7 skrytě toxických známostí, které pak způsobují nejvíc bolesti

Lidé pro ně mívají jednu škatulku – manipulátoři, sobci, slaboši. Ale spíše je každý z uvedených pojmů velikou krabicí, do něhož se vejde sedm typů konkrétních projevů a strategií.

Jedno mají společné. Tvé domnění, že si k nim jdeš pro lásku, a pak Tvé poznání, že si odnášíš jen bolest.

Ano, jsou to typy, které kromě bolesti dlouhodobě víc dát nedokážou. Jejich toxicita přitom nespočívá nutně ve zlé povaze, někdy v chronickém vnitřním neštěstí a neschopnosti/neochotě řešit konkrétní problémy. Výsledkem pak je, že Ty vstupuješ do takového vztahu s úmyslem zahojit svá zranění, ale nakonec odcházíš a máš ještě další.

Kdo někdy četl mé knihy (zejména 250 zákonů lásky, Dvanáct srdcí nebo JáMy spřízněných duší), ví, že láska zdaleka není výhradně romantická a příjemná záležitost. Každým emočním poutem, tím pomyslným potrubím mezi dvěma lidmi, totiž může volně téct nejen podpora, pomoc, pochopení, štěstí, ale stejně tak energie egoismu, narcismu, ignorace, zkrátka hluboké zklamání.

To druhé nechci. Nenávidím zbytečnou bolest, které jsou lidé vystaveni. Utrpení je na světě i tak dost. Proto mě trápí všechny ty případy, jež mi svěřujete v uzavřené skupině, příběhy cíleného srážení sebevědomí, odebírání lásky, emočního kanibalizování, no však to znáte mimo jiné z mých klubových živých vysílání. Na Vaše přání jsem se rozhodl tomu věnovat i tento klubový článek. Varovat Vás před konkrétními projevy sedmi toxických typů, které nemůžete zvenčí změnit; ti lidé se musejí změnit zevnitř. A pokud to nepovažují za důležité, upozorňuji, že být jejich obětí může způsobit vážný problém i Vám.

Před jakými konkrétními strategiemi manipulace, slabošství a sobectví varuje psychologie úplně nejvíce?

Jak se stane, že si právě k těmto lidem vytvoříme emoční pouto a dokonce se na nich stáváme závislými, ačkoli oni nám pak dávají už jen bolest?

Pojďme si je objasnit typ za typem.

(Jste-li členem uzavřené skupiny, prosím, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete být, registrujte se zde, získáte přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům, klubovým živým vysíláním, případně i magazínu a dalším výhodám. V případě technických potíží s přihlášením pište podpoře sem)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart