Jak se vyrovnat se zlodějem srdce

„Je to jako…“ Nemohla najít správný příměr.

Nemusela. Sám mám dodnes ten pocit v sobě. Proto jsem dopověděl sám: „… jako žahnutí kopřivou.“

Přikývla. „Ano, přesně tak to bolí – jako když šlehneš srdce kopřivou.“

Pousmál jsem se. „Jistě, bolí to. Ale taky léčí.“

Seděli jsme na lavičce v parku. V diáři jsem měl ohledně této schůzky poznamenáno: Kafkiáda. Nazývám tak tyto případy zhrouceného srdce. Učebnice psychologie sama používá Franze Kafku jako vzor pro řešení těchto situací. Slyšeli jste ten příběh?

Kafkovi bylo čtyřicet let, když se procházel berlínským Steglitz parkem a spatřil usedavě plakající holčičku. Sklonil se k ní a vyzvěděl, že ztratila panenku. Nejprve se snažil spolu s ní hledat. Marně. A tak ho napadlo vymyslet si legendu.

Spisovatel se zeptal na jméno panenky. Poté předstíral, že se rozpomněl! „Aha! Ta se neztratila, odcestovala. Nechala mi tu pro Tebe dopis,“ zastavil dívenčin pláč. Načež z aktovky vytáhl jakýsi popsaný list, před holčičkou se zdvořile uklonil a představil se jako pošťák. Speciální pošťák pro panenky.

„Ale,“ zalamentovalo děvčátko nad psaním, „já přece neumím číst!“

„No právě,“ osmělil se Kafka. „To se stává často. Holčičky dostanou od svých panenek dopis, nedokážou si ho přečíst, takže jim ho čtu já. Proto existují pošťáci pro panenky. Je to moc důležitá práce,“ dodal s vážným výrazem.

Elsa, tak se ta holčička jmenovala, tím okamžikem ožila. Kafka jí „četl“: „Prosím, neplač. Odjela jsem poznat svět. Každý den Ti budu psát o svých dobrodružstvích…“

A opravdu – Kafka po tři týdny toho léta 1923 psal a chodil číst malému dítěti nádherné příběhy. Panenka jeho ústy ujišťovala dívenku o své lásce, načež se svěřila, že se v cizině zamilovala a vdala. Holčička ji přestala nutit, aby se vrátila. Začal cítit štěstí tím, že její panenka je sama šťastná.

Rok nato, 3. června 1924, Franz Kafka zemřel. Nikdy nebyl ženatý ani neměl děti, ale téhle holčičce změnil život. A psychologii svými dopisy ukázal cestu, jak provést zkroušeného člověka třemi fázemi zraněného srdce a jakých pět postupných kroků pomáhá vyrovnat se se ztrátou, která může být i v podobě milovaného člověka. Toho, se kterým jsme věřili, že spojíme život. Nicméně on jednoho dne změnil názor a odešel jinam. Ostatně, na těchto pilířích moderní podpůrné psychoterapie principiálně stojí i celých 100 stran nového vydání Projít koncem k začátku, které si vyžádali členové uzavřené skupiny (více zde).

Každý týden pro tyto členy připravuji v uzavřené skupině klubové živé vysílání na konkrétní otázky, dvakrát týdně pak pro ně píšu speciální články na přání. Jako dnes. Máte po svém boku člověka, který potkal takzvaného zloděje srdce? Nebo sami máte pocit vnitřní prázdnoty po vztahu, který se proměnil na prach? Jak zkrátit tu bolest? Pojďme si to vysvětlit bod za bodem:

Pokud jste členy uzavřené skupiny, přihlaste se. Pokud nejste členy a chcete být, registrujte se zde. V případě technických problémů s přihlášením pište sem.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart