Zranit pravdou, nebo zradit mlčením? 7 sít k rozhodnutí, když o Tebe nechci přijít

Představte si, že máte dítě, kolegu nebo kamaráda.

A najednou víte víc než on. Dozvíte se informaci například o jeho partnerovi, kterou by „měl vědět“. Anebo „neměl“?

Máte mu říct pravdu, i když o ni nežádá? Máte mu aktivně vstoupit do života, do jeho vztahu, a to i s rizikem, že Vám tu informaci nebude věřit, a ještě ji obrátí proti Vám? „Lžeš. Jen mi závidíš náš krásný vztah. Chceš nám ho rozbít. Jsi zlý člověk.“ Řeknete mu pravdu, i když Vás druhý může zatratit a už nikdy nechtít vidět? Obětujete pravdě i váš vzájemný vztah?

Nebo pravdu zamlčíte? Necháte ho žít ve sladké nevědomosti, a to i s rizikem, že až jednou vyjdou najevo obě pravdy, tedy informace o jeho partnerovi a také informace o tom, že jste to celou dobu věděli, obrátí to proti Vám? „Vzals mi to nejcennější, co v životě mám: můj čas. Roky, které jsem mohl žít už dávno s někým jiným a být šťastný. Vzals mi kus života, který mi už nikdo nevrátí zpátky. Nejenže jsi lhář, kterému nemohu věřit, ale i zloděj.“ Spolknete tedy pravdu, i když Vás druhý může později zatratit a už nikdy nechtít vidět? Obětujete mlčení i váš vzájemný vztah?

Cítíte? Ať se rozhodnete jakkoli, riskujete všechno. Můžete zranit pravdou, ale i lží. Stojíte v takovém dilematu? Nevíte, jak se rozhodnout? Nebo jste na opačné straně, kdy Vám někdo zamlčel pravdu/naopak mluvil do života, a Vy nevíte, zda mu ještě máte věřit?

Upřímnost není problém až do chvíle, než lidé opravdu upřímní jsou

Vydal jsem Karmu lhářů. V ní jsem popsal, co lež i v odstínu zamlčování vytváří jak v tom, kdo lhal, tak v tom, kdo obelhal. V uzavřené skupině, prostředí vytvořeném pro otevřené sdílení Vašich problémů a zkušeností, se mě často dotazujete na upřímnost a její nevýhody. Kdy být upřímní, a kdy ne. V úterním klubovém živém vysílání (záznam je ve skupině) jsem hovořil o bílé a černé lži, fenoménu běžném pro ženy. A protože jste si přáli článek na toto téma, pro dosažení správné odpovědi, kdy pravda má smysl pro nás i vztah jako celek, ukážu Vám sedm sít, kterými je dobré svůj úmysl v konkrétní situaci prosít.

Váháte, zda blízkému člověku říct novinu, která ho může zlomit? Na druhou stranu se obáváte, že zamlčení není to, co od Vás v této situaci čeká?

Pojďme si zmíněné doporučení psychologů, metodu sedmi sít, představit:

Jste-li členem FC Klubu, přihlaste se. Nejste-li členem FC Klubu a chcete být (a mít přístup vedle klubových článků také ke klubovým živým vysíláním, do uzavřené skupiny, ke Karmě lhářů), registrujte se zde. (Případné otázky na členství pokládejte zde.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart