Anděl ďáblem aneb 3 racionální obrany před citovou manipulací

Jednou, až budeš odcházet z tohoto vztahu, budeš říkat: „Všechno je moje chyba. To já jsem ten, kdo to rozbil.“ Budeš cítit bolest, vinu, ztrátu, osamělost. Budeš mít sklon přilézt po kolenou, omluvit se, vrátit všechno do starých kolejí. Tedy do těch, které postupně opět povedou do tohoto bodu – kde JENOM TY JSI VE SVÉ HLAVĚ JEDINÝM PADOUCHEM.

Druhý to tak nemá. Naopak on svými slovy potvrzuje sžíravý hlas ve Tvé hlavě: Za všechno můžeš Ty!

Groteskní na celé situaci je, že vně vztahu nikdo – ani Tví rodiče, ani Tví přátelé – nebudou schopni najít jedinou Tvou chybu. Naopak, budeš slýchat, že jsi „až moc“ hodný člověk, „až moc“ velký stavitel… Jenže Ty jim nebudeš věřit. Protože jediný, komu věříš a podle koho odvozuješ správnost svého jednání a osobní hodnotu, je ten, kdo – SE TOLIK ZMĚNIL.

Ten, s kým všechno začalo tak nádherně. Byl to anděl. Udělal pro Tebe vše. Byli jste jako v ráji. Miloval Tě. Obdivoval Tě. Obdarovával Tě. Vynahradil Ti vše, co Ti do té doby v životě scházelo. Stal se Tvou jedinou volbou. A je jí pořád.

Jen to všechno má jedinou chybu… Byl to sen, nikoli realita.

Jak člověk s dobrým srdcem, ochotný budovat a rozvíjet vztah, spadne do sebepřesvědčení, že jedině on je vinen zhoršením energie a rozpadem vztahu? Proč chce i v naprosto toxickém soužití zůstávat a osamělost si vykládá jako svou ostudu, prohru, znamení neúspěchu? Jak se z lásky stane závislost a ti, kteří se vždy takovým lidem smáli, se najednou sami ponižují – před někým, kdo za to objektivně vůbec nestojí a je naopak pro ně velkým nebezpečím?

Každý den čelím v průměru třem stům otázkám na konkrétní případy, které se Vám v životě dějí. Založil jsem proto i uzavřenou skupinu, kde mohou její členové volně sdílet svá trápení, poznání i zkušenosti. Každý týden v této skupině živě vysílám své odpovědi na konkrétní dotazy, dvakrát týdně pak píšu speciální články na Vaše přání. Jako dnes.

Pojďme si citovou manipulaci analyzovat od A do Z. Ukázat její zbraně, smýt její kouzlo a hlavně naučit se jednoduché psychologické sebeobraně, která znemožní trápit se pro ty, kteří se vůbec netrápí pro nás.

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem uzavřené skupiny a chcete být, tedy mít přístup nejen ke klubovým článkům, ale i ke klubovým vysíláním, do uzavřené skupiny i k magazínu FC Premium, registrujte se jednoduše zde.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart