Jak porozumět depresi aneb O černém lese, hořícím okně a světě, kde je všechno naopak

„Kdo nezažil, nepochopí.“

Tak reagují mnozí lidé, kteří si prošli nebo stále procházejí depresí. Zjistili, že nedokážou svému okolí srozumitelně vysvětlit, co je postihlo a co potřebují – zejména proto, že existují zranění, která nejsou vidět, neprojevují se viditelně na těle, a přece dokážou být bolestivější a svým způsobem hlubší než ty, které očividně krvácejí.

Jsou to zranění duše. Duše se řekne psyché. Tedy psychická zranění.

Nedají se jen tak pochopit rozumem. Proto kdo je sám nezažil, obvykle nerozumí, jak je možné, že deprese člověka časem nepouští, proč se člověk chová „tak divně“, proč je „tak nevraživý vůči druhým i sobě“, proč od sebe „odhání“ ty, kteří mu chtějí pomoci, dokonce i ty, kteří ho „milují“, ba ty, bez kterých to nezvládá mnohem víc.

Ti, kdo neporozumějí, snadno odsoudí. „Logicky“ opustí člověka, který je odhání, aniž jim kdy dojde, že právě v té chvíli depresí sužovaný člověk nesmí být sám. Protože deprese je jako velký černý pes. Zachvátí, pohltí, zakousne se a nechce pustit. A když ho přece na moment zaženete, vždy bude číhat na svou příležitost někde kolem Vás. Pořád Vám bude za zády.

Jak nejvíc pomoci člověku v depresi

Je to jedna z nejčastějších otázek, které dostávám. Jenom na Facebooku, kde mě sleduje přes tři sta tisíc lidí, jsem ji za jedenáct let mé práce evidoval stotisíckrát. I proto jsem založil uzavřenou skupinu s možností vzájemného sdílení těžkostí i vzájemné podpory. Pravidelně pro členy této skupiny živě vysílám otázky na jejich odpovědi (každé úterý v 10.00 na stránce skupiny), pravidelně pro ně píšu klubové články na přání (úterý, čtvrtek). Jako dnes.

Co vlastně je deprese? Jak ji má chápat ten, kdo stojí zvenčí, aby se lépe vcítil do druhého, ačkoli sám ji nezažil?

Co deprese říká o člověku, který jí trpí? Jak mu nejlépe pomoci? A jak s ním rozhodně nezacházet?

Pojďme si to zodpovědět krok za krokem:

(Pokud jste členem FC Klubu, přihlaste se. Pokud nejste členem FC Klubu a chcete být součástí, tedy mít přístup ke klubovým článkům, klubovým živým vysíláním i do uzavřené skupiny s více než 6000 členy, registrujte se zde.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart