Hanba a mlčení nemilovaných dcer: Jak se zbavit přesvědčení o své nedostatečnosti

Když odmalička slýcháte, že si nezasloužíte lásku, že jste vinní vším špatným, co se Vám nebo druhým děje, že by bylo lepší, abyste vůbec nepřišli na svět, nemůžete tomu nevěřit. Pokud neslýcháte nic jiného, stane se to automaticky Vaší pravdou. Vaším normálnem. Faktem, ze kterého vycházíte.

Když pak dospějete a potkáte v nějakém typu vztahu (partnerství, práce, kamarádství) člověka, který Vám, byť v emocích, zakřičí do tváře něco podobného – že si nezasloužíte dobré zacházení, že za všechno můžete Vy, že jste nuly –, jste o tom už automaticky přesvědčeni. Sklopíte hlavu a mlčíte, protože to neslyšíte poprvé.

A když pak potkáte opačný typ člověka, který se Vás snaží povzbudit – a popravdě Vám říká, že jste naopak úžasní lidé, kteří si zaslouží lepší vztah a lásku, a které bude osobně hýčkat –, nevěříte tomu. Bojíte se ho. Domníváte se, že je to past. Jen hezká slůvka, která se ale za čas promění v to jediné, co znáte. V nelásku. V pohrdání. V ponižování.

Naposlouchaná vina ve zraněném vnitřním dítěti

Kdo četl už můj klubový článek Až příliš hodní lidé: Co prožívají uvnitř a nikdo o tom nemá ponětí, možná zpozorněl při pohledu na své okolí. Více se zaměřil na ty zvláštní bytosti, které se pohybují mezi námi, které se nikdy nehádají, nikdy neřeknou NE, nikdy nepožádají o pomoc, zato když něco potřebujete, jsou okamžitě k dispozici a Váš zájem pokaždé upřednostní před svým. Říká se jim „hodní lidé“, případně „hloupí lidé“, nikdo je nevidí plakat, negativně reagovat, mstít se. Nikoho nenapadne, že právě oni prožívají v hlavě ty nejtěžší boje, a to už možná právě od dětství.

V uzavřené skupině jsem opakovaně tázán na fenomén „hodných chlapečků“ a „poslušných holčiček“. Po úterním klubovém článku o depresi jste si přáli více zaměřit na syndrom „nemilovaných dcer“. Protože ten trápí i muže v komplikovaných partnerstvích – kdy tento typ ženy příliš často propadá do módu oběti, odmítá se „hádat“, bojí se říct svůj názor, bojí se požádat o to, co bytostně chce, a všechny své potřeby odsouvá na poslední místo, což ve výsledku vede k chronickému vnitřnímu neuspokojení a neštěstí.

Jak těmto ženám pomoci? Jak porozumět tomu, co prožily a jaký dopad to mělo na jejich sebeúctu, sebevědomí, sebehodnotu? Jak v nich uzdravit to zraněné vnitřní dítě?

Prosím, pokud jste členy uzavřené skupiny (FC Klub), přihlaste se. Pokud nejste a přejete si být, registrujte se zde. Získáte přístup nejen ke klubovým článkům, ale i klubovým živým vysíláním, do uzavřené skupiny a k magazínu.

Pojďme si vše objasnit krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart