Umění láskavostí aneb 5 mezí, kde zachraňujeme/zabíjíme vztah

Když vstupujeme do vztahu, neslibujeme druhému vězení, ale svobodu. Svobodu v rámci vztahu.

Neslibujeme, že budeme jeho protivníci, ale spoluhráči. Že oblékneme dres jednoho týmu. Že se budeme starat o jednu společnou zahradu – vztah. Že v rámci této zahrady bude moci zůstat sám sebou. Přesto je vztah svým způsobem omezení.

Tak jako každá svoboda. Svoboda jedné osoby končí na hranici svobody druhé osoby. Každý může žít podle sebe, ale ne jakkoli. Nesmí totiž omezit druhé lidi, ubližovat jim, zasahovat do jejich svobod. Každá svoboda je tedy odpovědnost. I vztah. Proč o tom mluvím?

Protože partneři jsou jako dva sousedé, kteří mají svůj prostor, ale jednu společnou hranici. Představme si ji jako společný plot jejich pozemků. Mají-li jakékoli problémy, řešení musejí nacházet právě zde – na hranicích svých pozemků. Jen tak se vždy potkají na půli cesty. Jen tak žádný z nich nepřijde o svobodu, a přitom bude fungovat vztah.

Psychologie tomu říká umění láskavosti. To není překlep. Láskavost je od slova láska. Láskavost je čin, kterým projevujeme lásku a upevňujeme vztah. Láskavost je PODMÍNKA KONSTRUKTIVNÍHO zvládání všech MEZNÍCH okamžiků – vzájemných třenic, rozdílných prahů bolesti, sporů, ale i rozchodů. Láskavost znamená upozadit osobní ješitnost, ego, ve prospěch vztahu a na první místo dát lásku.

Kdo není schopen láskavostí, vytrčí v mezních situacích jako soupeř, ne spoluhráč. Ukáže, že ještě není zralý na partnerský vztah, že nechápe jeho podstatu a že v něm nejde o to za každou cenu nad druhým vyhrát, protože uštědřit druhému víc ran nebo gólů neznamená ve výsledku vyhrát, ale společně prohrát. Jak píšu v knize Spolu, ve vztahu nikdy není jenom jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy jen dva vítězové, nebo dva poražení. A o společné vyhrávání nám dnes půjde.

Proč je to tak důležité

Vztah je jako most, který potřebuje dva nosné body. Pokud jeden z břehů nechce most nést a uvažuje individualisticky, ba sobecky („Přece si neponičím vzhled,“ říká ten krásný břeh), pak most nebude fungovat. Jinými slovy: Vůbec nerozhoduje to, co jste pro vztah ochotni udělat Vy sami, ale co pro vztah uděláte OBA. Je lhostejné, že chcete budovat, plánovat, rozvíjet, prostě milovat, jestliže druhý není schopen pěti základních láskavostí v mezních situacích; pak se most zřítí.

Každý den čelím stovkám otázek a ve většině případů neustále opakuji: V životě neovlivníte všechno. Například neovlivníte druhé lidi. Ani není Vaším úkolem měnit druhé lidi. Vaším úkolem je vybrat si takové lidi, kteří rozumějí tomu, co (ve vztahu) chcete, mají tutéž potřebu a jsou schopni stejných láskavostí.

Před jedenácti lety jsem založil platformu FirstClass, aby nikdo na své problémy nebyl sám. Dnes má přes 300 000 uživatelů jenom na Facebooku. Před dvěma lety jsem přidal uzavřenou skupinu, kde společně řešíme konkrétní situace, kde pravidelně odpovídám na Vaše konkrétní otázky prostřednictvím živých vysílání a navíc pro členy této skupiny dvakrát týdně píšu speciální články na přání. Jako dnes. (Pokud nejste členem této skupiny a chcete být, registrujte se zde, a poté zažádejte o přijetí zde.)

Jak jednat, když jsou narušeny naše hranice, když se nám plaší emoce, když nám pud velí vybuchnout, uhodit, ponížit? Jak se sblížit, když se v konkrétní věci zcela vzdalujeme? Jak přemýšlet v tenzích, tedy fázích vnitřního vztahového pnutí, kdy máme sklon stát se ze spoluhráče soupeřem a vsítit vlastní gól?

Na Vaše přání ukážu pět metod, využívaných v psychologii ke stmelení rozdělených párů. Všem se říká právě láskavosti. Kdo jich není schopen, respektive kdo podceňuje jejich důležitost u partnera, s vysokou pravděpodobností ve vztazích pokaždé pohoří dříve, nebo později.

Pojďme krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top
Shopping Cart