Psychologický růženec, česnek a kříž aneb 3 způsoby, jak zahnat toxického upíra

Dalo Vám zabrat odstěhovat se od citového manipulátora (viz článek Anděl ďáblem)?

Mysleli jste si, že to nejtěžší už máte za sebou, a ouha – jeho vliv na Vás pořád trvá?

Poznáváte jeho mstu, manipulaci jiných osob proti Vám, špinění Vaší osoby na důležitých místech nebo jakékoli jiné pokračující oslabování Vaší energie, a to přesto, že spolu už nepřijdete do fyzického styku?

To je důvod, proč jsem napsal knihu Protože. Pochopit PROČ (se to děje) i JAK (se z vlivu toxického, ba nenávistného člověka vymanit). Aby tato temná kapitola vztahového života byla konečně za námi a my bohatší o bolestnou, ale klíčovou zkušenost.

Každý den mi na stránce FirstClass.cz, která má na Facebooku více než 340 000 fanoušků, posíláte více než 300 dotazů, jak řešit konkrétní vztahovou situaci. Vznikla už i samostatná kniha Řešidlo, obsahující přepisy mých nejčastějších odpovědí na Vaše otázky. Téma toxických vztahů Vás však dále zajímá. Viz příběh Nikoly: „Petře, ukončila jsem vztah s toxickým člověkem, ale neulevilo se mi. Od té chvíle si připadám jako v začarovaném kruhu. I když nechci, pořád na něj myslím, a tím si přitahuji negativní myšlenky. Ty mají i podobu otázek jako: Co když za všechno můžu já? Co když už nikoho lepšího nepotkám? Co když byla chyba od něj odejít? Poraďte mi, prosím, jak z těchto myšlenek ven?“

Děkuji za tuto otázku i všechny podobné na toto téma. Věnoval jsem tomu už dnešní dvouhodinové klubové živé vysílání v uzavřené skupině (ke vstupu potřebujete být členem, registraci získáte zde). Pokusím se odpovědět ještě z jiného úhlu pohledu.

Čí jsou ty myšlenky?

Kdo prošel mými konzultacemi v uzavřené skupině, ví, že kdykoli si kladete otázku JAK (něco zvládnout), měli byste se nejdříve zeptat PROČ (se mi to vůbec děje). PROČ ukazuje příčinu. Kde je příčina, je většinou i podstata řešení (JAK).

V tomto případě se tedy neptejte: Jak z těchhle myšlenek ven? Ale nejprve: Proč vůbec tyhle myšlenky mám? Odkud se vlastně berou?

S pochopením příčiny objevíte řešení.

K možné správné příčině Vás navedu.

Jakkoli se otázka ČÍ JSOU VLASTNĚ TY MYŠLENKY? zdá irelevantní, protože myšlenky ve své hlavě automaticky považujete za vlastní, představte si, prosím, toto: Jdete lesem a nešťastnou náhodou šlápnete na hada. Ten Vás kousne. I když následně tento had z Vašeho života zmizí, odkličkuje do ústraní, tak JEHO JED ne. Ten ve Vás teprve poté začne silně působit.

V našem případě jsou tímto jedem právě otázky, které jednak nejsou v naší hlavě jen tak a jednak začnou účinkovat právě tehdy, kdy dotyčný had z naší blízkosti ZMIZÍ. Tento jed de facto zapůsobí tak, jako by nahradil daného hada. Tedy: Přítomnost hada si zachová stopu v hadím jedu, obíhajícím v naší krvi. V případě toxického člověka jako by jeho osobu (která zmizela) nahradily JEJÍ myšlenky.

Ano, ty myšlenky ve Vaší hlavě možná vůbec nejsou Vaše. Tudíž správně znějí nikoli „Co když za všechno můžu já?“, ale „Co když měl můj ex-partner PRAVDU, když ŘÍKAL, že za všechno můžu já?“ Potažmo: „Co když měl PRAVDU, když ŘÍKAL, že už nikoho lepšího nepotkám, respektive že je chyba od něj odejít?“ To všechno mohou být skutečně JEHO myšlenky. Stokrát opakované a zažité pod kůží. Obíhající v naší mysli jako ten vpravený jed…

Být někdo jiný

Víte, v člověku neexistuje vakuum. Když z člověka cokoli vyjmete, nezůstane tam prázdno, nýbrž ten vyprázdněný prostor ihned zaujme něco jiného. To znamená, že když Vás někdo připraví o Vaše vlastní myšlenky, místo nich mohou zůstat právě JEHO myšlenky – JEHO dlouhodobé zpochybňování Vaší osoby, které ve Vaší mysli pokračuje i poté, co odešel.

Na úrovni osobnosti to vypadá takto: Když Vám někdo sebere Vaši osobnost, pak to není tak, že byste byli NIKDO, ne, jste NĚKDO JINÝ. Ne člověk bez osobnosti. Ale můžete se stát fakticky tím typem člověka, jakým byl ten, kdo Vás o tu osobnost připravil. Jinými slovy: Převezmete jeho návyky, sklon sami sebe ničit, zpochybňovat, srážet, a to přesto, že on už dávno nablízku není; může být i po smrti.

Tomuhle se v psychologii říká upířina. Protože – jak vypráví literatura – upír Vás kousne (jako ten had) a Vy se od té chvíle postupně sami stáváte upírem. V realitě běžného života: Sami po „uštknutí“ věříte tomu, co Vám říkal nebo stále říká, a ztrácíte sami sebe.

A jako ve vztahu k literárnímu upírovi se coby oběť stáváte ZÁVISLÝMI na toxickém člověku. Tato závislost, na mentální úrovni, plyne například z Vašeho niterního přesvědčení, že si „nemůžete vyčistit své okolí“, že „nemůžete omezit kontakt s toxickým člověkem, který Vám přináší bolest“, že pokud se o to pokusíte, „měli byste mít výčitky“, a že pokud je nakonec opravdu odstraníte ze svého života, pak za to máte trpět, uvěřit tomu, že „nenávidíte daného člověka“, že „jste nezralí“, že „o někoho důležitého přicházíte“, že „budete litovat“.

Tohle všechno jsou JEHO tvrzení a přesvědčování Vaší osoby. To je ten JED, kterému máte podlehnout.

Ale nemusíte. Stačí totiž změnit pohled na upíra.

Růženec, česnek, kříž

Tak jako proti upírovi zabíral růženec, česnek a kříž, existují tři jednoduché psychologické metody, které odradí toxického člověka od dalšího otravování Vaší osoby. Všechny pro něj znamenají hotová muka.

RŮŽENEC: Růženec je meditativní opakovací modlitba. Ve vztahu k toxické osobě znamená prostě přijmout daného člověka takového, jaký je. Tedy opakovat si: „Je prostě takový. Je prostě takový. Je prostě takový!“ Tečka. Nic víc.

Žádné otázky PROČ. Jen akceptovat fakt. To je pro upíra strašné. Vy totiž v tu chvíli nehledáte důvod, příčinu, chybu v sobě ani v něm. Neptáte se, proč je takový. Tudíž ani on nedostane šanci zmanipulovat Vás k přesvědčení, že „je takový proto, že Vy pro něj neděláte dost“, že „jste ho zklamali“, že „si něco špatného udělá“ a podobně. Ne, Vy se neptáte, nesnažíte se ho změnit – protože JE TAKOVÝ.

Jakmile jste s někým, vedle koho máte dlouhodobě negativní pocity, vemte to bez ptaní jako fakt, řekněte: Tohle je ZDROJ negativních emocí, tečka.

ČESNEK: Druhým mentálním nástrojem, který zahání upíra, je to, když si jeho slova neberete k srdci. Jinak řečeno: Nejenže ho vnímáte takového, jaký je, ale jeho vyjádření vůči Vám rovněž přisuzujete jemu, ne sobě.

Tohle spojení – brát si něco k srdci – opravdu správně prociťte. Představte si to fyzicky. Brát si nějaký předmět k srdci znamená brát si tento předmět blíž k sobě. Naopak nebrat si nějaký předmět k srdci znamená držet se od něj dál, vzdalovat se mu. V rovině vztahů to znamená: Čím dál jsme od zdroje negativních emocí (On je takový, tečka), tím lepší život máme. Naopak, jestliže si vezmeme osobně to, co nám upír říká, potom jeho slova máme přímo v srdci, pořád v sobě, a to i když už tento upír v naší blízkosti není. My jsme si totiž jeho slova vzali nejen „k srdci“, ale taky „do hlavy“. A to dělat nesmíme.

Berme to tak, že tihle lidé prostě „takoví jsou“, jednají podle své povahy nebo momentální nálady (opakuji: „Prostě takoví jsou. Tečka.“), tudíž se vždycky v nás budou snažit vzbudit pocit viny a dojem, že jsme něco provedli špatně.

Pokud přestaneme řešit, PROČ to dělají, ale prostě přijměme jako očekávaný fakt, ŽE to dělají, pak to znamená, že si ani cizí slova již nespojujeme se sebou. A tím upírům bereme jejich hlavní zbraň. A jim zbudou oči pro pláč. Inu, to umí česnek…

KŘÍŽ: Udělat nad člověkem kříž, to v překladu znamená skoncovat s jakýmikoli pozitivními očekáváními. Prosím, přestaňme doufat, že se upír změní („Prostě takový je, tečka!“), přestaňme reagovat na jeho stále stejné věty.

Vypozorujme, že skoro každá jejich věta končí spojkou ALE. Ano, na jednu stranu se nás upír snaží masírovat tvrzením, že to s námi myslí dobře (aby se k nám přiblížil a „láskyplně“ přisál na šíji), ALE na druhou stranu rýpe do našeho slabého či nejslabšího místa.

To je typický způsob, jak nás upíři oslabují, vyčerpávají, zraňují. Na jednu stranu říkají „Záleží mi na Tobě“ (abychom v jejich blízkosti vydrželi), ALE na druhou stranu nás shazují (protože jim k tomu svou blízkostí dáváme příležitost).

Ty se nedáš ovlivnit? Ksakru

S růžencem, česnekem a křížem se všechno změní. Upíři si totiž vybírají svoje oběti zásadně podle toho, jak moc jsou OVLIVNITELNÉ. Jakmile zjistí, že na ně jejich jed nepůsobí, přestanou jím tímto směrem mrhat. Najdou si jinou oběť.

Mimochodem, nenechte se zmást. Když si upíři nejsou jisti tím, jestli na Vás jejich jed účinkuje, taky obvykle přestanou. A to proto, aby pak zpovzdálí sledovali, jak reagujete, nebo nereagujete na jejich nepřítomnost. Jestliže vidí, že na Vás jejich jed (sotva zmizeli) začal působit, tedy že o sobě najednou pochybujete, že si vnitřně připouštíte svou možnou vinu, že se bojíte – CO KDYŽ už nepotkáte někoho lepšího a CO KDYŽ byla chyba odejít -, pak si účinkem svého jedu ve Vaší krvi mohou být jisti.

Proto růženec, česnek i kříž směřují k tomu, abychom působili lhostejně, odtažitě, nedotčeně.

Ostatně, takoví bychom ve vztahu k upírům také MĚLI BÝT.

Pamatujte si, prosím, z tohoto Řešidla:

  1. Kdykoli se budete trápit pro zjevně toxického člověka, položte si otázku: Kdo je pro Vás důležitý člověk? Je to ten, který Vás naplňuje, nebo ten, který Vás vysává? Koho chcete mít ve svém životě?
  2. Pokud toho, kdo Vás naplňuje, ptejte se taky: Čím mě skutečně naplňuje? Pokud Vás naplňuje převážně jedem, tedy špatnými pocity, pak Vám nepřinese zdravý život.
  3. Naučte se odlišovat lidi. Nesuďte lidi jen podle toho, jak na nich záleží Vám. Ale také podle toho, jak na Vás záleží jim.

Požírají Vás důsledky toxického vztahu? Využijte knihu Protože, ať nejtěžší okamžiky rychleji překonáte.

Stojíte o členství v uzavřené skupině? Vyberte si členství podle Vaší potřeby. Kromě přístupu ke klubovým článkům a klubovému živému vysílání můžete automaticky odebírat i magazín, počínaje Karmou lhářů. Více o magazínu zde.

Knihu odpovědí na Vaše nejčastější otázky najdete zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart