Jak se nestát převozníkem

Představ si rybník a loďku, v té pluješ.

Možná je Ti dobře o samotě, možná přemítáš, že by bylo fajn v tak krásném dni nebýt v loďce sám.

A vtom…

Zaslechneš volání o pomoc.

Tonoucí!

V realitě života je to člověk, který si s někým vykračoval po břehu. Možná se pohádali, možná s ním ten druhý už dál nechtěl jít – a tak ho shodil. Možná ho ve své pramici i vylákal doprostřed rybníka a tam ho zradil – vyklopil, aby se ho zbavil.

Zkrátka, někdy se Ti přimotá do života člověk, který je zraněný vztahem. Ještě nemá uzavřenou minulost, možná o tom ani nevíš. Třeba mlčí o tom, co prožil. Nejčastěji jenom nechce být sám. A tak se Tebou nechá vytáhnout do Tvé loďky. Nechá se Tebou zachránit. Protože Tě potřebuje.

Možná proto, aby ten na břehu žárlil – aby se divil, jak se jeho ex-partner mohl tak rychle zadat a vůbec si po starém vztahu nestýskat. Ano, i do takové taktické hry se můžeš nevědomky dostat.

Možná ho ale čerstvý rozchod příliš bolí a nechce na něj být sám. Potřebuje Tvé ujištění, že stojí za lásku, že ho obejmeš, že ho – miluješ…

Možná to řekne i nazpět Tobě: Miluji Tě. Ale neví, co říká, pokud současně má ve svém srdci ještě obsazeno – pokud v něm má pořád ještě toho předchozího partnera. A nejen v srdci, i v hlavě.

Pak se stane, že když ho ve své loďce starostlivě osušíš a vrátíš do pohody, poprosí, zda bys ho mohl odvézt na břeh. V domnění, že teď spolu budete šťastně žít, opravdu zakotvíš. Jenže na břeh vystoupí on sám. A utíká za svým bývalým. Nebo za někým úplně jiným.

Ty zůstáváš v zapomenutí. Ve své loďce úplně sám. To je osud převozníka.

Zachrání tonoucího člověka, odveze ho na břeh, ale sotva slyší díky. Jeho osud je zůstat sám.

Na pocit, že možná pro vztah nebyl dost dobrý…

Na tenhle nesmyslný pocit.

Emocionální lékař

Neznám těžší osud než převoznictví v láscePsychologie ho přirovnává k lékaři lidské duše. Lékaře totiž zpravidla navštěvujeme jen tehdy, když je nám ouvej. Tehdy ho velebíme, když nám pomáhá. Jakmile nám ale pomůže, adieu, už ho nepotřebujeme vidět. Přestane existovat.

Stalo se Vám, že jste vstoupili do vztahu s člověkem, který neměl uzavřenou minulost? Přes veškerou Vaši lásku jednoho dne odešel? Zvykli jste si na něj, milujete ho, potažmo zvykly si na něj Vaše děti nebo Vy na jeho děti, a nyní Vám trhá srdce jeho návrat do minulosti?

Každý den dostanu okolo tří set otázek na vztahová témata. Vydal jsem osm knih, napsal stovky monotematických magazínů. Kromě stránky, na níž je dnes více než tři sta tisíc lidí, jsem založil i uzavřenou skupinu, kde už víc než pět tisíc z vás vzájemně sdílí své těžkosti i jejich řešení. Každé úterý v této uzavřené skupině živě odpovídám na všechny vaše otázky (přístup do skupiny je přes registraci zde). Dvakrát týdně pro členy této skupiny píšu speciální články na přání. Jako dnes.

Jak se nedostat do pozice převozníka?

A co si počít, když už se převozníkem staneme a trpíme osamělostí?

Na to všechno nyní odpovím. Pojďme krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart