Jak přimět chybujícího člověka, aby se změnil, když on své chyby nevidí

Je možné změnit člověka?

Kdekdo nám bude tvrdit, že nelze a ani bychom to neměli zkoušet.

Že láska znamená především přijmout člověka takového, jaký je, s jeho nedostatky, vadami, rezervami, ale také s neduhy, zlozvyky, všemi projevy.

Máme tedy pasivně sledovat třeba i to, jak sám sebe ničí, jak nevidí to, co my dávno vidíme, jak ztrácí to, co je pro něj důležité, a přitom to přehlíží nebo nedomýšlí?

Co když jsme to už zažili v předchozím vztahu? Co když víme, že nás každým svým krokem, aniž by to chtěl, odhání a jednou toho bude velmi litovat? Co když se nyní těžce proviňuje na vlastním dítěti a jednou ho to bude mrzet a rád by vrátil čas do dnešního dne? Jak mu to vysvětlit, pokud nám na něm opravdu záleží?

Kdo otevře Řešidlo, novou knihu mých odpovědí na Vaše nejčastější otázky, pochopí, že člověka nejde změnit zvenčí. Ale lze ho přimět, aby se změnil zevnitř. Jinak řečeno: My nikdy nemůžeme změnit druhou osobu, ale ona může změnit sebe. Sečteno, podtrženo: My ji můžeme přimět, aby přehodnotila své chování, a tím ovlivnit změnu jejího chování, rozhodování nebo myšlení.

Ale musíme to umět.

Aby se totiž člověk změnil, musí se CHTÍT změnit. Aby se chtěl změnit, musí pochopit, že způsob, jakým doposud jedná, ho o něco důležitého PŘIPRAVUJE. Že tento způsob je pro něj NEVÝHODNÝ a v součtu ZTRÁTOVÝ. On to do této chvíle vidět nemusí. Může si myslet, že způsob, jakým jedná, je naopak pro něj výhodný a ziskový.

Například: Lže, a nevnímá na tom nic špatného. Ignoruje nás nebo jinou důležitou osobu svého života – typicky dítě – a nedochází mu, že mezi sebou a druhým vytváří propast, kterou už nikdy nemusí jít zacelit. Opakovaně podvádí, a neuvědomuje si, že tak přichází o člověka, který při něm věrně stojí, který ho miluje nebo který mu v těžké životní chvíli může pomoci. Ubližuje, a přitom nedomýšlí, jak moc hazarduje nejen se vztahem, ale i sám se sebou. Zkrátka jak ztrácí to, co mu jednou může šeredně chybět.

Všichni jsme jen lidé. Každý děláme chyby. Problém je, že některé chyby nejdou vrátit. A některé stojí příliš vysokou cenu, kterou později nemusí být možné ani unést.

Záleží Vám na blízké osobě? Chcete jí pomoci, aby se dovtípila už nyní? Ukážu Vám jak.

Každý den dostanu okolo tří set dotazů na vztahové téma. Založil jsem i uzavřenou skupinu, jejíž součástí můžete být (stačí se registrovat zde) a kde sdílíme konkrétní problémy i jejich řešení, pro kterou každé úterý živě vysílám a odpovídám na otázky, a pro kterou také dvakrát týdně píšu speciální články na přání. Jako dnes.

Jakých pět postupných kroků tedy umožní přimět člověka, aby otevřel oči dříve, než ho ponaučí a vytrestá sám život, jak mu pomoci se změnit v lepší verzi svého Já?

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart