7 rozdílů mezi dlouhodobými a krátkodobými běžci ve vztazích

„Miluji Tě,“ řekne Ti protějšek.

Ale co to znamená?

Znamená pro něj „Miluji Tě“ totéž, co pro Tebe?

Každý rok okolo padesáti tisíc párů vysloví při svatebním obřadu: „Navždy, v dobrém i zlém.“ Zhruba polovina z nich to „navždy“ časem vezme zpátky. Stačí, když se objeví někdo jiný, kdo opět uslyší: „S Tebou teda už navždy.“

To je rozdíl mezi mít rád a milovatMít rád je spojeno s dočasností. Kdo má rád květinu, utrhne ji, a tím připraví o život. Vloží ji do vázy jako do rakve a ví, že se její krásou bude těšit už jenom krátce. Milovat je naopak spojeno s dlouhodobostí. Tudíž s péčí. Kdo miluje květinu, zasadí ji a zalévá ji, a tím se stará o její život.

V knihách, zaměřených na posilování partnerských vztahů, 250 zákonů lásky a Spolu, píšu, že milovat neznamená být zamilovaný, neznamená to Chci jenom sex, Líbíš se mi, Miluji Tvoje peníze. Milovat je totiž nejenom o slovech a citech, ale hlavně o konkrétních činech.

Mezi těmi, kdo mají rádi milují, je stejný rozdíl jako mezi běžci na krátké a dlouhé tratě. Nezatracuji ty první. Jen je dobré vědět, že jste potkali sprintera, a neočekávat od něj, že s Vámi poběží maraton. Vystavíte se totiž zbytečnému zklamání.

Problém je, že sprinteři málokdy přiznají barvu. Tuší totiž, že málokdo chce jen krátkodobý vztah. Tudíž že by nemuseli od protějšku dostat to, co chtějí – třeba právě ten sex, podporu, peníze. A tak „zapomenou“ říct, že jsou u Vás jen na skok.

O to důležitější je znát rozdíly mezi krátkodobými a dlouhodobými běžci, které lze vycítit už při seznámení nebo na začátku vztahu. S každým dalším dnem jsou tyto signály patrnější, protože čas odkrývá skutečnou tvář a motivy člověka.

V uzavřené skupině, kterou jsem založil před dvěma lety, abyste si mohli vzájemně a diskrétně vyměňovat zkušenosti, často sdílíte příběhy nenaplněných očekávání a zklamání. Příběhy plné prozření, kdy se z osoby mající plná ústa slov o lásce vyvinul individualista, a ještě s negativními rysy – sobec, slaboch, narcista, sociopat, manipulátor, tyran nebo agresor. Či někdo, kdo dlouhodobý vztah nebyl ochoten nebo schopen budovat, protože bojoval s neuzavřenou minulostí nebo zraněným vnitřním dítětem.

V živých vysíláních, určených pouze pro uzavřenou skupinu (dnes tradičně od 10.00, na stránce možno zhlédnout i ze záznamu; vstup do ní je umožněn každému, kdo je registrován zde), se často ptáte: Jak včas odlišit lidi vnitřně nastavené na krátký a dlouhý vztah? Jak zbytečně neutratit čas, a to dokonce pádem do toxického vztahu, ze kterého se už nemusíme vyhrabat? Jak nacítit nekompatibilitu, kterou v počáteční zamilovanosti můžeme přehlížet?

Dvakrát týdně píšu pro členy uzavřené skupiny článek na přání. Jako dnes. Vytyčme si tedy sedm milníků, podle kterých s vysokou pravděpodobností odhadneme partnera dostatečně zralého pro zdravý a dlouhodobý vztah. Rozeberme si to bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart