12 nejdůležitějších vět pro sebevědomí dítěte

Už od Vánoc, kdy někteří z vás našli pod stromečkem FC Speciál DESET, mi chodí dotazy týkající se těchto deseti nejtěžších okamžiků mého dětství a jejich překonávání. Ptáte se, jak jsem zrovna já při těchto nevýhodách mohl nabírat sebevědomí.

V článku 7 okamžiků, které mě naučily vidět život jinak jsem naznačil, že se v mém životě objevili lidé, kteří mi dokázali pomoci s nalezením světla. U dětí by to měli být jejich rodiče. Ne vždy však děti mají to štěstí.

V takovém případě je dobře, když mají štěstí alespoň na učitele. Ti to ale nemusejí mít snadné. A povím Vám proč.

Sám ze svého působení na školách vím, jaké je vstupní nastavení dětí. Potvrdil mi to i Marian Jelínek, bývalý osobní trenér hokejisty Jaromíra Jágra, který se věnuje psychologii dětí.

Právě Marian mi vyprávěl, jak se na jedné škole zeptal dětí: Z čeho máte největší strach?

Většinová odpověď zněla: Z neúspěchu.

Mám stejnou zkušenost.

Ano, děti mají největší strach z neúspěchu. Přitom neúspěch je přirozenou součástí procesu učení a součástí cesty k úspěchu.

Marian tehdy zahromoval: Jak chcete v životě uspět, když se bojíte neúspěchu?

Odpovědí mu byly už jenom svěšené hlavy dětí.

Trápí mě zlomené sebevědomí u dospělých. Ale ještě víc u dětí. Proto se jeden z mých předmětů – vedle Komunikace, Porozumění, Síly, Odvahy nebo Lásky – jmenuje Sebevědomí.

Napsal jsem už sedm knih a desítky magazínů na toto téma. Založil jsem i uzavřenou skupinu pro všechny, kteří klesají na duchu v důsledku nějaké prožívané těžkosti. Dvakrát týdně pro členy této skupiny (přístup do ní je přes registraci zde) píšu speciální články na přání. Jako dnes. Jen tématem budou děti.

Avšak ne jen ony. Aby totiž rodič nebo učitel byl schopen dodat dítěti to, co mu schází, musí to mít nejprve v sobě on sám. Právě k tomu slouží dvanáct jednoduchých a krátkých vět, určených nejen pro děti-posluchače, ale také pro dospělé mluvčí, kteří si sami mohou uvědomit, co je pro sílu člověka nejdůležitější.

Pojďme si je představit a objasnit jednu po druhé:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart