Jak být zajímaví aneb Co přitahuje cizí oči

Přemýšlíte někdy o tom, proč se po někom na ulici lidé ohlédnou se zájmem, a za někým posměšně? Proč se tolik říká „umět nosit své přednosti“, anebo „schovávat své slabiny“? Proč jedna a ta samá přednost budí u jednoho člověka pohrdání a druhá tichý obdiv?

Cítíte se přehlíženi, ačkoli věříte, že by Vás něčí oči mohly ocenit? Říkáte si, co děláte špatně, klesáte na sebevědomí? Třeba úplně zbytečně. Třeba chybí jenom maličkost.

Každý den v uzavřené skupině dostanu nejméně jednu otázku na seznamování, případně přitažlivost ve společnosti. Proto se ani v Řešidle tomuto tématu nemohu vyhnout. Dnes mě zaujal tento dotaz: „Petře, co znamená být zajímavý? Je to jen o vzhledu nebo taky o chování? Znamená to být výstřední? Mě pobuřují krátké sukně, hluboké výstřihy, červené rtěnky, leze mi to na nervy. To bych nebyla schopná nosit. Pohoršuje to někdy i muže?“

Hořký signál zrcadlení

Začnu tím nejméně příjemným.

To, že nás pobuřuje provokativní chování nebo oblečení jiné osoby, totiž může být – aniž si to jsme někdy ochotni přiznat – neklamným znamením, že nám ve skutečnosti něco vadí na sobě. Lidé fungují na principu zrcadlení. Co nás pobuřuje na druhých, to nás ve skutečnosti pobuřuje na sobě. Ale musíme to správně pochopit: Jestliže nám například vadí to, že jiní jsou schopni na sebe upoutat, tak jedním dechem nám vadí na sobě, že my na sebe nedokážeme tolik upoutat. Negativní emoce v tomto smyslu mohou znamenat, že nám na druhých vadí PRINCIP toho, co oni dokážou a my ne.

Ale prosím: Vůbec to není o sukních, výstřizích nebo rtěnkách!

Styl, jakým druzí přitahují pozornost, totiž opravdu nemusí být náš. Proto se nebavme o konkrétním oblečení. Když hovořím o principu, říkám tím, že nám může vadit to, že my bychom taky chtěli NĚJAK přitáhnout cizí oči, taky bychom chtěli, aby se druzí se zájmem dívali na nás – na NĚCO PŘITAŽLIVÉHO na nás. To je pointa zrcadlení.

Jenže co s tím? Když se jiní otáčejí za sukní, výstřihem, make-upem, znamená to, že si taky máme zkrátit sukni? Prodloužit výstřih? Zmalovat si obličej? Jistěže ne. To totiž ani není řešení. Podstata atraktivity není v tom, CO člověk udělá, ale JAK to dělá.

Tajemství je uvnitř

Všichni přitažliví lidé objevili jedno základní tajemství.

Oni nejdříve objevili sami sebe, nějakou svoji přednost, a té dali osobitý styl.

Jinak řečeno: Oni jenom zvýraznili svoji zvláštnost, originalitu, jedinečnost. Vůbec nejde jenom o optickou krásu, kouzlo osobnosti vychází vždy zevnitř. Z toho, jak tito lidé jsou spokojeni s tím, jací jsou. Jak dají veřejně na odiv to, co je jejich předností. A oni to vědí. Vědí, že ukazují SVOU PŘEDNOST. Proto jsou tak v pohodě. Tak sebejistí.

To je jejich tajemství. Soulad s předností. Soulad se svou pohodou. Sebejistota.

Víte, vidět nahý zadek, to není vždy záruka pozitivní přitažlivosti. Někdy i té negativní. Nahý zadek totiž může být taky pěkný trapas. Hlavně tehdy, když ani nevíte, že Vám spadly kalhoty, respektive se opožděně stydíte za to, jací jste, a zadek jste ukazovat nehodlali. Tehdy budíte posměch, protože si nevěříte.

Ale je rozdíl, když někdo skutečně „drze“ ukáže zadek, který je pěkný. Ten člověk ho ukazuje právě proto, že ví, že je pěkný. On mazaně přitáhne veškerou pozornost na tuhle jedinou přednost a všichni řeknou: To je pěkná baba. Přitom vidí JENOM zadek. Ta holka může mít spoustu nedostatků, nectností, ale ty neukazuje, tudíž se nestydí.

Co Tě zdobí? Prodej to!

Zajímaví lidé mají – jednoduše řečeno – schopnost prodat sami sebe. Oni neprodávají všechno. Prodávají to, co je zdobí. Znají sami sebe. Nesnaží se být něčí kopií. A nejde jen o vzhled. Například: Když vyprávějí, nenapodobují druhé lidi. Mají svůj přednes, své fóry, jsou nezařaditelní, Ať je to cokoli, snaží se to zasadit do SVÝCH VLASTNÍCH souvislostí. Těm lidem nevadí, že jsou jiní, neobvyklí. Například jsou lidé, kteří se unikátně smějí. A tím jsou nezaměnitelní. A to hlavně proto, že jsou V POHODĚ s tím, jak se chechtají.

Jejich trademark, obchodní značka, to není jenom ta jejich přednost, ale i jejich soulad s touto předností, jejich vnitřní vyváženost, která vytváří jejich sebevědomí.

A tak pokud chcete být něčím zajímaví i Vy, přemýšlejte nejprve o sobě. Co Vás zdobí? Obecně se cvičte ve vtipu, v pohotovosti, vypusťte z hlavy žárlivost na provokativní lidi, žárlivost je negativní emoce, ta Vás jenom brzdí. Berte si naopak z provokativních lidí obecný příklad – tedy ne z toho, CO dělají, ale JAK to dělají. Můžete být například sexy, ale jen do té míry, dokud si věříte. Nemusíte ukazovat vše. Zbytek provokativně nechte fantazii člověka. Vůbec přemýšlejte o svých kladech, schopnostech, nedržte je v nějaké svěrací kazajce, pusťte je ven. Ukažte, čím jste originální, protože pokud jste v pohodě s tím, jací jste, pak automaticky jste krásní. Pak totiž prezentujete sami sebe světu naprosto sebevědomě, přitažlivě a provokativně. A potom si o Vás druzí budou říkat: To je otřesné, jak ten člověk dává najevo svoji postavu, své jednání, svoje emoce! Tohle já bych nikdy nedělal! A to je Vaše odměna. Tohle totiž řeknou pouze ti, kteří by také něčím rádi zajímavě zaujali, ale ještě nevědí, jak na to. A tak se nezabývají sami sebou, ale jen všemi kolem – a snaží se někoho odsoudit. Nejvíc toho, kdo něčím osobitým vyniká.

Pamatujte si, prosím:

  1. Charisma vždycky znamená být především v pohodě se sebou.
  2. Kdo je v pohodě se sebou, je vnitřně silný.
  3. Síla obrovsky přitahuje. Ta síla totiž říká: „Koukej, já žiju svůj život. Já jsem sám sebou. Já si užívám každý den.“ Tohle strašně provokuje, protože toho chce dosáhnout každý.

Tématem se zabývá také kniha Čtyři prány štěstí. Máte problém se sebevědomím nebo sebeprezentací? Podívejte se i na další knihy. Více v Jak vybrat správnou knihu pro sebe.

© Petr Casanova

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart