Strategie manipulátora: 5 vět, kterými bere rozum

Říká se mu loutkovodič. Za provázek vodí loutku.

Tím provázkem je citlivá strunka, na kterou hraje.

Tou loutkou je člověk.

Tomu provázku se říká emoční pouto. Připomíná potrubí, kterým mezi dvěma lidmi tečou emoce. Zpočátku krásné, spojené se zamilovaností. Poté ale z jedné strany tyto krásné emoce ustanou. Jenže potrubí, v dobré víře položené k tomuto vnějšímu zdroji krásných emocí, zůstává. A tím najednou začnou proudit kupodivu ošklivé emoce. Bolestné, ubližující, ponižující.

Pokud ten, kdo Ti na začátku říkal krásná slova, „protože si je zasloužíš“, najednou přestane tato slova říkat, „protože si je už nezasloužíš“, ba dokonce je nahradí slovy ošklivými, „protože si je za to, jak se chováš, zasloužíš mnohem víc“, vyroste v příjemci těchto slov pochybnost. Co se stalo? Co jsem pokazil? Co mám napravit?

A to je nástupní stanice manipulátora. Pokud uděláš tohle, možná se moje dobrá slova vrátí. A pokud to neuděláš, nediv se, že od Tebe odejdu. Protože si mě nezasloužíš.

Zataženo za provázek. Loutka posunuta. Kdo totiž opravdu miluje, ten druhého potřebuje a bez jeho blízkosti si neumí představit budoucnost. Pro jeho setrvání udělá cokoli.

Na tom stojí loutkové představení typického manipulátora.

Tématu podobných toxických vztahů, které postupně připraví člověka o důstojnost, soběstačnost, jistotu, sebevědomí a často i majetek, práci, domov, blízké lidi, jsem věnoval celou jednu knihu PROTOŽE. Každý den mi chodí okolo tří set dotazů a příběhů. Založil jsem uzavřenou skupinu, kde již více než pět tisíc mých čtenářů nebo posluchačů sdílí své problémy i zkušenosti, vzájemně se podporují, motivují, inspirují (přístup do skupiny je přes registraci ZDE). Odpovídám pravidelně prostřednictvím živých vysílání v této skupině, dvakrát týdně píšu i speciální článek na přání. Jako dnes.

A to nejen pro ty, kteří manipulaci zažívají ve vlastním vztahu a nemohou odejít, ale i pro ty, kteří musejí strpět bolestný pohled na blízké manipulované lidi, jejichž energie jde setrvale dolů. Jejich hlavní dotaz zní: „Jak to, že nevidíš, jak Tebou manipuluje?“

Vyslovení této otázky svědčí o tom, že ani tazatelé nerozumějí podstatě úspěchu manipulátorů. V tomto článku tedy vysvětlím, jak uvažují a proč jsou efektivní. Přidám pět jednoduchých ukázek, které jste pravděpodobně už někdy slyšeli. Pochopíte, proč místo odchodu od takového člověka Vás nutí zůstat a dělat to, co manipulátor chce.

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart