Nikdy to není snadné rozhodnutí.

Spálit most může totiž znamenat definitivně ztratit k člověku zpáteční cestu.

Ale také umožnit mu, aby – izolován od nás – si uvědomil, co jsme pro něj vlastně znamenali a on si to dostatečně neuvědomoval.

Kdykoli v uzavřené skupině, založené pro otevřené sdílení Vašich bolestí a jejich řešení, ve svém úterním živém vysílání zodpovídám Vaše konkrétní otázky ohledně krizí ve vztahu, apeluji na značnou citlivost a křehkost každé situace. I proto má živá vysílání ve skupině trvají dvě hodiny.

Odpojení se od partnera v zablokované situaci je na jednu stranu riziko (nikdy nevíme, jak s tou změnou naloží a zda si v dnešní emocionálně těžké době neublíží), na druhou stranu ten rozchod, který je protějškem vnímán jako definitivní, umožňuje projít důležitým psychologickým procesem, kterému v knize Cítit rozumem, myslet srdcem říkám dar rozlišení – zjednodušeně řečeno jde o možnost procítit, „co jsme měli a najednou už nemáme“.

Ano, dar rozlišení je spojen především se syndromem neviditelného člověka. Pokud jsme pro druhého dostatečně dlouho a dostatečně často dělali něco, čeho si na začátku vztahu vážil, je možné, že vlivem zvyku ztratil ponětí o skutečné hodnotě toho, co pro něj děláme. Protože jsme to dělali samozřejmě a automaticky každý den, mohlo se to pro něj stát všedním, běžným, tedy očekávaným a potažmo bezcenným. A teprve když najdeme odvahu přestat to pro něj dělat, je šance, že si najednou uvědomí, čeho si za ty roky přestal ve vztahu vážit – protože se najednou musí obejít bez toho. Najednou pozná hodnotu věci, činu, člověka.

Jako když hazardujeme se zdravím, které nám připadá už samozřejmé. Musíme onemocnět, abychom si ihned uvědomili, že zdraví není samozřejmé. Ani jeho navrácení. A že o něj musíme pořádně začít pečovat – a tím se pro nás stane znovu hodnotným. Jako vztah. Ale to už znáte z mých knih, určených pro sedm specifických fází vztahového života.

Dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek, píšu speciální články na přání členů uzavřené skupiny. Jako dnes. Pokud nejste členem, můžete se jím stát jednoduše registrací zde.

Vaše nejčastější otázky, v souvislosti s rozchodem, znějí:

  • Opravdu nemám váhat? Opravdu nebudu litovat?
  • Kdy je v pořádku odejít, a kdy je to zbytečné riziko?
  • Vidíme na partnerovi jenom jeho chyby, jako by neexistovaly chvíle, kdy nám pomohl?
  • Nebo je nám líto zahodit společný čas, ale na druhou stranu nás láká změna s někým jiným?
  • Jak se rozhodnout na osudové křižovatce, jestliže víme, že minulost už nejde vrátit, opravit ani změnit?

Představme si deset jednoduchých otázek, která Vám na podobném rozcestí mohou pomoci:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde