Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Opustil Tě někdo, a přece se pořád připomíná?

Dává Ti najevo, že nemůže být s Tebou, a přitom se zdá, že nemůže být ani bez Tebe?

Co s tím? Čekat, až se rozmyslí? Ale proč vlastně pořád „nemá jasno“?

Celých sto stran jsem vyhradil pouze jednomu tématu Proč neznám Tvoje Proč v tomto novém vydání magazínu FC. A s tím přišly i Vaše otázky, týkající se Vašich konkrétních příběhů. U žen umocněné zkušeností s Chlapečky (viz 5 rozdílů mezi Chlapy a Chlapečky).

Jako tento dotaz: „Petře, přítel mě opustil v pátém měsíci těhotenství. Vadilo mu moje břicho, kila navíc. Odešel k jiné, prý je to modelka. Když jsem porodila a dala fotku na Facebook, uviděl komentář mého bývalého spolužáka, který se vyznal z lásky ke mně a že si prý ,vždy přál mít se mnou tak krásné dítě‘. Bývalý mi začal dělat scény, pak prosil na kolenou, dala jsem mu druhou příležitost, vrátil se ke mně, ale vydržel u nás ani ne měsíc. Pak se slovy, že ,v tom řevu se nedá spát‘, odešel zase k té ,modelce‘. Nedávno, když se ke mně ten bývalý spolužák už začal nastěhovávat, se bývalý přítel opět agilně ozval, že chce zpátky. Proč to dělá, když na vztah, natož na rodičovství, zjevně nemá?“

Když se dotkneš ega

Už v článku 5 rozdílů mezi Chlapy a Chlapečky jsem vysvětloval, že po světě chodí lidé, kteří ještě nepochopili, k čemu vlastně je vztah. Myslí, že vztah je zápasnický ring, kde se ocitají dva soupeři a ten, který má na vrch, si na konci může pohladit své ego. Proto tam tito lidé, v mužské podobě nazývaní Chlapečci, vstupují. Výhradně kvůli svému egu.

To ego jim nedovolí přiznat si, že vztah může být od toho, abychom se cítili silnější, než když jsme sami. Já jsem přece dost silné, plamenně vykřikuje ego. Ale není. Když někdo zraní ego takového Chlapečka, cítí se slabý. A tehdy intuitivně potřebuje nějakou dobrou duši, která ho obejme, uklidní, povzbudí, zkrátka posílí. To je podstata vztahu: Když nám je nejhůř, nebýt na to sami. A naopak, když je druhému nejhůř, být s ním. Obejmout ho, uklidnit ho, povzbudit ho, zkrátka posílit. Ne oslabit. To je rozdíl mezi srdcem a egem.

Když srdce potká ego

V knize Dvanáct srdcí, která je o vztahovém vyzrávání a u mužů o proměně Chlapečků v Chlapy, popisuji, že Chlapeček je jednoduše ten, kdo si nedokáže přiznat svou slabost. Když něco v jeho životě není v pořádku, jeho postoj je, že vždy za to může někdo druhý. Nebo někdo třetí, třeba dítě. Nikdy ne jeho emoční nevyrovnanost, nezralost, nedospělost.

Chlapeček tak vůbec nepochopí, jaký poklad může mít v druhém člověku. Natož v ženě, která sama odnosila, porodila a vychovává dítě. Kolik těžkostí taková žena musela zažít, překonat, vybojovat? To si umí představit jenom Chlap. Protože ten těžkosti, byť jiného druhu, poznal a překonal či překonává. Ten takovou ženu naopak chce po svém boku. Ví, že je silná, že mu bude oporou a v neposlední řadě že za něj bude vděčná, a to tím spíš, když má za sebou předchozí zkušenost s Chlapečkem, tedy s někým, kdo ji nejen do těžkostí přivedl, nejen jí v těžkostech nepomohl, ale ještě ji v těžkostech nechal

Když slabost sama sebe nechce vidět

A tady nastává podstata problému.

Toto Chlapeček neunese. Nepřipustí, aby byl tak lehce nahrazen. On přece „není slabý“! Není možné ho „jen tak zaměnit“!

A když opuštěná žena naznačuje, že ano, on jí prostě nedovolí vytvořit si nový vztah, a tím pádem dát všem kolem najevo, že se bez Chlapečka snadno obejde. Proto Chlapeček neustále „vráží nohu do dveří“, aby žena nemohla uzavřít minulost, aby mu ponechala zadní vrátka otevřená.

Chlapeček se totiž cítí strašně nejistě, když má jen jednu variantu. Chlapeček musí mít pořád nějakou další v záloze. A to i v případě žen. Jen tak může tu současnou vydírat, že od ní odejde, užívat si toho, jak nejistá žena prosí, aby neodcházel, že nemůže být sama, že to bez něj nezvládne.

Ale nedejbože, když Chlapečka žena NEprosí. Když klidně řekne „Tak si teda běž, už ať jsi pryč“. A snaží se za Chlapečkem zavřít dveře. Jako by už nic neznamenal! – Tohle je jeho problém a Rubikon. Něco znamenat! Být žádaný, přemlouvaný, nepostradatelný… Proto potřebuje ustavičně přebíhat mezi dvěma nebo i více vztahy. Vytvářet pocit, že on je jedinou volbou pro ženy, které jsou naopak pro něj jenom jednou z mnoha možností.

Když síla nespočívá ve výběru, ale v jediné volbě

Kdo četl mou knihu Dvanáct srdcí, ví, že (držíme-li se pořád tématu mužského rozvoje) Chlap je přesný opak. Ten dokáže definitivně uzavřít vztah. Rozhodnout se jenom pro jeden. Ví totiž, že jedině tak může vše co nejúčinněji vsadit na jednu kartu. Jako Cortésovi vojáci.

Znáte jejich příběh?

Když Hernán Cortés, nejslavnější conquistador, španělský námořní dobyvatel, dostal v šestnáctém století od svého krále za úkol dobýt velkou Aztéckou říši, připlul k břehům Yucatanu jen s pár loděmi. Stál proti ohromné přesile. A tak svým asi pěti stům vojáků dal zdánlivě šílený rozkaz: Spalte lodě! Vzal jim tím ústupovou cestu. Zavřel jakákoli zadní vrátka. Od chvíle, kdy španělské lodě lehly popelem, existovala jenom cesta vpřed. Buď smrt, či vítězství. Tak Cortésovi vojáci dobyli Aztéckou říši. Protože nebyla jiná varianta.

Mnozí lidé dokážou i nemožné, když není jiná varianta. Chlap to ví. Nejenže nepotřebuje, ale ani nechce zadní vrátka. Jestliže opravdu chce budovat co nejlepší vztah, sází vše na jednu kartu. Nedělí svoje srdce mezi více lidí. Ví, že má-li dát ženě sto procent své lásky, nemůže současně odebírat lásku ještě pro jiný objekt.

Chlapeček tohle – vsadit všechno na jednu kartu – nikdy neudělá. Ne proto, že by nevěřil té ženě, ale nevěří sobě. A nikdy to nepřizná. Na jeho straně tudíž „nikdy není vina“. On „nikdy není slabý“. On, když odchází, „vždycky jenom kvůli chybě toho druhého“. Proto s Chlapečkem není možné budovat vztah. Bylo by to možné jen v případě, že by uznal, že chyba je možná trochu u něj. Jenže to už by nebyl Chlapeček. To už by začínal být Chlap.

Pamatujte si, prosím:

Pokud si ještě nejste jisti tím, koho vedle sebe máte, při odloučení to poznáte. Když Vás opustí Chlapeček, jeho pravou tvář poznáte až ve chvíli, kdy na jeho místo přijde Chlap.

Chlapeček to nepřekousne. Nestráví, že by někdo mohl být lepší než on. A to tím spíš, čím víc si sám uvědomuje, že tomu tak nejspíš je – že někdo „by mohl být lepší než on“.

Proto bude usilovat o Váš návrat. Ne kvůli Vám. Jen kvůli tomu, aby si nepřipadal horší. Aby se znovu mohl cítit jako vítěz.

Protože Chlapeček ještě nepochopil, že ve vztahu nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený, ale vždycky jenom dva vítězové, anebo dva poražení. Jak píšu na obalu své poslední knihy SPOLU.

  • Mé knihy Dvanáct srdcí, Spolu a všechny další získáte pouze zde. Chcete poradit, která z knih by mohla nejlépe odpovědět na Vaše současné otázky? Čtěte Jak vybrat správnou knihu.
  • Můj magazín Proč neznám Tvoje Proč o nepochopitelných odchodech a rozpadech vztahů, které nás dlouhodobě trápí, získáte pouze zde. Zajímají Vás i jiná témata? Vyberete si zde.

Další moje odpovědi na Vaše nejčastější otázky můžete číst/poslouchat v ostatních dílech Řešidla – vyberte si z dosavadních 246 částí zde.

© Petr Casanova