Jak se silní lidé ve vztahu stávají slabými

Silní lidé. Denně je míjíš na ulici.

Nejsou to nutně ti, kteří sebevědomě prorážejí dav, mají nejdražší oblek, nejvyšší společenský status. Naopak. Silní lidé jsou ti, kteří dokážou snášet těžkosti.

Silný je ten, za kým je nesnadná minulost nebo kdo právě teď prochází těžkou minulostí a snaží se držet rovná záda. Zvládá nelehké okolnosti, události, křivdy nebo vlastní chyby. Nic z toho totiž není snadné unést a překonat. Jsou jako činky, které je nutné nějak zvedat. Nejde je obejít. Právě tak se rodí v člověku síla.

Silní lidé jsou často ti nejtišší. Soustředění do sebe. Potlačující bolest, trápení, slabost. Navenek jsou obdivovaní, přitažliví, kdekdo slabší k nim vzhlíží a chce je mít po svém boku. Každý silný byl totiž někdy slabý. Síla nepadá z nebe, člověk si ji musí začít vytvářet. Oni se to naučili. Proto tolik inspirují. Proto tolik magnetizují. Ale problém je, když narazí na slabocha.

Slaboch je ten, kdo se slabým rozhodl zůstat. Kdo nestojí o sílení. Kdo naopak sráží silné. Přijde mu to snazší než řešit své problémy, posilovat své přednosti, posouvat své limity – tfuj, to je na něj až moc pracné. Proto se zabývá hlavně druhými a systematicky je sráží.

Toho dne začne pro silného člověka největší boj. Ten, který ho buď ještě víc posílí, anebo zlomí.

Co se slabochem

Už ve své knize Cítit rozumem, myslet srdcem, která je o karmě ve vztazích, jsem psal, že silné lidi můžete najít mezi všemi, kteří se snaží zlepšit svou situaci. Hledají práci a v ní se snaží být co nejlepší. Vychovávají dítě, na které zůstali sami, a snaží se mu být co nejlepším tátou nebo mámou. Potýkají se i s existenčními problémy, ale snaží se je řešit, co nejlépe mohou. Tím sílí – učí se zvládat to, co není snadné. Tohle mají společné už se slabými lidmi, kteří pouze stojí na začátku cesty. Slabí lidé jsou tedy „silní lidé na počátku vývoje, v průběhu procesu“.

Slaboši ale stojí mimo tuto cestu. A dovedou opravdu hodně ublížit.

Každý den od vás obdržím okolo tří set dotazů. Založil jsem i uzavřenou skupinu, kde můžete své problémy i zkušenosti sdílet (přístup je pro registrované zde). Každé úterý pro členy této skupiny živě vysílám, odpovídám na jejich otázky. Každý týden pro ně píšu speciální články na jejich přání. Jako dnes.

Co znamená ve vztahu jakéhokoli typu (partnerského, pracovního, rodinného, přátelského) potkat slabocha nebo sobce? Jak jejich jednání chápat? Jak se naučit jim úspěšně vzdorovat?

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart