Pane Casanovo, máme problém ve vztahu, můžeme Vám OBA zavolat; můžeme se VŠICHNI propojit on-line přes Skype, můžeme se SPOLU sejít?

Nejčastější otázka, kterou dostávám v posledních 10 týdnech.

A moje otázka opačným směrem?

Můžete mi, prosím, ukázat, jak spolu mluvíte?

Mluvení a naslouchání jsou dvě poloviny komunikace. Jako dva jízdní pruhy jedné silnice. Jeden pruh tam, druhý zpět. Komunikace má obecně blízko k silnici. Když se neudržuje, přestane být funkční a sjízdná – dva body, které má komunikace spojovat, k sobě ztratí cestu. Podobně jako když se zahází bordelem, zapadá sněhem, namrzne – a nikdo se o ni nestará.

Do této slepé uličky vjede většina párů. Pak nemůže vpřed ani vzad. Proto jsem mezi vánočními svátky pro tyto páry napsal samostatnou knihu SPOLU. 260 stran o tom, jak SPOLU řešit potíže tam, kde se lidé zablokovali, stojí si za svými „jedinými“ pravdami, nespolupracují, sabotují úsilí toho druhého nebo ani už nevědí, jestli o vztah vůbec mají zájem. Jako by zahrnuli silnici bahnem a na druhé straně zůstal někdo, kdo se marně snaží dostat blíž.

Soupeři versus spoluhráči

Ti lidé jsou v bezvýchodné situaci proto, že nechápou svou roli. Kdyby se na sebe podívali, zjistili by, že oblékají jeden shodný dres. Jsou to spoluhráči. Ne soupeři. Ve vztahu, jak píšu na obálce knihy SPOLU, nikdy nejsou jenom jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy buď dva vítězové, nebo dva poražení. Když se pokoušejí nějak přemoci druhého, je to jako by se úporně snažili dát svému spoluhráči gól. Jenže takový gól – dosažený spoluhráčem – je vlastní. Ne, my nejsme soupeři.

Každý den dostanu v průměru tři sta otázek, týkajících se partnerských problémů. Napsal jsem o nich už sedm knih. Každé dva měsíce vydávám magazín, kde zodpovídám jedno konkrétní téma obsáhle na sto stranách do hloubky detailů i šíře souvislostí, proč tento problém vůbec vznikl. Založil jsem i uzavřenou skupinu, kde lidé mohou sdílet své problémy i zkušenosti s nimi, každý týden poslouchat mé živé vysílání, kde zodpovídám konkrétní otázky, které Vás napadnou i při čtení magazínu nebo knih, kdy se dostanete k nějaké pasáži, která Vám je blízká a potřebujete ještě něco dovysvětlit sobě na míru (přístup do skupiny získáte zde). Třikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota) pak pro členy této uzavřené skupiny píšu speciální článek na přání. Jako dnes.

Kde pořád páry dělají chybu? Proč se samy dostávají do zablokovaných situací, co ignorují, v čem jako partneři nefungují, jak mohou svou komunikaci „zprůjezdnit“ a vyspravit?

Pojďme si Vaše otázky zodpovědět konkrétními doporučeními:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde