Proč potřebujeme zažít tři lásky

Už Vás slyším hromovat!

Cože, tři lásky? To já už dávno tento počet překročil, a pořád nejsem šťastný!

Anebo: Proč tři? To já mám jeden šťastný vztah od samého začátku!

Zadržte, prosím…

Naučíme se trochu jinak počítat, ano? Ne kvantitu.

Když vznikala moje nová kniha SPOLU, dominantní otázka, kterou jste mi adresovali, zněla: Jak poznám opravdu definitivní vztah?

Čekáte, že to bude podle (konečně) absence jakýchkoli problémů, svárů, nedokonalostí? Zklamu Vás. Takový vztah ani život neexistují. Tak podle čeho? Čím vůbec musíme jako jedinci projít, abychom správného partnera nejen potkali, ale také ho poznali a hlavně si ho vážili? A čím si musíme projít, abychom tím správným partnerem mohli být sami?

To nejdůležitější pro lásku je uvnitř člověka: jeho schopnost vztah rozvíjet.

Nová kniha SPOLU, jak název napovídá, je o klíčovém slově. Spolu prohráváme, spolu vítězíme. Ve vztahu nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy dva vítězové, nebo dva poražení. A to, zda spolu dokážeme vítězit, ukazují právě těžké chvíle, na něž se moje kniha zaměřuje. Na tak těžké chvíle, kdy je snadné všechno vzdát a utéct. Tedy chvíle, kdy opravdu poznáme člověka…

Každý den obdržím v průměru tři sta dotazů, které mi posíláte. Pro komunitu, která má jen na Facebooku více než tři sta tisíc fanoušků, jsem začal každý všední den vytvářet Řešidlo – co díl, to jeden často se opakující dotaz. Dnes odpovím nejen Janě, ale také všem ostatním, kteří mi položili nebo mají v hlavě tuto otázku: Jana: „Petře, je pravda, že člověk potká za život tři opravdové lásky? Ptám se proto, že v mém případě to už tak bylo. Mám tedy vyčerpáno, nebo mám i přes svůj pokročilý věk pořád právo na lásku opravdovou, upřímnou a bezpodmínečnou?“

Evoluce lásky

Psychologie opravdu rozpoznává „tři lásky“.

Ovšem spíše tři fáze nebo kategorie lásek. 

Pokusím se je objasnit, aby i ti, kteří mají na svém kontě daleko víc pokusů, nepodléhali panice a uvědomili si, co patří ke kterému období vyzrávání člověka.

Láska pro emoce

První lásku potkáváme zpravidla v mladém věku. Říká se jí láska dětská nebo pohádková. Je důležitá hlavně pro iniciaci emocí.

Přichází v období, kdy hodně hodnotíme vnější ideál, zda jsme dokonalý jedinec či pár pro oči druhých, jestli nám – například – na diskotéce někdo závidí.

Tato pohádka má jeden problém. Je v každém ohledu vnější. Tedy řešíme hlavně vzhled (subjektivní vnější svět), a také jak nás vnímá okolí (objektivní vnější svět). Když se nám druzí vysmějí, jaké strašidlo to máme vedle sebe, jsme schopni se okamžitě rozejít. Ještě nevíme, že důležité je pro nás ne to, co si o našem protějšku myslí druzí, ale co si o něm myslíme my sami.

Láska pro tělo

Druhou lásku z hlediska evoluce vlastního vyzrávání potkáváme poté. Pohádka narazí na tvrdou zem. Ano, doslova je přízemní.

Znamená to, že v této lásce už nejde o druhé, téměř VŮBEC ne o druhé. Jde o nás, skoro POUZE o nás. Tato sebestředná láska je především o naplnění vlastní sexuality, touhy, je to z jedné strany emocí plná vášeň, z druhé strany emoční nic. Užije si tělo, ne srdce – je však pokrok alespoň to, že si užije tělo. Proto se této lásce říká tělesná.

Láska pro srdce

Třetí, jak tušíte, je láska srdeční. Nebo duševní. Ta naopak nepřichází z přízemností; jako by spadla odnikud, je to doslova láska nebeská.

Najednou je tu někdo, jako by spadl z nebe. Někdo, o kom jsme předtím vůbec nevěděli, a bez koho už nemůžeme žít. Anebo jsme o něm věděli, vždy jsme ho měli nablízku, ale nenapadlo nás, že bychom někdy mohli tvořit pár. A teď naopak by nás ani nenapadlo, že bychom pár už nikdy tvořit neměli. To je zázrak, co? Jako dar z nebes!

Přichází právě tak – zničehonic. Nejčastěji dokonce tak, když vůbec nehledáme vztah. Třeba když jsme zadaní, nebo naopak dlouho osamělí, když už v to ani nevěříme, když už se pořád díváme do země a přehlížíme to, co se dávno vznáší nad námi či kolem nás.

To jsou ty „tři lásky“.

A všechny jsou důležité.

V každé z nich se totiž něco učíme.

Lekce tří lásek

V první lásce se učíme, že abychom byli šťastní, nemůžeme se řídit okolím. To nám může rozmluvit vztah, ať se mu náš partner nelíbí, nebo i paradoxně líbí. Někdo totiž tak žárlí na naše štěstí, že se může snažit nám ho zničit. Ano, i blízký člověk, jen neusazený spokojeně ve svém vlastním životě.

Druhá láska nás učí, že se absolutně řídit nemůžeme ani vlastním tělem. To se totiž všeho dříve nebo později nasytí. Jen podívejme na žaludek. Copak může jíst věčně? Nebo podívejme na nohy. Copak mohou běhat věčně? Ne, tělo nám dává limity. Když se jím budeme bezvýhradně řídit, vydržíme všechno jenom dočasně. I vztah. 

Třetí láska nás proto učí, že nejdůležitější není to, co je kolem nás, dokonce ani to, co je přímo na nás (na povrchu), ale co je uvnitř nás. Ano, naplňující dlouhodobý vztah souvisí se spokojeným srdcem. To může být (na rozdíl od našeho okolí nebo od těla) naplněné neomezeně. Srdce se nedá ukojit. Každý den může být šťastné úplně znovu a stále víc. Pocitů, kdy jsme spolu šťastní, kdy se objímáme, podporujeme, potřebujeme, může být takřka nekonečně mnoho a stále nám budou dávat sílu – pokud jsme v té třetí lásce.

Ale k té musíme dospět.

A o to jde při pochopení metodiky tří lásek.

Pamatujte si, prosím:

Láska není o správném počtu partnerů, ale o nalezení jediného správného partnera, který dá tomu hledání a našemu soužití smysl.

Pokud jsme ho ještě nenašli, je to před námi. Nesmutněme – naopak je nám co závidět. Jen považte: Mít všechno krásné před sebou. Bože, co by někdo za to dal?

A Vy to před sebou máte. Tak se nezabývejte počtem. Zabývejte se člověkem. A srdcem. To je nejlepší kompas, který spolehlivě říká: Dokud já, srdce, nejsem naplněno, je pro co žít a co hledat. Nebo: pro koho žít a koho hledat.

Sečteno, podtrženo: Když říkám ,Potřebujeme zažít tři lásky‘, neznamená to nezbytně tři lidi. Může jít o jednoho jediného člověka a s ním prožité všechny tři etapy. Máme-li ho, je to jackpot ve Sportce. A nemáme-li ho, prostě si výhru můžeme rozložit na více „tahů“.

  • Věříte, že máte správný vztah, ale partner jej budovat přestal? Zhoršila se vaše komunikace, jste spíš protihráči než spoluhráči, nebo procházíte vážnou krizí? Využijte knihu SPOLU. Odblokujte všechno, co stojí v cestě Vašemu štěstí, ať je to minulost, výchova, práce, vracející se bolesti.
  • Popis všech mých sedmi knih, určených pro různé situace, naleznete zde.

Vyhovuje Vám moje Řešidlo? Další díly můžete buď poslouchat, anebo číst zde.

© Petr Casanova

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart