Položili jste si někdy následující otázku?

Proč se tolik zabývám něčím, na čem ve skutečnosti vlastně nezáleží?

Lidé Vám říkají: Vykašli se na to. Ale Vy to neumíte. Musíte na to myslet. Neumíte se toho pustit.

A to Vás vytáčí ještě víc. Lynčujete se: Proč se, ksakru, o to pořád tak zajímám? Co si můj mozek pořád vybírá k řešení? Jak mám učinit lhostejným to, o čem vím, že na tom nezáleží, a přitom mě to neskonale štve?

Negativní smyčka

A já povím, proč Vás to štve. Protože Vám nedokáže být lépe. Protože je Vám zdánlivě stále hůř.

Může za to zákeřná manýra našeho mozku pořád víc utahovat smyčku kolem našeho hrdla:

Jsme-li úzkostliví z konfrontace s nějakou osobou, ta úzkost nás tak svírá, že se stáváme ještě úzkostlivějšími… Nebo když o sobě víme, že máme problém se vztekem a zase jsme vybouchli. Tolik nás štve, že jsme zase explodovali, že teď jsme naštvaní nejen na jiného člověka, ale i na sebe, že jsme selhali. Nebo když se obáváme o to, abychom udělali opravdu správnou věc, tak ze samého strachu stále neděláme nic, a tím v sobě ještě umocňujeme strach, hlavně abychom něco nepokazili, někoho si proti sobě zbytečně nepoštvali.

Vykašli se na to! Ano, to bychom sami rádi. Ale jak, když to „nejde“?

Jak oslabit svou slabost

Každý den mi přijde v průměru tři sta dotazů, jak si pomoci od něčeho, co Vás tíží. Založil jsem pro to i uzavřenou skupinu takových tazatelů, abyste se mohli navzájem svěřovat, vyměňovat zkušenosti a vzájemně si pomáhat. Pro tuto skupinu pořádám speciální živá vysílání a třikrát týdně píšu článek na přání jejích členů (přístup obdržíte zde). Jako dnes.

Pojďme si objasnit problém a jeho řešení bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde