Nemám rád ten druh úsměvu.

A brzy objasním proč.

Ten druh úsměvu měla nasazený na své tváři, když se loučila se svým partnerem na prahu mé kanceláře. Domluvila si jen schůzku ve dvou. Jen ona a já. Její partner netušil proč. Snad kvůli nové práci, snad kvůli rodičům, bůhví kvůli čemu…, usmál se i on a dal nám hodinu času.

A pak, sotva se za jejím partnerem zavřely dveře, ten druh úsměvu zmizel. Proto ho nemám rád. Je jako náplast. Překryjete jím zranění, ale pod ním to pořád bolí.

„Bojím se, že náš vztah neustojím,“ vyhrkla. „Uvnitř jsem strašně bolavá.“ A mně bylo jasné, jaký typ případu to bude. O nádobě bolesti, která se plní, aniž to druhý vůbec ví.

Když člověk odejde, a ani nevíš proč

Každý den dostanu v průměru tři sta otázek, z toho polovinu žádostí o setkání. Snažím se lidem pomoci. Každé dva měsíce zodpovídám nejdůležitější témata ve svém magazínu FC, kde vždy sto stran věnuji jen jednomu problému, ale rozebranému do hloubi detailu a šíře souvislostí. Tak jako u nového vydání Proč neznám Tvoje Proč. Je o „nepochopitelných“ odchodech beze slova vysvětlení. O přerušení komunikace „zničehonic“. A přitom důvody existují. Vždycky.

Jeden z odstínů takových odpojení představuje nádoba bolesti. Každý ji máme v sobě. Každý sice jinak velkou, ale u všech platí, že jakmile se nádoba bolesti naplní, člověk odchází. A čím se plní?

Sedmi druhy kapek, které člověku ubližují. Problém ale je, že druhý o tom vůbec vědět nemusí. A to hlavně proto, že ten, jehož vnitřní nádoba bolesti se plní, sám mlčí. (Z různých důvodů. I je objasním.)

Mluv, když Tě tohle trápí…

Spolu s novým magazínem FC Proč neznám Tvoje Proč vychází i moje nová kniha SPOLU. V té varuji před situacemi, zařazovanými mezi gaslighting. Jsou jako plyn, plíživě otravující vztah. Partneři to ani nemusejí vnímat. Ten, jehož následujících sedm jedovatých kapek vnitřně trápí, to sám může považovat za malichernou lapálii a stydět se o tom vůbec mluvit.

Nebo se o tom mluvit neodvažuje. Možná proto, že v minulosti se pokoušel (s jiným partnerem) na toto téma diskutovat, a byl odmítnut, zesměšněn, ponížen. A tak podruhé už, ponaučen, mlčí. A tiše trpí.

Proto v tomto článku uvedu sedm varovných situací, o kterých pár MUSÍ MLUVIT. Všechny se již nejméně jednou objevily ve Vašich osobních příbězích, které sdílíte v uzavřené skupině. Tu jsem zakládal právě proto, aby nikdo nebyl na své trápení sám. Jsem šťastný, že dnes tuto uzavřenou komunitu tvoří bezmála pět tisíc lidí, kteří se nejen svěřují, ale vzájemně i podporují. Každý týden pro tuto uzavřenou skupinu připravuji živá vysílání s odpověďmi na konkrétní dotazy a také píšu speciální články na přání. Jako dnes. O bolestných kapkách, které nikdo nevidí, a přitom dokážou rozleptat vztah.

Které to jsou? O čem musíme mluvit? A proč máme sklon tyto bolesti v sobě dusit?

Objasněme si to bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde