Toužíte po někom přitažlivém, charismatickém, soběstačném?

Není divu, bývá to obvyklý sen.

Problém je: Co když se splní?

Smějete se? Chcete namítnout, že právě o to jde?

Ne, vážně! Domýšlíte možné důsledky? Jste imunní vůči nočním můrám?

Ten partner totiž přitažlivým, charismatickým a soběstačným bude dál.

Nejen pro nás, i pro druhé – pro ty, kteří mají stejný sen jako my. Nakonec, kdo by ho nechtěl?

Uneseme to? A věříme, že to unese i on?

Přednost „nevýhodou“

Když jsem psal novou knihu SPOLU, myslel jsem i na případy psychologického fenoménu převráceného vnímání. Co bylo bílé, je najednou černé. Ještě netušíte?

To, co nás na přitažlivém, charismatickém a soběstačném partnerovi může přitahovat, než s ním vstoupíme do vztahu, může být přesně to, co nás posléze může týrat, trápit a frustrovat. Je totiž rozdíl mezi tím vyhrát závodobhájit vítězství v každém dalším závodě. Je rozdíl vytouženého partnera získat a udržet. Úlovkem trofeje totiž žádný úkol nekončí. To nejtěžší teprve začíná – o ulovenou trofej následně (potupně) nepřijít.

Co cítíme vedle/bez partnera?

Každý den obdržím v průměru tři sta otázek, týkajících se vztahů. Vedle komunity FirstClass.cz, čítající již více než tři sta tisíc fanoušků jen na Facebooku, jsem tedy založil uzavřenou skupinu – pro všechny, kdo chtějí nejen číst, ale i diskutovat své problémy a řešit. Přístupná je všem, kdo akceptují členství FC Klub, nebo FC Premium (ti navíc dostávají tištěný magazín FC). Každé úterý a čtvrtek pro ně vydávám speciální článek na přání a také odpovídám na jejich konkrétní dotazy v živém vysílání přímo uvnitř skupiny.

Ti, kdo si připadají slabí bez partnera a nejsou dost spokojení ve své vlastní společnosti, pak sice krátkodobě jásají, když potkají partnera svých snů, ale v následné fázi se souží strachem, že o něj přijdou, žárlivostí, která někdy přesahuje únosné meze a mění je v nesnesitelné protějšky, které posléze partner snů opravdu opouští. Ale ne proto, že by na něj od začátku nebyl spoleh, nýbrž proto, že se vztah s vnitřně slabším člověkem pro ně ukázal příliš omezující, ba věznící.

Přitom lze takovému nežádoucímu, ale při soustavném působení již nevyhnutelnému výsledku včas předejít. Stačí začít se sebou pracovat. Se svým strachem, křehkostí, zranitelností. Sílit.

Jenže chce to, kromě jiného, i upřímnost. K sobě. Například férově zodpovědět následující otázky:

Cítíte spíše radost, že partnera snů máte po svém boku, nebo spíše úzkost, že ho můžete ztratit?

Dokážete unést, že tak jako pro Vás je působivý i pro jiné, nebo Vás trýzní mučivá představa, že by partner snů mohl kdykoli odejít k někomu jinému, kdo mu připadne působivější než Vy?

Jak moc a často si ve svých představách konstruujete svou zkázu? Jak významnou roli v ní hraje strach z vlastní samoty, obava z výsměchu okolí, zlozvyk sebeznehodnocování?

Kde se to v nás bere a co s tím?

Co si počít s přízraky ve své hlavě? Jak jim porozumět? Co říkají o nás a co o našem partnerovi?

Jeden z nejčastějších dotazů, s jakým mě konfrontujete ve skupině určené členům FC Klubu a FC Premium, si pojďme zodpovědět bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde