„Už nechci zažít ubližování ve vztahu,“ hlesla.

Znělo to spíše jako přání než odhodlání.

Řekl jsem jí 5 nezbytných podmínek, které jsem popsal i v knize Dvanáct srdcí. Každý, kdo nechce ve vztazích tratit svou energii, sebevědomí i sebehodnotu, musí:

  1. Mít svou mez. (Je totiž fajn, když do vztahů hodně dáváme. Musíme si ale uvědomit, že pokud jen dáváme, logicky budeme přitahovat lidi, kteří jen berou. A pak musíme mít nějakou mez, protože lidé, kteří jen berou, žádné meze nemají.)
  2. Netrpět ubližování. (Když totiž zneužívajícím lidem včas neřekneme dost, oni budou pokračovat. Nesmíme předpokládat, že přestanou. Nesmíme od nich čekat nic, co by na jejich místě bylo normální pro nás. Oni nemají stejné srdce.)
  3. Nesnižovat své nároky. (I když to může znamenat přijít o člověka, který nám ubližuje, ve výsledku je to náš zisk, ne ztráta. My totiž nepotřebujeme kdekoho. My potřebujeme toho, kdo bude respektovat naši mez, chránit nás před bolestí, a ne ji působit.)
  4. Věřit činům, ne omluvám. (Lidé toho totiž nažvaní, ale jedině skutky říkají pravdu.)
  5. Milovat člověka, ne iluzi o něm. (Dívejme pozor na naše vlastní představy, které neodpovídají realitě. Uvědomme si, že to, jak vidíme člověka, může být dáno naším srdcem, naším přáním, naším předpokládáním, naším očekáváním. Naší vírou v jeho proměnu, která se ale nikdy nemusí dostavit.)

Žena na mě pohlédla a svěsila hlavu. Jako by to neměla dokázat. Jako by to bylo příliš těžké. Jako by to bylo proti její podstatě. Jako by se měla zadrhnout už u toho prvního – dokázat říct: Dost! Dál už to nebudu trpět.

Dokázat říct NE

Tolik lidí se bojí postavit za sebe. Vzepřít se tam, kde už někdo překračuje jejich osobní hranice. Raději tiše trpí. Doufají, že je pak druhý ocení. Ale ne, druhý si jich pak váží ještě míň. A toxický je k nim ještě víc. Když totiž člověk příliš často promíjí, druzí si zvyknou mu ubližovat.

Proč je pro nás tak nepřirozené říct NE? Psychologie mluví o syndromu příliš hodných lidí, který vyvěrá z myšlení poslušných holčiček/chlapečků.

Ano, máme to v sobě – sklopit hlavu, zatnout zuby a držet krok. A pak si to vyčítat. Protože nás dusí nejen to, když si nás okolí neváží, ale hlavně to, když si nevážíme sami sebe.

Každý den dostanu v průměru tři sta dotazů, kde je klíčovým slovem sebevědomí, sebehodnota. I proto jsem založil uzavřenou skupinu, kde sdílíme své zkušenosti a já prostřednictvím speciálního živého vysílání zodpovídám konkrétní dotazy (přístup do skupiny je zde). Pravidelně každý týden pak pro členy této skupiny píšu články na přání. Jako dnes.

Chcete pracovat na svém sebevědomí a sebehodnotě? Zajímá Vás, jak v sobě více rozvinout schopnost nastavit si osobní hranici a trvat na jejím respektování? Nebojte, že to nezvládnete – začneme od nejmenších, ale nejpotřebnějších kroků.

Pojďme si vše objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde