9 stupňů tmy aneb Jak jednat s depresí v partnerově těle

„Depresi chápej jako stav, kdy tělo bojuje o přežití, ale mysl chce zemřít.“ Kniha SPOLU

Najednou přestal mluvit.

I když to býval výřečný člověk.

Uzavřený do sebe, ale neschopný se postarat o sebe.

Neschopný ničeho. Ani vstít, jíst, natož se pousmát – to je pro něj vůbec to nejtěžší.

Je zachmuřený, nic ho netěší, ničím mu neuděláš radost.

A tak – si to bereš osobně.

Snažíš se ptát. Co Ti je? Zlobíš se, že mlčí. Trápíš se, co když je to Tebou. Vyčítáš si všechny potenciální chyby v domněnkách. Nakonec i hrozíš rozchodem. A třeba si i najdeš někoho jiného – s kým není „takový problém“.

Když jsem psal knihu SPOLU, pak kvůli předčasným vývodům a zbytečným rozchodům. Kvůli kontraproduktivním krokům, které by měly nám nebo druhému pomoci, ale přitom uškodí. A to hlavně proto, že nevíme, co se děje.

A jestliže nevíme, potřebujeme fakta. A jestliže je nedostávámevymýšlíme si je ve své hlavě. Vůbec nejvíce nepochopení je spojených s – depresí partnera.

Pro všechny, kdo chtějí nejen číst, ale i diskutovat své problémy a především je řešit, jsem založil uzavřenou skupinu, která je přístupná všem, kdo akceptují členství FC Klub, nebo FC Premium (ti navíc dostávají tištěný magazín FC). Každé úterý a čtvrtek pro ně vydávám speciální článek na přání a odpovídám na konkrétní dotazy v živém vysílání přímo uvnitř skupiny.

Černý pes

Je to jako znenadání žít s „cizincem“. Duševně nepřítomný (to je ještě lepší případ), nebo útočný a podrážděný člověk, plný výčitek a kopání kolem sebe, může být až nesnesitelný. Je snadné v tu chvíli uvěřit, že příčina/chyba je v nás. Přitom za partnerovou proměnou je „černý pes“.

Tak se v psychologickém žargonu říká depresi. Ten černý pes, symbolizující tmu a permanentní pronásledování,jednou člověka kousne a od té chvíle je mu v patách. Nejde mu utéct, protože ve skutečnosti je v myšlenkách – součástí toho nešťastného člověka. Přes myšlenky se vkrade do veškerého jeho života, i do vztahu, a trýzní ho.

Ano, je snadné v té chvíli od depresivního partnera utéct. Nechat ho v tom. Jenže mluvíme pak o vztahu„Víte, co je skutečná láska?“ ptám se členů FC Klub nebo FC Premium, kteří ve vlastním psychickém vypětí zvažují takový jednostranně temný vztah opustit. „Tu prověří ne chvíle světla, kdy nám všechno vychází a s úsměvem se držíme za ruce, ale právě takové chvíle tmy, kdy nám nevychází nic, a přitom se snažíme držet dál.“

Co je tedy dobré o depresi vědět? Jak ji pochopit? Jak se dokázat vcítit do „cizince“ po svém boku a jeho „nemilujícího“ jednání?

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart