Na Vánoce sami. No a? 7 vztahů, které raději nikdy nechtít zpět

Štědrý den – čas, o kterém se říká, že bychom ho měli trávit s těmi nejbližšími. Jenže co když nikoho takového nemáme? Co když budeme na Vánoce sami? Je to takový problém? A pokud ano, proč vlastně? Lze se na samotu dívat i z jiného než stísňujícího pohledu?

Když jsem vytvářel Vánoční Speciál, měl jsem hlavu plnou vzpomínek na své první osamělé Vánoce. Osamělost je něco jiného než samota. Zatímco v samotě jste fyzicky sami, osamělost je emoční stav. Osamělý člověk nemusí být fyzicky sám, může mít po svém boku někoho druhého, a přesto se cítit sám. Osamělost zkrátka znamená nebýt v dobré společnosti. Ať už s někým jiným, nebo sám se sebou.

Samota tedy neznamená automaticky osamělost. V samotě se můžeme cítit i dobře – samotu si můžeme užít, regenerovat v ní, mít konečně sami na sebe čas. Osamělost je ale tíživá, je to emoční břímě. Osamělost vytváří špatné pocity, které umocňují špatné myšlenky, které pak vedou ke špatným činům. Proto jsem vytvořil uzavřenou skupinu, kde je nemožné být osamělý. Potkávají se v ní totiž lidé, kteří mají co sdílet, kteří mají mnohé společné, kteří tedy ve svých rozpoloženích nejsou sami. Více o FC Klubu zde.

A pokud v FC Klubu nejste nebo nechcete být, a přesto Vás bude trápit vánoční samota, poslechněte si moje video, které jsem natočil už v roce 2015, po vydání své knihy 250 zákonů lásky. Ukazuje, že i samota má své nesporné výhody, které však v osamělosti přehlížíme a neoceňujeme.

Všechno, co se nám děje, je jako mince. Má to dvě strany – dobrou a špatnou. A když na něčem vidíme jen špatné, neznamená to, že na tom současně nemůže být něco dobrého. Někdy stačí tu „minci“ jen trochu pootočit…

Například si uvědomit, že čím víc se dnes cítíme sami, tím více jednou oceníme, až vedle sebe už budeme mít někoho, kdo nás obejme, podpoří, pochopí, kdo s námi bude sdílet – zkrátka kdo s námi vytvoří naplňující vztah.

Někdy je ale lepší být sami než s někým toxickým – s někým, kdo nám naopak bere náš klid, sebevědomí, radost, pro koho se snažíme dělat to nejlepší, ale on nám vrací jen to nejhorší. Pokud tyto pocity osamělosti přes vánoční svátky budete mít, přijďte za námi.

Nebo si poslechněte mé podcasty. Je jich přes dvě stě. Přes třicet pět hodin poslechu…

Nebo záznamy mých živých vysílání. Přes sto hodin poslechu…

Nebo se ponořte do mých knih, magazínů, Vánočního Speciálu. Všechny jsou zaměřené na dobré emoce, dobré myšlenky, zklidnění a pochopení, že lepší začátky mívají často převlek bolestných konců.

Zejména pak magazín Odpustit neznamená zapomenout (s odběrem získáváte také přístup do uzavřené skupiny), který je o sebepročišťování po prožití křivdy nebo ztráty, způsobené svou vlastní chybou.

Kéž by Vám moje práce pomohla. Proto jí věnuji čas.

Pokojné Vánoce, s klidem především ve vlastním nitru, přeje Petr Casanova

Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top
Shopping Cart