Procházíte týden před Vánocemi nepříjemnou atmosférou, kdy se jeden ze vztahu „odpojuje“, trucuje, nekomunikuje, a hrozí to zkažením Štědrého dne?

Nesete si s sebou vleklé problémy, možná i vracející se, kdy jste si po krátkodobém rozchodu dali i druhou šanci, ale s návratem ke vztahu se vrátily i původní potíže, potažmo nové průvodní znaky jako nedůvěra, přecitlivělost, výčitky, podrážděnost?

Tak rádi byste nasadili mašinku zpátky na koleje, ale sami ji neunesete, potřebujete spoluúčast druhého, jenže ani ten neví, jak správně vzít za břímě?

To jsou nejčastější situace, které spolu s lidmi řeším. A nejčastější témata, kterým se ve svých knihách nebo magazínech (jste-li členem FC Premium) věnuji. Dvakrát týdně v klubové zóně živě odpovídám na Vaše dotazy (úterý, čtvrtek), třikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota) pak píšu speciální články na Vaše přání. Jako dnes.

Ukážu to na učebnicovém příkladu, kdy se zvenčí zdá, že chyba a vina jsou jen na jedné straně. Ukřivdění se však cítí oba. Jen jeden druhému nedokážou porozumět.

Sejít se uprostřed mostu

Kdo četl nebo pod stromečkem objeví můj Vánoční Speciál, pozná, že rád přirovnávám vztah k mostu. Každý most potřebuje dva pevné břehy. Jeden pevný břeh nestačí, most se bez druhého pevného břehu zhroutí. Ten most je jako cesta spojující dva lidi. Na jak pevných (oboustranně) stojí základech, to se pozná i podle ochoty obou scházet se uprostřed mostu – podle toho jeho konstrukci věří. V psychologii vztahů se setkání uprostřed mostu při řešení problémů říká dohoda – raději než kompromis. Kompromis totiž vyjadřuje, že by jeden či oba snad měli ustoupit. Když ale dva lidé, stojící k sobě čelem, udělají každý krok zpět, vzdálenost mezi nimi se zvětší.

A my potřebujeme odstupy mezi lidmi zkracovat. Vztah znamená sblížení.

Ilustruji to na příkladu dvou mých čtenářů, kterým budu říkat Max a Mína.

Vejce, nebo slepice?

Oba prošli krizí, ve které pro Mínu byla poslední kapkou Maxova nevěra. Tak tomu říkala. Ale osobní příběhy jsou vždy příliš složité na zkrácená vysvětlení.

Max necítil ve vztahu blízkost, oporu, vyslechnutí. A přitom všechno akutně potřeboval. V práci měl těžké období. Když se nabídla jiná žena, snažil se vytlouct klín klínem.

Zlomil tím Míně srdce. Ta okamžitě pochopila, že Maxe svým citovým odstrkováním odehnala od sebe. Hledala však argument, proč tak postupovala – že předtím Max něco pokazil. Ale na to měl Max také svůj argument, proč tak učinil – že předtím Mína něco pokazila. Ale na to zas měla Mína svůj argument, že… A tak pořád dokola. Oba nerozuměli, že tak se most nestaví. Hledáním viny v druhém spíše oslabují jeden z břehů, který má jejich společný most držet.

Psychologie tomu říká egg before chicken. Snaha přemítat, zda bylo dřív vejce, nebo slepice. Ale přitom o to vůbec nešlo – druhého přeargumentovat, osočit, porazit. Protože i druhý je součástí našeho vztahu, našeho organismu, kterému říkáme pár. Svým způsobem on je součástí nás.

Jak tedy postupovat, aby dva lidé našli cestu konečně k sobě? Jak to udělat, aby se po hádkách, napětí nebo i zradě sešli uprostřed stabilního mostu?

Pojďme si to objasnit krok za krokem:

 

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde