Jak mohou být muži „tak dobří lháři“

Potkali jste lháře?

Zpětně nemůžete pochopit, jak jste „mohli být tak hloupí“ a „tak dlouho mu věřit“?

Rádi byste to uzavřeli s tím, že ve svém lhaní „byl až příliš dobrý„?

Pozor na pozitivní slova ve spojitosti s lháři. Pozor na snahu vnímat je jako ty, kteří měli nebo stále mají otěže vztahu ve svých rukou, kteří jsou dominantní, kteří mají z našeho neštěstí legraci a kteří mají uvnitř lží vlastně nádherný život.

Dnes Vám povím něco o lhářích a jejich skutečném životě, který vytváří jejich karma. Přirozeně, negativní karma. Ostatně, té jsem věnoval i včerejší podcast Jak poznat, že ten, kdo ublížil, opravdu lituje. Dostal jsem totiž tento dotaz:

„Petře, potkala jsem muže jako ze snu. Mělo to háček – byl ženatý. Přesvědčil mě, že je s manželkou nešťastný, že spolu nekomunikují, nežijí. Vaše kniha Protože, kterou jsem pak dostala od kamarádky, mi vyrazila dech. Poprvé jsem zapochybovala, jestli mi snad nelže. Sehnala jsem si telefonní číslo na jeho manželku a napsala jí. Její odpověď pro mě byla šok. Napsala mi, že spolu s manželem právě leží v manželské posteli. A poslala mi i fotku. Manželovi řekla, že to fotí pro kamarádku. Když jsem mu pak zkusmo napsala, co dělá, odepsal, že je sám, na služební cestě, myslí na mě a miluje mě. Když jsem mu nazpět poslala fotku od jeho manželky, už se mi přestal ozývat. Vaše kniha mi sice způsobila velkou bolest, ale taky otevřela oči. A mám jedinou otázku: Jak mohou být muži tak dobří lháři, že nebýt Vaší knihy, ztratila jsem možná nejlepší roky svého života čekáním na někoho, kdo vůbec neexistoval, kdo byl opravdu jen JAKO ZE SNU?“

Příčina lhaní

Ještě k tomu spojení „tak dobří“. Nerad mytizuji lháře. Nerad z nich dělám větší esa, než jsou. Lhář je totiž v jádru nešťastný člověk. On není schopen spokojeně fungovat „v pravdě“, ve světě, ve kterém žije – ten mu nevyhovuje. A současně není schopen si vytvořit život lepší. On totiž neřeší problémy, které má, a nechápe, že když je neřeší, tak jen vytváří další.

Lhář je pohodlný člověk. Má-li nepořádek ve svém životě, je pro něj snazší říct: „Žádný nepořádek tu není“ a neuklidit si. Nechat odpadky v bytě hnít, raději než je vynést. Lhář je člověk, který lže nejen druhým, hlavně lže sobě. A to je jeho hlavní negativní karma.

A jeho hlavní vnitřní lží je ta lež, že lhaním něco získává. Ne, lhaním vždycky jen ztrácí. Na tomto případu je to vidět. Lhář ztratil ženu, schopnou ho milovat, schopnou mu věřit, a možná ztratil dvě takové ženy najednou, i svou manželku.

Podíl na straně obelhávaného

Protože nechci lháře mytizovat, říkám, že lhář není nikdy „tak dobrý“. Spíše říkám, že když nás někdo dokáže obelhávat, problém je spíš v naší přehnané důvěře. Když totiž sebelepší lhář narazí na NEdůvěřivého člověka, NEobelže ho. Proto žádný lhář není tak úžasný, to spíše důvěřivý člověk je tak hladový, že spolkne i lež.

Srovnání s hladem nepoužívám náhodou. Nejobelhávanější jsou takzvaná hladová srdce. Tedy lidé, kteří dlouhodobě postrádají lásku. Když přijde člověk, který jim takovou lásku nabídne, tak mu lačně, bez přemýšlení začnou věřit. Mají totiž pocit, že nemohou nic ztratit, jen získat. Že když do téhle chvíle lásku nezažívali, nemůže to být horší: buď lásku konečně zažijí, anebo nezažijí, takže se nic nezmění, nezhorší. Ale je to omyl, lež, kterou si už tito lidé namlouvají. Nedostávat lásku není v životě to nejhorší. Mnohem horší je místo lásky dostávat bolest, respektive lhostejnost.

Jak píšu v knize Čtyři prány štěstí, opakem lásky není nenávist, protože i nenávist je emoce a svým způsobem říká, že nám na druhém člověku záleží, že na něj myslíme, že ho máme v hlavě i srdci. Opakem lásky je tedy apatie, ignorace, nezájem. Láska je cit, a proto opakem lásky je ne-cit. Bezcitnost. Ta bolí daleko víc než nedostávání lásky.

Proto lháři přitahují ty, kteří sami sobě lžou, že svým bezmezným důvěřováním cizímu člověku nic nemohou ztratit. Když potkáte lháře, vždy můžete hodně trpět. A to proto, že s lhářem musíte žít ve lži. A když se ta lež provalí, tak poznáte, v jakém světě žije lhář. Jak je ten svět nepříjemný, bolestný, nesnesitelný. To je život lháře.

Důležitost zkušenosti střetu s lhářem

Proto neříkejte: Ten lhář je tak dobrý. Copak někomu, kdo má strašný život, povíte: Ty jo, Ty jsi teda dobrý!?

A proto taky nikdy neukazujte na lháře, že je to jeho vina, když mu sami věříte. Lež nikdy není tak silná, aby prorazila přiměřenou nedůvěru. Obelhat můžete vždy jen toho, kdo Vám bezmezně věří. Tedy kdo se nedostatečně chrání před možnou lží.

Ale právě to je zkušenost. Člověk, který se jednou potká s lhářem, se už naučí napříště chránit. Už se obalí krustou nedůvěry. Už nebude tak snadné ho obelhat. A proč? Protože začne mít v důsledku zkušenosti s lhářem rád sám sebe. Uvědomí si, že nechce ublížení. To je první projev sebelásky. Takové srdce už není bezmezně hladové. Tedy nespolkne každou lež. Naopak, o to déle je potřeba ho ve vztahu přesvědčovat, aby tu krustu, ten ochranný obal, toto ponaučené srdce alespoň trochu otevřelo.

To je důvod, proč lháři ztrácejí lidi, kteří jim věřili. A proč ti, kteří jim věřili a už vědí, že neměli, se ponaučují. Jinými slovy: To je důvod, proč se život lhářů zhoršuje, zatímco život těch, kteří byli oklamáni, zlepšuje. Protože lháři přicházejí o dobré lidi, zatímco dobří lidé přicházejí o lháře.

A jsme u karmy. Pamatujte si: Lhát musí člověk, který není schopen unést pravdu. Který má problémy, jež neřeší. Raději předstírá, že žádné nemá. Že je všechno v pořádku, před manželkou i před milenkou. Jenže lidé, kteří chtějí znát pravdu, k ní cestu najdou. A pak se ty problémy, které lhář neřešil, prostě zvětší. Je to JEHO karma. Kdo nechal problémy růst, ten se později nemůže divit, jak velké najednou jsou…

  • Knihy Protože a Čtyři prány štěstí, jakož i další mé knihy, můžete koupit jedině zde.
  • Pokud je objednáváte jako dárek, dovolte mi vepsat do nich vlastnoruční motivační věnování obdarovanému. Více o této možnosti zde.

Další podcasty můžete poslouchat nebo číst zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]