Byl to případ, kterých řeším desítky. Případ dvojího plamenu – kdy jedna žena získá dvě karmické zkušenosti najednou. Karmické se jim říká proto, že změní její osud. Naučí ji to, co potřebuje, přes to, co nechce.

Začalo to bizarně. Těhotnou ženu opustil muž. Pro ni to byla rána, ze které se dlouho nemohla vzpamatovat. Neměla ani dost peněz, ani střechu nad hlavou, ani vidinu dobré budoucnosti. Okolí se k ní obrátilo zády se slovy „My jsme Ti to říkali, že není ten pravý…“

Klouček, který se narodil, však záhy tátu měl. Ne biologického, po tom se slehla zem, ale skutečného. Chlapa, který ženě pomohl. Dal jí existenční jistotu, domov, i kloučka přijal za svého.

V psychologii se mu říká samaritán. Má zvláštní pocit, že musí pomoci. Čím víc se zdá jako jediný, kdo může pomoci, tím víc slovo mohu mění v musím. Je to jeho povaha, vnitřní povinnost.

Jednoho dne však idylka skončila. Žena se totiž stále více držela mobilního telefonu a příchozích zpráv. V nich biologický otec kloučka naléhal na návrat.

Věděl, co napsat. „Miluji Tě.“ „Už jsem si to uvědomil.“ „Promiň.“ „Chybí mi syn.“ „Nemohu spát.“ „Něco si udělám.“ „Dej mi ještě jednu šanci.“ „Nenech kluka vyrůstat bez táty, který ho miluje…“

Grázl. Ale to musela žena teprve poznat.

I jeho motiv, proč tohle vlastně dělal.

Neudělals nic špatně, přesto Tě opouštím

Když ve své knize Dvanáct srdcí ukazuji nejbolestnější formy rozchodů a způsoby, jak se s nimi vypořádat, vycházím z případů, nad kterými se někdy zastavuje nejen dech, ale i srdce.

Samaritánství a grázlovství tvoří jako jin a jang dva vzájemně se přitahující opačné jevy, které dohromady představují pro ženu důležitou karmickou zkušenost. Dvojí zkušenost.

Když totiž grázl zvítězí a ze vztahu odejde (ano, on bere vztah jako cestu k osobnímu vítězství, pohlazení svého ega), jsou to pro ženu vlastně dvě rány v jedné. Platí v té chvíli myšlenka de La Rouchefoucaulda: „S tím, čeho se na nás dopustili druzí, už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili my sami.“

Jde totiž nejen o to: Dala jsem přednost špatnému Chlapečkovi, a teď už to vím. Ale také: Ztratila jsem úžasného Chlapa, a teď už to vím. (Víc o terminologii Chlapeček/Chlapec v článku 5 znaků, které odlišují Chlapce a Chlapečky.)

A také jde o křižnou zkušenost: pro samaritána, který se každým takovým odkopnutím učí, že za pomoc svět oplácí sražením. Proč by měl tedy někomu pomoci příště?

V klubové zóně jsem tomu věnoval i část včerejšího dvouhodinového živého vysílání v uzavřené skupině. Třikrát týdně pak pro členy klubové zóny (členství získáte zde) píšu speciální článek na přání. Jako dnes.

Proč tedy ženy procházejí takovouto zkušeností? A jak to muži mohou přijmout a překonat?

Pojďme si to objasnit krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde