„Miluješ mě?“ zeptal jsem se.

Právě jsem se dozvěděl, že se s někým potkává.

Zaváhala.

Nezaváhala nad tím, zda mě miluje, ale zda mi má říct pravdu. Zda ji unesu.

Stejně zaváhal ošetřující lékař, když moje máma ležela na JIPce a zbývaly jí už jen hodiny života. Zaváhal, jestli mi to má říct. Zda unesu bolest.

Mnohokrát ve svém životě se potkávám s lidmi, kteří v tom bodu zaváhali. Těžko říkají špatnou zprávu člověku, který jim nikdy neublížil. Váhal jsem i já, když jsem jako kluk vyslechl mé rodiče, jak mluví o dědečkovi. Ležel v nemocnici, bylo mu osmdesát devět, a – byly to jeho poslední dny.

Když jsme ho pak šli navštívit, měl jsem v očích slzy. Stáhl mě za ruku k sobě a zeptal se: „Co víš?“

Zlomeně jsem řekl: „Dědečku, nesmím Ti to říct. Prý jen ,milosrdnou lež‘.“

Smutně se usmál: „Ale Péťo, která LEŽ je MILÁ na SRDCE? Každá lež, která vyjde najevo, pálí jako čert.“

Tehdy jsem pochopil, že pravda může bolet. UKRUTNĚ bolet. Ale nikdy nebolí tolik jako lež. Jen jedna věc bolí víc, než když posloucháš lež, a přitom znáš pravdu – a to když si uvědomíš, že TOTO je člověk, kterému nestojíš za upřímnost.

Vážím si lidí, kteří mi říkají pravdu do očí bez ohledu na to, jak bolí. Pořád je pro mě lepší pravdou vyvolat slzy, než lží vyvolat planou naději – a člověku tak vzít to nejcennější, co v životě má: čas.

Proč lžeš, když říkáš, že mě miluješ?

Vztah je o důvěře. Důvěra je o upřímnosti. Upřímnost je o pravdě.

Lež je tedy v rozporu se vztahem. Lež je ublížení. Lež je ego.

PROČ? ptáš se možná také, když Tě někdo zraní, zradí, odmítne, falešně obviní, pomluví, pošpiní, opustí. PROČ někdo jedná jinak, než slíbil? Proč tedy sliboval?

Někdo svěsí hlavu a odpoví: „Nechtěl jsem Ti ublížit.“ A tak Ti lže.

V klubové zóně rozmotávám mnoho případů, které začínají lží. Všechny bolí tím víc, čím delší je ta lež. A bolí nejen toho, kdo lež odhalí. Bolí i toho, kdo „musí“ celou dobu lhát.

Každý totiž můžeme žít v rozporu se svými slovy. Jedno slibovat, a druhé si myslet nebo konat. Ale nikdo z nás neumí fungovat v rozporu se svou energií. Proto lež vždycky vyjde najevo (viz stejnojmenný podcast).

Jedna z Vašich nejčastějších otázek v klubové zóně, na kterou odpovídám téměř každý týden i v soukromých živých vysíláních v uzavřené skupině, zní: Jak ustát slova, o kterých víme, že jsou lež, a přitom je druhý vydává za pravdu? Jak s takovým člověkem dál fungovat – v práci, rodině, když ho nelze opustit, ignorovat, vyměnit? Jak zvládat lež, a přitom znát pravdu?

Jak tím nezničit sebe, své nervy, svůj spánek, své zdraví, svou víru ve vztahy? Jak se pak nebát, že stejně k nám určitě přistupují i další lidé, že už na nikoho není spoleh, že takto možná jednají všichni?

Třikrát týdně pro Vás píšu článek na přání. Dnes si proto objasníme tuto vnitřní pomoc krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde