Silnějším člověkem už za jeden měsíc

Den 21

Pobav druhé

Kdo si dokáže udělat legraci ze sebe, je uvolněnější, kreativnější a produktivnější, činí jasnější rozhodnutí a lépe vychází se svým okolím. Proto si zlepšujme náladu, než se vrátíme ke každodenním problémům.

Den 22

Upevni si víru

Řeč není o náboženství, ale o vnitřním přesvědčení. Procházíme-li těžkostmi, zamysleme se nad tím, že těžkosti ve výsledku posilují, a není tedy čeho se bát, před čím utíkat. Vybavme si, čeho v minulosti jsme se podobně obávali, a zbytečně.

Den 23

Obědvej s někým, komu budeš soustředěně naslouchat

Zkusme si to – věnovat někomu plnou, netříštěnou pozornost a vyslechnout si jeho pohled. To znamená: Nevstupovat mu do řeči, schválně vždycky počkat, až dozní poslední slovo. Veďme diskusi směrem: Jak této osobě mohu pomoci?

Den 24

Zvol si aktivitu, která Tě uklidňuje

Co miluji dělat? Co mi dává klid? Je to konkrétní koníček, příroda, kamarádi, sport? Tyto otázky se dotýkají multimediálního obsahu Vánočního Speciálu, který v příštích dnech bude možné najít v naší mobilní aplikaci. Budeme se učit, jak se vyrábějí dobré emoce. Už nyní se můžeme například hýbat tak, aby nám bylo dobře. Užít si prostě „svůj čas“.

Den 25

Usměj se a pozdrav do očí

Žijeme v podivné kultuře, kde se nedívá přímo do očí, ať jdeme po ulici, sedíme v tramvaji nebo procházíme vlastním bytovým domem. Zkusme tento den vnímat cizí lidi tak, jako by nás měli rádi. Přistupujme k nim primárně laskavě a s respektem, jako by si ho už zasloužili. Nosíme-li roušku, tím snáz bychom svůj úsměv mohli natrénovat. Mnozí lidé se stydí usmát, i když nic neriskují – úsměv nebude vidět. A přitom pohled do očí stačí. Když se směje srdce, smějí se totiž především oči, až pak rty.

Den 26

Najdi si svoji samotu

Na 30 až 60 minut zmizme z dosahu negativních zpráv, souboru nových opatření, shonu, ruchu, těžkostí, křiku dětí a bláznivosti dnešního života. Vyjděme z domu, sedněme si na zídku nebo se opřeme o strom. Zavřeme oči, dýchejme BŘICHEM a meditujme o všem dobrém ve svém životě. Až oči otevřeme, ucítíme svěžest v srdci a lehkost v ramenou.

Den 27

Hledej druhou stranu mince

Všechno má dvě strany. Máme-li sklon vidět jen tu odvrácenou, snažme se na všem špatném najít i to dobré. Naučí nás to jinak vnímat reakce lidí, obracet negativní myšlenky v pozitivní a prodlužovat vztahy, které by jinak naším zbytečným výbuchem utrpěly.

Den 28

Dej si ještě jeden pokus

„Už toho mám dost! Tohle nebude fungovat! Tohle nedokážu! Jsem k ničemu!“ Kdykoli máme sklon k těmto myšlenkám, přerušme tu negativní samomluvu a najděme v sobě odhodlání ještě na jeden pokus – takový, který bychom jinak už neuskutečnili. Možná nám dá novou informaci, možná nám dokonce vyjde. A když ne tento, co příští?

Den 29

Uber z přísnosti vůči sobě

Kdykoli budeme mít touhu sami sebe urazit, poškodit, ponížit, stoupněme si před zrcadlo a podívejme se zblízka na člověka, kterého už možná ani neznáme. Všimněme si všech detailů – ano, to jsi TY. Spatřeme, že se můžeme usmát, když je nám ouvej. Zjistěme, že se můžeme povzbudit, místo na sebe plivat. Objevme, jaké máme oči i kazy. A odpusťme si svou nedokonalost.

Den 30

Udělej něco spontánního

Ať je náš nápad jakýkoli, zkraťme cestu mezi myšlením a konáním. Co nás napadne, to prostě udělejme. Změnit polohu vázy? Vstanu a jdu! Odstavme své vnitřní bloky. Překvapme sami sebe svou odvázaností. Udělejme to, čeho se bojíme, a zjistíme, že strach nad námi ztrácí moc. Užitečné pro celý další život.

Den 31

Prožij kvalitní chvíli s někým o hodně starším

Starší lidé jsou studnice nenahraditelných vzpomínek a zkušeností. Především naši rodiče nebo prarodiče. Pokud je máme, jsme bohatší, než si myslíme. Často jen z hlouposti jimi opovrhujeme. Přitom je toho spousta, s čím nám mohou pomoci. Co se naučit více třeba o naslouchání, trpělivosti, moudrosti, vděčnosti, laskavosti, a to od těch, kteří už vědí, co je opravdu důležité? Co vlastně potřebujeme zlepšit? Přemýšlejme o tom.

Pouhý měsíc, a co způsobí…

Ano, je to pouhý měsíc. Uplyne tak jako tak. Ale pokud změníme své vnímání či myšlení, pak naše změněné vnímání či myšlení začne měnit náš život. Pochopíme, že je barevně pestrý a rozmanitý a že záleží často na nás, jakou barvu se v něm rozhodneme vidět. Pokud jen šedou nebo černou, není to vina života.

Štěstí není nic, co by přišlo zvenčí nebo spadlo shůry. Vnitřní naplnění je stavem duše. Tak pro ni pojďme něco udělat. Vlastně o tom je celý Vánoční Speciál.

  • Dokud ještě jsou výtisky k dispozici, můžete je objednat svým blízkým pod stromeček zde. Nemusíte pro Vánoční Speciál nikam chodit, přijde Vám rovnou domů.
  • Doplnit svůj vánoční balíček (i pro jiné lidi) můžete knihami (každá je pro zvládání jiné části vztahového života), motivačním diářem, poukazem na roční odběr koučovacího magazínu pro posilování sebevědomí. Vše si můžete jednoduše vybrat zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart