Možná si myslíš, že nejbolestnější v lásce je rozchod. Nebo ubližování.

Ne, nejbolestnější v lásce je závislost, lpění na tom, kdo Ti ubližuje.

Tehdy ta „jediná osoba na světě“, kterou „potřebuješ“, je současně ta jediná, která Ti ubližuje. Jinak řečeno: Sníš o zastavení bolesti. Ale ta jediná osoba, která to ubližování může zastavit, je současně ta jediná, která ho způsobuje.

A Ty cítíš, že Tě od štěstí dělí vlastně jen jedna „maličkost“ – aby ten, koho miluješ, s ubližováním přestal. Aby už nelhal, nepodváděl, netrápil Tě mlčením, posměšky, pomluvami, bitím a ignorací. Aby se „jen“ vrátil jako partner. Pro tuto představu žiješ. Ta Tě drží nad vodou. Ale je jako Tvůj odraz v hladině lesní studánky. Když se své touhy snažíš dotknout, rozplyne se.

Franklovo učení

Viktor Frankl, legendární rakouský neurolog a zakladatel existenciální analýzy, který zkoumal také toxické vztahy, řekl: „Jen dva lidé na sobě nezávislí mohou být jeden na druhém zdravě závislí.“

Jinak řečeno: Jsme-li schopni nastavit své osobní meze a držet je, vysvětlit partnerovi, že toto už nám ubližuje (práh bolesti), případně odejít, když ve svém ubližování pokračuje, můžeme být ve vztahu dlouhodobě šťastní. Naopak nejsme-li schopni říct NE, postavit se za sebe, necháme-li jiné lidi šlapat po našem „záhonu růží“, ve strachu je upozornit, že nás to bolí, pak nejenže budeme ve vztahu dlouhodobě nešťastní, ale můžeme se stát loutkou, kterou bude druhý pohazovat dle libosti – až nás úplně zničí.

Proč vlastně lidé ze sebe nechají dělat rohožku, o kterou si kdekdo otře boty?

Jak vypadá nezdravá závislost a jaká nedomyšlená chyba se její oběti stává osudnou?

Jak přenastavit svou roli a své vnímání vztahu, abychom se nestali bezcennou loutkou?

Po nedělním živém vysílání Jak v dnešní době překonat rozchod a včerejším podcastu Proč opakovaně strkáme hlavu do lví tlamy jste mě v klubové zóně žádali o článek na toto téma. Tady je. Snad pomůže.

Pojďme si problematiku osvětlit bod po bodu:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde