5 strategií manipulátorů aneb Proč ti, kteří pro nás dělají tak málo, nás ovlivňují tak moc

„Nejlépe člověka zničíme poté, co mu vsugerujeme, že ho milujeme.“ Jiří Brdečka

Představte si, že Vás na ulici zastaví člověk a požaduje: Dej mi všechny své peníze. Přepiš na mě všechen svůj majetek. Zaruč se za všechny mé dluhy. Odejdi z práce, odřízni kolegy. Zřekni se vlastních dětí. Odpoj se od rodiny. Opusť přátele. Vykořeň se z bydliště. Nech se mnou ovládat!

Patrně byste pohlédli do jeho ruky a hledali zbraň. Jinak je k smíchu. Bez násilí přece nejde cizímu člověku na takové požadavky racionálně přistoupit.

A přece se to děje. Právě teď někde někdo ničí oběť, kterou si vybral. A tato oběť mu dobrovolně odevzdává vše, o co si řekne. Nechá se ovládat, bít, vydírat; nechá lynčovat své děti, urážet své rodiče, ztrácet okolí i sebe – neboť věří, že jinou možnost nemá.

Nechápete, jak je to možné? Pak je pro Vás dnešní klubový článek povinná četba.

25. listopadu je Mezinárodní den násilí na ženách. Oběťmi různých forem násilí a manipulace jsou ale nejen ženy. Deptat muže je dokonce svým způsobem snazší, protože společnost vidí v ženě tu slabší bytost, a volání muže tak nikdo nevěří. Kdo sleduje má živá vysílání v uzavřené skupině, ten ví, jak často se těmito tématy zabývám. S příchodem zimy a s komplikacemi doby, v níž žijeme a kdy lidé pod pláštěm izolace nepozorováni probouzejí nejhorší démony v sobě, je případů tolik, že přidávám ještě druhé živé vysílání v uzavřené skupině (budou v úterý a ve čtvrtek; členem skupiny se můžete stát zde). Proto je připomínání destruktivního chování ve vztazích směrováno na tyto dny – aby lidé zvláště otevřeli oči.

Každý týden píšu tři speciální články na Vaše přání. Také dnes. Chci ukázat, že s manipulátory je to jako s bubáky. Když se setmí, zdánlivě mají velkou moc. Ale když si na ně posvítíme a zjistíme jejich strategii, stanou se průhlednými, mnohem menšími, často chudáčky.

Podle jakých znaků tedy manipulaci poznat? Jakých pět taktik manipulátoři používají? Proč se pak cítíme tak neschopně, slabě a negativně, že si neumíme představou jinou, lepší budoucnost?

Kdo má mou knihu Protože, tomu může být při čtení užitečným průvodcem. Pojďme si objasnit jednotlivé strategie kmen po kmenu, ale nejdříve si na manipulaci posviťme z jiné strany:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart