10 vět na protažení zaváté komunikace mezi partnery

Když selže komunikace ve vztahu, jako bys zhasl světlo. Ztratíš cestu.

Odrážejí-li se Tvé otázky zpátky jako ode zdi, nevíš, co druhého trápí, co mu vadí, co ho bolí, co potřebuje, po čem touží. Nemůžeš mu ulevit, pomoci, prospět. Nevíš, jak ho podpořit a zda vůbec se vztahem ještě počítá.

Když selže komunikace ve vztahu, nevíš prostě NIC.

Vyměnit žárovku, nebo dům?

Mnoho z vás, kteří jste zakoupili Vánoční Speciál jako dárek pro své blízké, ale přitom jste do něj nahlédli sami, mi píšete svá osobní trápení. Našli jste se v jistých pasážích 244stránkového Vánočního Speciálu a potřebujete také navést na cestu – ve svém konkrétním případě. Řadu dotazů jsem dostal k tématu oživení vztahu, rozčeření stereotypu nebo rozmluvení partnera, se kterým začala komunikace chřadnout. Je to jako jed. Od nekomunikace postupně chřadne i vše ostatní. Kde končí komunikace, začíná apatie, opak lásky. NIC je příznakem lhostejnosti.

Když druhý začne mlčet a my nevíme proč, můžeme se jen domnívat. Víme, že se něco pokazilo, že by to chtělo odhalit, opravit, změnit, ale jak to můžeme najít, když nevíme, co hledáme – co druhému vadí, když nic neřekne?

Ano, je to podobné, jako když zhasne světlo v domě. Jak bychom mohli uklidit, když je všude tma? Kdekoho napadne: Vzdát to, odejít, ukončit vztah, vyměnit partnera. Přitom když praskne žárovka, také neběžíme hned koupit jiný dům, ale snažíme se nejprve opravit světlo.

Vždyť – co když ho trápí něco, co nám neumí svěřit, co ho tíží, a přitom s tím potřebuje pomoci? Co když jeho mlčení nemá ani souvislost s námi, třeba s něčím, za co se stydí, co neumí strávit, co mu provedl někdo jiný? Nebo co když jde o banální prkotinu, kterou můžeme mávnutím ruky ovlivnit, jen stačí, aby k jejímu vyslovení nabral odvahu? Co když spustit na něj výčitky znamená nešikovně mu ublížit? Jak být v takové situaci co nejcitlivějším partnerem?

Co říkat, když nás slyší, ale nechce komunikovat

Jak varuji ve Vánočním Speciálu, nikdy nevíme, jaký příběh se za mlčením ukrývá. Jakou roli v něm hrajeme my. Zda významnou, a pak máme řešení ve svých rukou. Anebo žádnou, a pak je v našich rukou podpora nebo pomoc.

Každý týden se Vašim dotazům, které mi zasíláte do klubové zóny, věnuji v soukromých živých vysíláních v uzavřené skupině. Třikrát týdně pak na Vaše přání píšu speciální článek. Jako dnes.

Jak tedy takovou jednosměrnou komunikaci začít? Jak mu dodat chuť otevřít se a společně hledat řešení? Pojďme si to ukázat na deseti příkladech krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart