Jak ženy manipulují muži

Že něčemu takovému nevěříte?

Ty křehké, něžné a zranitelné bytosti – samy manipulovat?

Zamyslete se však nad tím ještě jednou: Právě od těch křehkých, něžných a zranitelných bytostí by to člověk nejméně čekal. Není zrovna v tom podstata takového „úspěchu“?

Řešidlo je seriál mých každodenních podcastů. Váš dotaz, můj podcast. Dnes odpovím nejen autorovi tohoto dotazu: „Petře, vyslechl jsem několik podcastů, ve kterých mluvíte o manipulaci (viz Jak se člověk stane manipulátorem nebo Jak jednat s ex-partnerem-manipulátorem, když spolu máme dítě), ale často se ptají ženy, a tudíž se Vaše odpovědi týkají manipulace ze strany mužů. Ale je to i naopak. I ženy manipulují muži, tahají je za nitky a často k tomu zneužívají i děti. Je žena jako manipulátor jiná než muž?“

Na domácím hřišti

Manipulace, jak víte i z článku 7 způsobů, jak se vymanit ze sítě emočního manipulátora, je jako vodění loutky. Tou nití, za kterou se vodí loutka, je u emoční manipulace cit, emoce člověka. Ženy v pozici emočních manipulátorek bývají samozřejmě úspěšnější. Umějí totiž dobře pracovat s city mužů, protože na tomto poli, na poli citu, jsou přirozeně silnější. Je to jejich domácí hřiště.

Ony dobře vědí, co člověka bolí, a když řekneme A, musíme dodat i B. Vědí to, protože to někdy znají ze své zkušenosti. Pokud někdo ženě hodně ublížil – třeba ji vydíral přes dítě nebo něco jiného, co ta žena milovala nebo miluje –, tak mohl taky probudit draka.

Mužská versus ženská energie

U emoční manipulace je specifické, že ten, kdo manipuluje, používá cit, aby si druhého podmanil, ale sám je bez citu, chladný. On ledově klidně říká: Já Tě zničím.

Když ten, kdo poslouchá tahle slova, je citlivý, tak ho to bolí. A to může být i muž.

A tím se dostáváme k obecné problematice, do jaké míry je konkrétní žena vůbec ženou a konkrétní muž vůbec mužem. Psychologie proto více mluví o ženské a mužské energii, respektive o tom, do jaké míry konkrétní jedinec je žensky nebo mužsky nastavený.

I muži totiž mohou být natolik citliví a emočně labilní, že mají převahu ženské energie. A naopak ženy mohou být tak silně racionální a emočně chladné, že není možné mluvit o mužích a ženách jen podle pohlavního ústrojí, spíše podle naturelu, vnitřního nastavení.

Takže pokud se racionálnější žena, abych tak řekl, dostane do vztahu s emocionálnějším mužem, vše se vlastně otáčí – zdánlivá žena dokáže zdánlivým mužem citově manipulovat a vydírat ho třeba právě přes děti, pokud ví, že to muže, citlivého na děti, bude bolet. Ale tady se už trochu ztrácíme v terminologii, kdo je žena a kdo muž.

Více se tím zabývám v jedné ze svých šesti knih, Protože.

Zranitelnost jako strategie

Když to řeknu polopaticky, chlapa nedělá pindík. To, že se mu něco houpe mezi stehny, ještě neznamená, že je opravdu chlap (viz 5 znaků, které odlišují Chlapy a Chlapečky).

Stejně jako to, že si nějaká bytost říká žena, ještě neznamená, že musí být nutně křehká a zranitelná. Naopak může sama velmi zraňovat, a ještě z toho u okolní společnosti profitovat, pokud si ta společnost rámuje typickou ženu jako bytost, jež je vždy slabá a utlačovaná, kdežto ten, kdo má pindíka, musí být vždy chladnější, racionálnější a manipulativnější. A tak součástí manipulace takové ženy v uvozovkách je strategie, že když bude šikovně citově vydírat muže, společnost ji ještě polituje. A to jsou jen některé z rozdílů v možné manipulaci mužem a ženou. Jak vidíte, psychologie to nemá snadné.

Každopádně, jak píšu v knize Protože: Podstata úspěšné manipulace je v tom vytvořit dojem, že zrovna Vy jste ten, od koho by se manipulace čekala nejméně. Proto si oběť manipulace fakt, že je manipulována, dlouho neuvědomuje. A poté, co si jej uvědomí, zase čelí nevěřícnosti společných přátel, kolegů, příbuzných. Protože On že manipuluje? Takový hodný člověk! Nebo Ona že manipuluje? Taková křehká žena! A i to je součást strategie manipulátora. Manipulace tak často přichází ze strany, ze které to nejméně čekáte, nebo u které si ji vůbec nepřipouštíte.

  • Nacházíte se ve složité vztahové situaci? Podívejte se na přehled mých knih.
  • Zvažujete mou knihu jako dárek pro své blízké pod stromeček? Nemusíte nikam do obchodu, přijde Vám rovnou domů. Objednáte zde. A nenechte ji odejít bez mého osobního věnování. Více o této možnosti čtěte zde.

Více mých podcastů můžete poslouchat zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]