Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

S posledními podcasty Proč nesmíme klesat na duchu, pokud nám zatím schází správný partner a Jak funguje síto náročnosti se množí Vaše dotazy s různými zabarveními negativních vztahových zkušeností. Zvláštní skupinu představují otázky osamělých maminek s dětmi.

Kdo zná moje knihy, ví, že se problematice Proč právě osamělé maminky mají takový problém s láskou věnuji téměř v každém ze svých bestsellerů, ať už jde o 250 zákonů lásky, Dvanáct srdcí, 100 nejkratších cest k Tobě, Protože, Cítit rozumem, myslet srdcem i Čtyři prány štěstí. Dnes se na téma podívám ještě jinak. Dostal jsem totiž tento vzkaz:

„Petře, probrečela jsem podcast Proč osamělé maminky s dětmi jsou pro chlapečky nejlepší na sex a pro chlapy nejlepší na život. Také jsem maminka, která se sama stará o tři děti, dům, zahradu, a také mi velmi chybí mužská energie. Také jsem podlehla zdánlivým Chlapům, ale ve skutečnosti Chlapečkům, kteří dobře věděli, na jakou strunu mají zadrnkat, a mně zbyly oči pro pláč. Snažím se všechno brát jako dobrou zkušenost a věřit, že jednou potkám opravdového Chlapa. Děkuji za naději, kterou mi, Petře, dáváte, a za všechno, co pro nás děláte. Jste skvělý muž.“

Žena, která skutečně pochopí proměnu Chlapečka v Chlapa, bývá tolerantní k mužům jako celku. Uvědomí si, že každý Chlap byl někdy Chlapečkem, ale každý Chlapeček se nestane Chlapem. (Viz 5 znaků, které odlišují Chlapy a Chlapečky)

Chlapečkovské divadlo

Tudíž je Chlapečků zákonitě víc než Chlapů. A tak je pravděpodobné, že pokud je nějaká maminka sama, přitáhne víc Chlapečků než Chlapů. Což v praxi znamená, že daleko spíš přijde někdo, kdo zaklepe a řekne: Ty máš úžasné děti, já bych chtěl být jejich táta. A Ty sama jsi úžasná, já bych chtěl být Tvůj partner. Budeme mít nádhernou úplnou rodinu, chceš? Pokud ano, svlékni se, vlez do postele, ať to zpečetíme!

Protože ten Chlapeček ve Vás vidí snadnou kořist. Ví, že Vám chybí mužská energie. Ví, že Vám chybí Chlap. Tak hraje na tuhle strunu. Hraje divadlo, že on je ten Chlap.

Jenže skutečný Chlap, na rozdíl od Chlapečka, ví, že žena, která dokáže sama zvládnout současně tři děti, práci, domácnost, a ještě milovat nějakého partnera, je mnohem víc než jenom matrace – že je taky obrovská opora a inspirace. Tohle Chlapeček nechápe, ale nemůžete se na něj zlobit. On to nechápe, protože nepotřebuje oporu a inspiraci. K čemu oporu? říká si. On žádné problémy nemá, přece od všech utíká. A k čemu inspiraci? Přece on nechce budovat vztah, a už vůbec ne s cizími dětmi, vázat se. On není farmář.

Farmáři a lovci

Farmář, když vidí zvíře nebo rostlinu, ví, že když o to zvíře a o tu rostlinu bude pečovat, tak mu to zvíře a ta rostlina dají nějakou produkci. Třeba mléko, či med. Že mu to mléko nebo med budou dávat pořád, den co den, když se o ně bude starat.

Zatímco lovec, to je opak farmáře, když vidí zvíře nebo rostlinu, tak si řekne: Ha! Mléko a med. A tak zabije zvíře, aby měl mléko. Nebo utrhne rostlinu, aby z květu vysál med. Pak to zvíře a tu rostlinu zahodí. Je tak hloupý, respektive nezkušený, že neví, že kdyby se o to zvíře a o tu rostlinu staral, tak by měl mléko a med pořád. Nemusel by nazítří hledat zase další, investovat čas, energii, peníze do oblbování třeba i člověka, aby si pak udělal jenom zářez na pažbu a šel dál, respektive musel jít dál.

Lovec je Chlapeček. Myslí si, že tímto stylem života jenom získává a nic neztrácí, ale ve skutečnosti farmář je ten, který získává a neztrácí. Zatímco Chlapeček je ten, který jednou získá, jednou vytěží a napořád ztratí.

Proměna přetvářkou

Chlapeček vyzraje a změní se v Chlapa v okamžiku, kdy mu dojde, že jako Chlapeček je směšný a neužitečný. A že jako Chlap by víc imponoval.

Mnozí Chlapečci se v Chlapa dokonce změní tak, že jednoho dne začnou předstírat, jak galantní a milující jsou. A předstírají to denně, pořád, každý den chtějí být za Chlapa. A tím soustavným opakováním si vypracují pozitivní návyk, kdy jim samotným je dobře. Protože těm ženám je dobře. A taky dětem je dobře s Chlapečkem, který se vydává za Chlapa tak, že se jím ve skutečnosti stává.

A tehdy těmto Chlapečkům je vlastně líto vzdát se lásky, toho pocitu, že jsou jedineční, nenahraditelní, nezastupitelní. Protože takový přesně je Chlap.

Zatímco Chlapečka nahradíte lehce. Hned další, který zazvoní, bývá většinou Chlapeček. A když je to konečně Chlap, tak si ho žena velmi považuje. Ale, to je důležitá podmínka, jedině tehdy, pokud měla předtím dostatečně negativní zkušenosti s mnoha Chlapečky.

To je výhoda pro Chlapy. Mohli by si dokonce říct: Jen ať ženy mají vztahy s Chlapečky. Jen ať si natlučou ústa. Tím snazší pak totiž bude pro Chlapa ukázat rozdíl. A tím víc si ženy takového Chlapa potom váží. Protože už vědí, koho nechtít, a koho chtít.

Pamatujte si: Aby se Chlapeček změnil v Chlapa, musí si uvědomit, koho v ženě ztratil. Že to byla nejen matrace, ale opora a inspirace. Pokud muž dokáže tato dvě slova ocenit – opora a inspirace –, začne se držet žen, které takové opravdu jsou. Pečuje o ně, neloví, farmaří. To je Chlap. Zatímco Chlapeček vidí v ženě jen objekt na sex, Chlap už dávno pochopil, že správná žena je objekt na víc než jenom na sex. (více v Proč osamělé maminky s dětmi jsou pro chlapečky nejlepší na sex a pro chlapy nejlepší na život)

  • Jak se lidé mění a přepisují své navyklé vzorce? Více v magazínu Jak přepsat staré vzorce.
  • Máte nablízku někoho, kdo se trápí s nefunkčním vztahem nebo komu se nedaří najít funkční? Využijte mé knihy. Tu správnou pro konkrétní situaci vyberete podle přehledu zde. Chcete-li objednat mou knihu jako vánoční dárek pod stromeček, nenechte ji odejít bez mého osobního věnování. Více o této možnosti zde. Pro mé knihy nemusíte nikam do obchodu, objednáte si je z pohodlí domova a rovnou na svou adresu jednoduše zde.

© Petr Casanova