Jak ti, kteří mlčí, pochopí, že tím zabíjejí vztah

V neděli to bude devět let, co jsem řešil velmi smutný případ. V to osudové ráno 1. 11. 2011 mi přišel mail, že v 11 hodin a 11 minut jedna dívka ukončí svůj život.

Někdo by řekl: Nic strašného se jí nedělo. Byla zdravá, mladá, ale nic z toho pro ni nemělo hodnotu, protože veškeré její soustředění bylo křečovitě upnuté na jeden fakt: Přítel se s ní nečekaně rozešel. Řekl, že k ní „necítí to, co dřív“. Ona měla už rozplánovanou budoucnost, a ta se zničehonic zbořila jako domeček z karet. Netušila, co bude sama dělat, nikoho jiného nechtěla. A hlavně: Neměla ponětí, co udělala špatně.

„Žila jsem jen pro něj. Nejsem dost silná na to, abych mohla žít bez něj,“ napsala mi.

Když světlo zhasne

Numerologie říkala, že od data 01/11/2011 lze očekávat jen praktičnost a pragmatismus. Nebylo to tedy o jejích emocích. Už v sobě žádné neměla. Byla prázdná. Jako když prostor vyprázdníte od světla. Zbude jen tma. Zdá se, že je lhostejné, zda máte oči otevřené, nebo zavřené. Nevidíte nic. Žádnou budoucnost.

„Rozdíl mezi stavem, kdy žiju, a kdy nebudu žít, je jen ten, že se smrtí mě vše přestane bolet. Že zmizí otázky, na které neumím najít odpověď. Je to jediná cesta, která mi dává smysl.“

Dnes je té dívce čtyřiatřicet a má dvě děti. Tak jako mně je šestačtyřicet a ve svých dvaceti jsem stál na železničním mostě a chtěl skočit (ve Vánočním Speciálu, ve 2. části o vnitřním nepříteli, popisuji celý případ i způsob, jak se dostat z nejhoršího). Díky své zkušenosti jsem věděl, jak s ní mluvit, ale ještě víc, jak je potřebné mluvit s těmi, kteří odcházejí ze vztahu – aby si uvědomili, co jejich krok může vyvolat, není-li provázen adekvátním vysvětlením (proč odcházím), empatickým přístupem (pořád mi na Tobě záleží) a vůbec zralým zacházením.

Lidé by pak totiž řekli: Hloupá holka – vzala si život pro nic. Ale nikdo si nebere život pro nic. Jako nic se to může zdát lidem, kteří stojí vně, nejsou v kůži osamělého člověka. Já to znám. I proto před deseti lety vznikl FirstClass. I proto jsem k 10. výročí sepsal Vánoční Speciál – neobvyklý dárek do dnešní složité doby, 244 stran první pomoci, kdykoli člověk ztrácí naději, sílu, sebevědomí.

Cítím, vzhledem k množství dotazů v klubové zóně, že je letošní podzim náročnější než kterýkoli předtím. Věnuji tomu také každé živé vysílání v poslední době, na Vaše přání pravidelně píšu třikrát týdně speciální článek. Jako dnes.

Bude o rozmluvení těch, kteří si neuvědomují, co svým mlčenlivým odchodem mohou způsobit.

Jak pochopí, že odejít bez vysvětlení nelze?

Jak jim může dojít, že své rozhodnutí mají přehodnotit nebo postup upravit?

Proč nejen vztah, ale i rozchod mají provázet slova – a jaká konkrétně?

Pojďme si to objasnit krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart