Jak se manipulovaný sám stane manipulátorem

Potkali jste se s manipulátorem?

Vyhodnocujete ho jako otřesné monstrum?

A napadlo Vás, že i za ním může být příběh, který ukazuje, jak málo toho o něm víte?

V podcastu Jak odpustit rodičům, kteří mi v dětství ublížili, jsem zmiňoval hlavní důvod, proč dnes lidi nesoudím. Proč se snažím nejprve poznat CELÝ jejich příběh. Vyplatí se to, abychom si nepřidělávali špatné emoce. I tak jich v dnešní složité době máme až dost.

Na závěr tohoto pracovního týdne jsem tedy připravil podcast, který i manipulátora může ukázat z jiného úhlu. Ne jako siláka, byť by tak možná chtěl působit. Ale o tom už v mé odpovědi na tento dotaz:

„Petře, zaujal mě Váš včerejší podcast Jak ženy manipulují muže. Mám přítele, který byl dlouho manipulován svou předchozí partnerkou. Zdá se mi však, že občas má tendence manipulovat mnou. Často používá slova: Pokud neuděláš tohle, tak mě dostatečně nemiluješ. Pokud se nevzdáš tohohle, tak od Tebe odejdu. Snaží se mě dost ovládat, zasahovat mi do vztahu s vlastními dětmi, oddělovat nás, už nás rozhádal s rodiči. Je možné, že manipulace funguje jako upírství? Upír kousne oběť a ta se pak stává sama upírem?“

Problém upíra

Aby bylo jasno: Děti nepřicházejí na tento svět jako lháři, manipulátoři nebo tyrani. Rodí se jako čisté bytosti. Pokud se lháři, manipulátory či tyrany stanou, někde se to cestou musely naučit. A jedna z metod je ta, kdy na vlastní kůži poznaly, jak silně je ovlivní, když je někdo citově nebo fyzicky vydírá. Je to vysoce nakažlivé. Jen pohleďte na šikanu.

Já jsem zažil vojnu, kde bylo běžné, že mazáci, to znamená ti, kteří byli na vojně déle, automaticky od začátku šikanovali bažanty, to znamená ty, kteří právě přišli. Aby se následně z těch bažantů, jakmile byli na vojně déle, časem stali mazáci, kteří opět nově příchozí bažanty automaticky od začátku šikanovali. Právě tak se manipulovaní mohou stát manipulátory. A nyní si položme otázku PROČ.

(Pokud máte problém s osobními slabostmi, nahlédněte do magazínu FC Jak přepsat staré vzorce a změňte své zlozvyky).

Klam zvýšení hodnoty

Manipulovaný člověk zeslábne. A slabý přemýšlí, jak dosáhnout větší síly. A někdo, když vidí, že na něj stačilo trochu si dupnout a manipulující hned získal převahu, má pocit, že v dalším vztahu stačí taky si trochu dupnout a „hned budu silnější“.

Ale je to jen zdání, protože když ponížíte druhého, tak snížíte jeho hodnotu, ale tu svou nezvýšíte. Ano, v té chvíli budete výš než ten druhý, ale ne proto, že by se Vaše hodnota zvýšila, ta zůstane stejná, pouze Vy srazíte sebevědomí toho druhého člověka.

Proč ponižováním vlastní síla neroste

Představme si, že manipulátor má úroveň síly 5. Aby se ve vztahu cítil výš než druhý, potřebuje jeho úroveň dostat na 4 nebo níž. Pak si připadá silnější než ten druhý.

Vztah se, dejme tomu, rozpadne, a ten zmanipulovaný na úroveň 4, aby se cítil výš než jeho nový partner, se naučil, že potřebuje srazit jeho úroveň – kam? – na trojku.

Načež ten, který nechal srazit svou úroveň sebevědomí na trojku, ve svém dalším vztahu potřebuje srazit úroveň svého partnera na dvojku. A tak vznikají stále slabší a slabší lidé.

(Berete si příliš osobně to, jak s Vámi druzí negativně jednají? Podívejte se do magazínu FC Jak pracovat se stresem a naučte se asertivním reakcím).

Je to řetěz zla. Ale hloupého zla. Ti lidé nechápou, že ponižováním druhých jejich vlastní hodnota nevzroste. Že když se následně dostanou do běžné společnosti, musejí kdekoho ponižovat, protože i průměrní lidé je převyšují.

A tak jsme svědky dnešní situace, kdy v různých oblastech mezilidských interakcí, třeba na internetových fórech, je tolik ponižování. Dodám: Tolik zbytečného ponižování. Tolik komplexů, jež si lidé potřebují na druhých vybíjet, protože například někdy v minulosti zažili manipulaci, ponížení, a nechápou, že cesta nahoru nevede ubíjením druhých dolů, ale spíše osobním rozvojem, pozitivním myšlením, prací na sobě, zvedáním sebevědomí, budováním sebe, své síly, velkorysosti, nadhledu, porozumění, pomoci.

Protože podrážením druhých se síla nezískává. Síla se získává zvedáním. Proto silní lidé zvedají a slabí dovedou jen srazit. A proto si pamatujte: Pokud má někdo potřebu Vás ponižovat jen proto, aby se sám cítil silnější, je to mimořádně slabý člověk.

  • Chcete lépe zvládat osobní vztahy? Využijte magazín FC a psychologické metody zde.
  • Přemýšlíte o vánočním dárku pro blízké, kteří zápolí se sebevědomím, úzkostmi a nedostatkem sebemotivace? Pro Vánoční Speciál nemusíte do žádného obchodu, přijde Vám rovnou domů, stačí si ho objednat zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart