V zajetí ponižování aneb Jak už nedovolit obracení rukavice

Bouřlivé ohlasy vyvolal můj nedávný klubový článek Metoda split. Jak vyvolat rozchod „vinou“ druhého, aniž se čímkoli proviní. Překvapilo mě, jak vysoké procento čtenářů se potkalo či stále potkává s manipulací ve vztahu. Ptáte se na další možné formy. Dnes tedy o jedné z hlavních a nejúčinnějších. O metodě obracení rukavice.

Vypadá vlastně bizarně.

Ať uděláte nebo řeknete cokoli, jste ti špatní nakonec Vy.

Dokonce i když to špatně nemyslíte a racionálně se hájíte, druhý to otočí proti Vám.

O obrácené rukavici se mluví proto, že když podáte partnerovi rukavici s tím, že pasuje na pravou ruku, on ji obrátí naruby a poté Vám předvede, že NAOPAK pasuje na levou ruku. Proč mi lžeš?

Psychologie takto pojmenovává manipulační metodu, kdy se umně obrací význam vět nebo činů. Pokaždé však proti Vám. To Vy to kazíte! To Vy ubližujete! To Vy způsobujete rozvrat vztahu! To Vy jste vinni!

Ne já, to Ty za to můžeš

Představte si, že si Váš partner ťuká do mobilu. Intuice Vám napoví, že má nějakou bokovku.

Zdvořile se zeptáte, komu píše. Má Vás za stíhače nebo hysterku.

Vyjádříte pocit, že má před Vámi tajnosti. Čím blíže jste pravdě, tím víc Vás označuje za blázna.

Vyjde najevo, že Vaše intuice byla správná. Snad i to, že partner Vám je nevěrný. Čekáte potom pokání? Chyba lávky. To Vy můžete za to, že je nespokojený ve vztahu! To Vy o sebe nedbáte! Jen se na sebe podívejte, hastroši, šeredko!

Čím víc rozvíjíte debatu, tím víc ran schytáváte. Není podstatné, co objevíte, jak argumentujete, vždy taháte za kratší konec, vždy jste tím chybujícím Vy!

V té rostoucí bolesti až bezmoci Vám zcela uniká podstata – že se postupně stále více hraje jen o VAŠE emoce.

Já jsem mučedník

  • Namítnete: Já že o sebe nedbám? A kdy na to mám brát čas, když se starám o domácnost/obživu rodiny?
  • Uslyšíte: Můžeš jít k plastickému chirurgovi! Podívej na ty ošklivé vrásky, přibývají Ti, stárneš, nejsi už atraktivní. Taky tloustneš, nesluší Ti oblečení…

Cítíte? Čím víc se snažíte obhájit, tím hlouběji zabředáte do bažiny. Každé z vytučněných slov se může stát rozbuškou nových debat. Psychologie hovoří o problému egg before chicken, tedy zda bylo dříve vejce, nebo slepice. Jinak řečeno: Kdykoli dáte protiargument, obdržíte vysvětlení, že právě v tom selháváte. Ale těžiště debaty je už pouze na Vaší straně. Vy jste vinni, a to stále víc – jak se tedy můžete divit tomu, že je partner nevěrný? Však on je přímo oběť, mučedník!

Výsledek? Loutkaření. Stáváte se loutkou v jeho rukou. Viníkem před rodiči, dětmi, společnými přáteli, třeba i kolegy. A hlavně před sebou. Ano, Vy začnete VĚŘIT, že on má pravdu. Že nebýt Vašich chyb, k nevěře by nedošlo. Potažmo: že když opravíte vytknuté chyby, nevěra zas odezní.

Nechápete, že už nikdy nebudete perfektní. Jeho domnělý šrám na srdci se už nikdy nespraví. A když se vztah rozpadne (klidně odejde za tím, s kým podváděl), Vy budete tonout v žalu viny.

Když v diskrétní zóně a při soukromých živých vysíláních v uzavřené skupině, určené členům FC Klubu a FC Premium, zodpovídám Vaše otázky spojené s podobnými případy, ptáte se hlavně:

Proč to ti lidé dělají?

Proč nerozumějí Vašim obhajobám, omluvám, vysvětlením, doprošování – když jste přece nic zlého neudělali?

Proč jsou to oni, kdo se rozčiluje, mstí, odchází?

Jak je změnit? Jak vrátit tu úžasnou „spřízněnou duši“, kterou ten partner na začátku byl – tehdy, kdy Vás přece miloval, nepodváděl, no zkrátka v době, kdy jste se ještě nedopouštěli „všech těch chyb“?

Ve skutečnosti by správné otázky měly znít:

Kdy procitnu z té iluze o ryzím andělovi, který se mou vinou změnil v ďábla?

Kdy mi dojde, že žádný anděl ve skutečnosti nikdy neexistoval; jen ďábel, který měl zpočátku na obličeji andělskou masku?

Kdy pochopím, že anděl nikam neodešel, protože nikdy nebyl, a skutečná tvář je ta, kterou nyní vnímám?

Odpovím právě dnešním klubovým článkem. Pojďme bod po bodu:

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart