Od pondělního článku Proč děti nechránit před prohrami, raději je učit, jak prohry ustát se mi hromadí dotazy na přístup k dětem v konkrétních případech… Když děti nesdílejí. Když děti nepřijímají nového partnera svého rodiče. Když se stávají vyděšenou loutkou v manipulativních hrách otce či matky. Když se zásadně rozcházejí představy na výchovu, pořádek, zodpovědnost dětí. Když má rodič problém sám se sebou a kontaminuje svou toxickou hlavou osobnost dítěte (viz podcast Jak jednat s negativním rodičem, který mě oslabuje, ale nechci ho izolovat). Dotazů je celá paleta. V diskrétní zóně odpovídám.

Jeden dotaz si však vytahuji sem do Řešidla, seriálu svých každodenních podcastů, které publikuji na Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts, ale poslouchat můj hlas lze také v přehrávači o kousek výše. Nebo číst tento přepis. Věřím totiž, že dotaz zaujme víc z vás:

„Moc ráda čtu Vaše knihy a magazíny a poslouchám Vaše podcasty, jste super. Právě čtu Vaši knihu Čtyři prány štěstí, kde píšete, že na světě nepotkáme silného člověka se snadnou minulostí. Když člověk plánuje rodinu, přirozeně se snaží zajistit svému dítěti co nejlepší život. Jak ale zařídit, aby bylo naše dítě šťastné, a zároveň z něj vyrostl silný člověk? Měli bychom se bát, že pokud bude mít spokojené a bezproblémové dětství, nevyroste z něj silná osobnost?“

Chiméra pohodlí

Jak zdůrazňuji v těch vydáních svého koučovacího magazínu, které jsem věnoval výchově dětí (Jak být oporou dítěti, Jak vychovat silného člověka, Jak zvedat dítěti sebevědomí), úkolem rodiče není vytvářet dítěti pohodlnou budoucnost, protože pohodlná budoucnost je bohužel jenom iluze – nic takového neexistuje. Ostatně, povězte mi:

Co je pro Vás pohodlné?

Mít peníze? Víte, co je to za starost?

Nebo: Mít úspěch? Víte, kolik závisti to přináší?

Zkrátka, všechno v životě je jako mince, má to dvě strany. A že vidíte jen jednu stranu, neznamená, že neexistuje nějaká odvrácená, kterou si nyní neuvědomujete. Důkaz?

Na gymnáziu jsem měl spolužáka, kterému rodiče chtěli zajistit pohodlný život. A tak mu koupili tu nejlepší, to znamená nejdražší a nejsilnější motorku, jakou sehnali. A on se na ní bohužel zabil. Protože začal hned tou nejsilnější motorkou, ne tou nejslabší.

V mé první práci jsem pak měl kolegu, který vyhrál první ve Sportce. Sto milionů korun. Myslíte, že si tím zajistil pohodlnou budoucnost? Ne. On tolik peněz neuměl unést. Dostal panickou ataku, chronickou úzkost. Smějete se? Pak jste patrně nic podobného nezažili. Když totiž máte najednou takovou kopu zlata, bojíte se, aby Vás někdo neokradl. Nevíte, kam peníze uložit, aby to bylo bezpečné. Množí se pochybnosti: Co když o to přijdete? Co když tím zkazíte život všem svým budoucím potomkům, které jste nyní mohli zajistit? Co když ztratíte kamarády, protože oni budou očekávat, že každému dáte nějaký ten milion? A co když jenom milion je urazí? Takže dát každému raději deset milionů? Ale to nevyjde na každého. Ouha! Někdo mě vždy bude nenávidět. S tímhle zmatkem v hlavě ten můj kolega skončil v blázinci. A jeho terapeut mu poradil: „Víte, když neumíte s tolika penězi zacházet, bude nejlepší, když se jich zbavíte způsobem, kterým jste k nim přišel. Prostě je všechny vsaďte.“ Tak to Vašek udělal. A – vyhrál znovu první. Protože za sto milionů vsazených korun máte takové množství tiketů a variabilních číselných kombinací, že je velmi pravděpodobné se znovu do nějaké výhry trefit… A tak to s ním seklo definitivně.

Jak pracuješ s nástrojem?

Téměř v každém vydání svého magazínu varuji, že nic v životě není principiálně dobré ani špatné; je to přesně takové, jak s tím zacházíme. Nůž není sám o sobě dobrý nebo špatný. Záleží na člověku, v co se promění v jeho rukou – jestli si ho nešikovně vrazí do břicha, nebo jestli s ním šikovně ukrojí kus chleba. A tohle by měli rodiče učit své děti: Je úplně jedno, jestli vyrůstají v bohatství, nebo chudobě, s obojím je musejí učit zacházet.

Chudoba může člověka demotivovat úplně stejně jako bohatství. Chudý člověk si řekne: Nemá cenu se o nic snažit. Ale bohatý si to může říct také. A naopak, chudý člověk může mít obrovskou motivaci se z chudoby dostat a pracovat na sobě. Tak jako dítě bohatých rodičů, když je správně vedené, to znamená chápe peníze ne jako cíl, ale jako prostředek – však se také penězům říká finanční prostředky, ne finanční cíle. Takové dítě se dokáže oprostit od vůně peněz, sledovat cíl, uvědomovat si cestu, budovat něco užitečného pro ostatní, nebo něco převratného, v jiném ohledu „velkého“, protože každé dítě chce být šťastné, platné, oceněné, chce, aby jeho život měl smysl.

Věřte, že umět žít bez peněz není až o tolik těžší než umět žít s penězi. Ten, kdo peníze opravdu má a poznal, jakou starost obnáší, aby o ně nepřišel, mi to potvrdí. Je to stejné, jako když Vaše dítě bude soutěžit v běhu. Bude-li pořád prohrávat, dobíhat jen poslední, může být stejně tak frustrované jako motivované – do dalšího závodu může jít buď odevzdané, že stejně lepší než poslední neskončí, či naopak natěšené, že možná právě dnes dokáže skončit jiné než poslední. Takže jestliže pootočíme tu symbolickou minci o dvou stranách, zjistíme, že vlastně dítě, které je pořád poslední, nemá co ztratit, jen získat, a naopak dítě, které je pokaždé první, může paradoxně přemýšlet opačně – že má co ztratit a zdánlivě nemá co nezískat. Vidíte, že vše je jen o úhlu pohledu. Outsider může závod od závodu úžasně sílit, počítat každý malý dílčí úspěch, třeba že alespoň po startu byl chvíli první, nebo že v půli závodu není poslední. A stejně může sílit i vítěz, s každým vítězstvím šťastnější, že to zase dokázal, a když jednou nevyhraje, může hned poté sílit odhodláním, že alespoň má důvod o to víc trénovat a být příště první. To je mysl vítěze. A získává se tím, že odrážíme vlastní slabost, pohodlnost, poraženectví. Tohle se děti potřebují naučit.

Zvedej činky

Ano, jak jsem psal v pondělním článku, rodiče nemají své děti ochraňovat před prohrami. Mají jim dovolit těmi prohrami projít, zažít si je, ale nenechat je v nich utopené, a hlavně samotné. Stát při dětech, povzbuzovat je, motivovat je, inspirovat je vlastním příkladem. Ukazovat, že z každé prohry se dá dostat silnější, stačí se jenom ponaučit, poděkovat za zkušenost a dřít o to víc. A pak mít skvělý pocit, že je výsledek lepší. Nebo že není lepší, a tudíž je o motivaci postaráno. Tohle je na životě úžasné – pořád je co dokazovat, anebo, když už to dokážeme, tak to obhájit. Stále je prostor být lepší. Nikdy nebudeme dokonalí.

A to je ta nesnadná minulost, kterou má za sebou každý životní vítěz. Proto je šťastný. Ne proto, že nepotkal žádné překážky, to by nevěděl, jak úžasné je překonat je. Vítěz je šťastný, protože ví, že je schopen se učit, zlepšovat až – vítězit.

Proto umožněme dětem, ať si procházejí těžkostmi. Ať přijímají výzvy, a je méně důležité jaké. Ať se učí pracovat s málo penězi, či naopak spoustou peněz, obojí je může pozitivně vyzývat, provokovat, tlačit, tížit, a to všechno se postupně naučí zvládat. Tedy – když na to nejsou sami. Když mají po svém boku člověka, který je nevodí za ručičku, neumetá jim cestičku, a naopak jim umožní, aby se to všechno naučily samy.

Je to zkrátka přesně tak, jako když učíte dítě plavat. Chvíli ho držíte na rukou, ale pak ty dlaně spustíte, aby se dítě samo položilo na hladinu a začalo cítit, že se propadá, že musí něco změnit – že musí začít kopat a máchat rukama, ne málo, ale víc. A najednou to začne fungovat, najednou to dítě plave! A když ještě ne, my ty ruce máme nablízku, pod jeho tělíčkem, nedotýkáme se, chceme, aby se to naučilo, a přitom mu děláme záchranu.

Pamatujte si, prosím: Děti jsou šikovné, mají obrovský potenciál se učit. Kromě toho jsou zvědavé, snaživé, chtějí být šťastné. Chtějí být samy na sebe hrdé. Tak jim to umožněte. Neochraňujte je před prohrami, naopak jim ukazujte, jak se po prohrách mají zvedat.

V životě se jim to bude hodit.

  • Zajímají Vás moje podcasty? Poslouchejte je v bezplatných aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Nebo v archivu epizod, kam průběžně nahráváme nové.
  • Rádi posloucháte i delší díly před spaním, za volantem, při čekání? Využijte moje živá vysílání.
  • Raději čtete? Vyberte si z mých knih a magazínů (zaměření na jedno téma každé dva měsíce).

© Petr Casanova

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart