Proč silní lidé mají problém najít si dlouhodobého partnera

Máš za sebou těžkou minulost, to znamená podařilo se Ti zvládnout něco bolestného?

Máš za sebou komplikovaný rozchod, takže se Ti povedlo ustát, překonat, uzavřít něco náročného?

Máš za sebou jakýkoli úspěch, tedy máš zjevně schopnost postavit se riziku neúspěchu, strachu ze selhání, pochybnosti, že to nedokážeš?

Pokud odpovídáš ano, znamená to, že jsi silný člověk.

A silní lidé to v životě nemají lehké. Kdyby to měli lehké, nesílili by. Oni dokážou, i když třeba s vypětím všech sil a s vypuštěním mnoha slz, zvládat těžké okamžiky, také proto jsou obrovsky přitažliví pro přátelský, pracovní i partnerský vztah. Neznamená to ovšem, že alespoň v nich to mají lehké. Ba dokonce pro ně není vůbec lehké si protějšky udržet.

Jak píšu v knize o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem, konkrétně v kapitole o tarpanovi, nepolapitelném koni, ustát silného partnera není snadné. Hlavně pro ego. Je to nesnadné, ale tím víc takový protějšek po boku silného partnera dokáže sílit. Nesvede to ale každý. Tak je, paradoxně, složité pro silného člověka najít dlouhodobého partnera.

Ne proto, že by silný člověk nebyl do vztahu dost dobrý. On může být pro většinu lidí až moc dobrý. Ostatně, vypovídá o tom i Váš dnešní dotaz do Řešidla, seriálu každodenních podcastů: „Petře, jsem soběstačná, s vlastním domem, autem, vysokou pracovní pozicí. Vypracovala jsem se přes těžkou minulost, konkrétně přes výchovu despotickým otcem. Tisíckrát jsem od něj i dalších slyšela to, o čem často píšete a mluvíte: že nic nedokážu, že nejsem dost dobrá, že mě nikdo nebude chtít. Ta první dvě tvrzení jsem rozmetala na prach, to třetí trvá. Opravdu mám problém najít si dlouhodobého partnera. Proč, když mi nevadí muž, který nemá vysoký příjem a ráda se o něj postarám, a tím méně muž, který má vysoký příjem a ráda se jím budu inspirovat, podporovat ho. Proč to muži cítí jinak?“

Nikdo nechce těžký život, ale každý chce být silný

Předně, tohle není problém jenom mužů. Narážíte na obecný střet slabých a silných lidí.

Nejprve musím vysvětlit pojmy, aby se někdo zbytečně neurazil:

Silným se nikdo nenarodil. Každý silný se jím musel stát tím, že přestal být slabý.

Z toho plyne, že každý silný člověk byl slabý. Ale přestal být. Jestliže někdo slabým, zkráceně slabochem, zůstává, znamená to, že se prostě nemění k lepšímu.

Bývá to většinou z lenosti nebo pohodlnosti. Takový člověk prostě nechce těžký život. A co je těžký život? Těžké je například přiznat svou chybu, vzít ji, unést ji, odhodit ji. Slabí lidé tak nikdy nehledají chybu u sebe, vždy jen u druhých. Ty za to můžeš, dokonce i za to, jaký mám já život, že jsem nešťastný, to je Tvoje chyba, Ty mě neděláš šťastným, Ty vyděláváš málo, nebo moc. Zkrátka, slabý člověk má a nadále chce mít lehký život. Což znamená, že on se „nikdy nedopouští chyby“, tudíž veškeré problémy ve vztahu „nejsou jeho“, tudíž on je „nemusí řešit“, a proto ani nezesiluje. Nemá jak. Všechny těžkosti, jež slaboch neumí nebo spíše nechce unést, jsou totiž jako činky. Zvedáte-li je, zesilujete. 

A právě tak zesílil a zesiluje i člověk, který zažil těžkou minulost, těžké dětství. Ustát ho, unést ho, dokonce nosit takové těžké stigma celým životem, to člověka absolutně posílí. Už slyším Vaše okamžité výhrady: Řada silných lidí totiž má legrační pocit, že jsou slabí. Povím Vám jednu zajímavost. Představte si borce v posilovně, kteří zvedají činky, pořád, dál a dál. I oni mají pocit, že čím déle posilují, tím méně mají síly, prostě že naopak oslabují. Přitom ve skutečnosti nabývají sílu. Ten, kdo ve fitku dokončí celou sérii posilování, je samozřejmě vyčerpaný, subjektivně si připadá jako zesláblý, ale objektivně je silnější, než byl předtím. Jenže on k tomu teprve musí dospět. Stačí, že si chvíli oddechne. Po chvíli to už cítí. Je motivovanější pokračovat, dát to ještě jednou, dát ještě větší závaží – a to proto, že mu došlo, co vlastně už zvládl, co překonal, co dokázal, a je zvědavý na to, co ještě může zvládnout, překonat, dokázat. To je způsobeno silou…

A tím se dostáváme k silným lidem.

Když jednomu imponuješ, druhého můžeš štvát

Každý silný, tedy v něčem úspěšný člověk, zná dvojí ostří.

Na jednu stranu silní lidé imponují tím, jací jsou, jak se posunuli, co dovedou. Na druhé straně ale vyvolávají závist, zášť, poškozování. Jinak řečeno: Z lidí dokážou dostat jak to nejlepší, tak to nejhorší.

Silní lidé primárně přitahují slabé lidi. Ale i tady musím být přesnější v pojmech. Přitahují ty, kteří v tuto chvíli ještě slabí jsou, ale za chvíli už být nemusejí. Silným partnerem se totiž nechávají inspirovat, motivovat, ale i podporovat. A pak dokážou víc než dosud, stanou se silnějšími, než byli, přestanou být slabí. Takoví lidé pochopí, jak báječné je mít vedle sebe někoho, kdo na sobě pracuje – kdo chápe, co je to být slabý, protože to sám zažil, a také ví, jak zesilovat, proč se nevzdávat, proč být trpělivý, proč na sobě dřít.

Fascinující na procesu zesilování je jedno: Člověk nikdy nedosáhne dokonalosti. Z toho plyne, že nikdy nemůže říct: Jsem už tak silný, že nemohu být silnější. Člověk vždycky může být lepší, než momentálně je. A to je skvělé, v každém okamžiku života má kam ještě růst, čeho ještě dosahovat, po čem ještě toužit, na co se ještě těšit, ale potřebuje mít mimo jiné správný vztah.

Proto silným ženám, když jsme u tohoto dotazu, vyhovují muži, kteří na sobě pracují. Je lhostejné, jestli těm mužům momentálně říkáme slabí, tedy zatím slabí, nebo už silnější, sílící, ještě ne nejsilnější. Já je zkráceně označuji silní lidé – jsou to ti, kteří chtějí sílit.

Takoví lidé naprosto ocení silný vzor. Unesou ho. I když to pro mužské ego opravdu není lehké, při hlubším zamyšlení je to jedna z těch těžkých činek – unést fakt, že má žena je lepší, vydělává víc –, která pomáhá zesílit. Je to těžkost, jež táhne ne dolů, ale nahoru. Díky ní sílíme. Protože se té těžkosti vzpíráme, zvedáme ji, chceme se té ženě vyrovnat.

A podobně to může mít i ona, když potká inspirativního partnera. Není důležité, jak silný on momentálně je. Nakonec, když na sobě pracuje, pak zítra může být lepší, než je dnes, zvýšit svou sílu. A to je zvláště důležité si uvědomit. Když chcete růst, tolik nezáleží na té konkrétní hodnotě, kde jste teď, hlavně na směru – že chcete být lepší, než jste teď…

Proč je silných lidí málo

Jenže to je ten problém.

Rozhlédněte se, kolik kolem sebe vidíte silných lidí a kolik slabochů. To znamená, kolik lidí ustavičně naříká, že má smutný osud, že oni za nic nemohou, že na vině je ten, kdo je nedělá šťastnými, kolik z nich čeká na jakoukoli spásu shora, ocenění zvenčí, a kolik jich skutečně jde svou cestou, mimo dav, kolik jich žije svůj život, přiznává své chyby, přiznává svou odpovědnost za to, s kým žijí nebo jak žijí. Řekněte mi, kolik těch lidí je?

Když si na to poctivě odpovíte, přestanete se divit, že je těžké v dnešní době narazit na člověka, který unese to, že jste sví, že chcete řešit pořád nějaké problémy, chcete budovat dlouhodobý vztah, nebo jste schopni říct: „Ano, to jsem pokazil, promiň mi, já to uznávám, já to napravím“, nebo „Ano, nejsem dokonalý, tady mám rezervy, budu pracovat na jejich odstranění, chci být lepší, než jsem“, nebo „Ano, záleží mi na Tobě, na Tvém úspěchu, chci Tě podporovat, klidně zvedat, když spadneš, chci Tvé štěstí, protože Tvoje štěstí je i moje štěstí. Nebudu Ti ubližovat, ponižovat Tě, žárlit na Tebe, na všechno, v čem si připadám horší než Ty“. Kolik takových hlasů slyšíte? Málo, že? Ale to je dobře. Protože čím méně takových lidí je, tím jsou vzácnější. A tím víc se vyplatí na ně počkat.

Pamatujte si

My nepotřebujeme ledajakého partnera, ale partnera, který stojí za to.

Nepochybně jsou. Tak jako jsme my.

Ale musíme se k nim prodrat, tak jako oni k nám – přes všechny ty, kterým naopak vadí „naše zrcadlo“. Tedy jimž ukazujeme, že jde problémy zvládat, zatímco oni nic takového dělat nechtějí. Ale o tom jsem už mluvil v podcastu Proč lidé ubližují těm, kteří je předčí.

Více o tématu také v článku Proč silní lidé přitahují komplikované vztahy, potažmo v mé knize Cítit rozumem, myslet srdcem.

  • Zajímají Vás moje podcasty? Budete-li je poslouchat v bezplatných aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, můžete si v nich zakliknout „odběr“ a nepřicházet tak o žádné nové epizody. Nebo je můžete průběžně sledovat v archivu epizod, kam nahráváme nové.
  • Rádi posloucháte před spaním, za volantem, při čekání? Využijte i moje živá vysílání.
  • Raději čtete? Vyberte si z mých knih (každý rok vyjde jedna) nebo magazínů (zaměření na jedno téma každé dva měsíce). Nechcete-li být pravidelným odběratelem mého magazínu, můžete si kupovat samostatné výtisky zde, ale bohužel jsou většinou už vyprodané).
  • Otázky mi můžete pokládat v diskrétní zóně, jako člen FC Premium pak máte přístup jak k magazínu, tak k soukromým živým vysíláním v uzavřené skupině (členství získáte zde).

© Petr Casanova

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart