Jak se člověk stane manipulátorem

Od vysvětlení témat Může se manipulátor změnit?, Jak manipulátora oslabit nebo Jak jednat s ex-partnerem-manipulátorem, když spolu máme dítě jsem zavalován dotazy, které se týkají právě vztahové manipulace. Hojně se tážete jak v diskrétní zóně, jež je vyhrazena pro důvěrnou komunikaci se mnou, tak veřejně na Facebooku, kde má moje stránka více než 300 000 fanoušků. Budu tomu tedy věnovat také dnešní podcast.

A to tématu, které se tolik neprobírá. Kdekdo, a je to pochopitelné, hledá způsob, jak manipulátory odstranit ze svého života. Málokdo se ptá, kde se to v nich vůbec vzalo.

Proč to dělají? Co jim to dává? Jak se manipulátor vlastně v člověku rodí?

K tomuto pohledu mě inspiroval tento dotaz, který mi přišel do Řešidla, tedy seriálu mých pravidelných podcastů, jež můžete poslouchat každý den na Spotify, v Google Podcasts a Apple Podcasts, ale také v přehrávači umístěném výše. Anebo můžete číst jen přepis zde.

Ten dotaz zní: „Zamilovala jsem se do muže, který mi zpočátku dával všechno, co jsem chtěla. Pak ochladl, nyní je citově vyprahlý. Ubližuje mi a má z toho neskrývanou radost. Já mám stále před očima toho muže, jímž býval, a když se ptám, proč už jím není, říká, že chyba je ve mně. Díky Vaší knize Protože už rozumím jak tomu, že je manipulátorem, tak tomu, že budu muset odejít, ale povězte mi, Petře, jediné: Proč se jím stal? A jak?“

Proč to dělá

Když to zobecním, manipulování druhých se věnuje ten, kdo se v této roli cítí dobře, kdo je rád loutkářem, tím, kdo vodí loutky. Svým způsobem se v tom našel, cítí v tom svou hodnotu a líbí se mu to. A hlavně pochopil tuto hru. Ta poslední věta je nejdůležitější.

Aby tuto hru pochopil, znamená to, že ji musel někdy zažít z opačné strany. Jinak by nevěděl, čeho tou hrou může dosáhnout. Někdo v minulosti nad ním tedy musel mít tutéž moc, bezcitnou, zatímco on emočně krvácel. Ano, je to jako s upírem. Nejprve jste závislí na někom, kdo Vás vysává, a tím pochopíte, že můžete mít stejnou moc nad jinými, jestliže je na sobě učiníte “správně” závislými.

Z toho plyne, že manipulace je vědomý akt. Ten, kdo manipuluje, dobře ví, že to dělá i proč to dělá. A často to bývá jeho sebeobrana. Když totiž zažijete ve vztazích chladného člověka, třeba vlastního otce nebo matku, zatímco Vy se pro to trápíte (což znamená že krvácíte emočně), přirozeně se učíte, jak emočně nekrvácet – jak být podobně chladný.

Manipulátorem se tedy často stává člověk, který v minulosti docela hodně prohrál, hodně trpěl, a je svým způsobem emočně ne-mocný. Nepouští do vztahu emoce, protože ví, jak moc ho to v jeho vlastní minulosti bolelo. Je bez citu, racionální, což je dost vidět na začátku takového vztahu. Je tím, kým chcete, aby byl. Chcete pozorného muže? Tak jím je. Chcete naslouchajícího muže? Tak jím je. Chcete pokornou ženu? Tak jí je. Či sexuálně zdatnou ženu? Tak jí je. Zkrátka, ať chcete cokoli, manipulátor to z Vás vytuší, a na to si pak hraje. To je důležité slovo. Hraje. Je to hra. Jeho hra. Jeho hra s Vámi.

O co skutečně jde v této hře

Manipulátor hraje bezcitného člověka, ale je to jen hra. On je ve skutečnosti uvnitř velmi raněný, emočně raněný, nevěří v sebe. Právě proto manipuluje. Aby se alespoň v něčem cítil úspěšný, zdatný jako ten jeho otec nebo ta jeho matka. Aby měl pocit, že ovládá druhé „přes tu svou sílu“, která je ale ve skutečnosti slabostí.

Manipulátoři mají velmi plochý život, bezbarvý. Jejich jediným zájmem je zahrát na tu strunu, kterou oni dobře znají z vlastní minulosti, například z vlastního dětství. Na ten komplex méněcennosti, nedostatečnosti, na ten syndrom hodného kluka nebo poslušné holčičky, kteří museli dělat to, co druhý chce, a když to nedělají, tak je ten druhý nemá rád. Manipulátor vytváří emoční bolest, ten zdánlivě bezcitný člověk, kterému je jedno, že Vás to bolí, že byste se pro něj rozdali, protože pro něj nemáte hodnotu, jeho nezajímáte, jeho zajímá jen on a taky ještě ten jediný způsob, o kterém si myslí, že mu pomůže zastavit jeho vnitřní bolest – jeho staré zranění třeba z dětství, jeho poraněné a nestabilní emoce, jeho narušenou psychiku –, a tím jediným způsobem podle něj je, že se bude tvářit, jako že žádné emoce nemá, jako že všechno zvládá, že má moc nad Vámi, a přitom ve skutečnosti nemá moc ani sám nad sebou.

Tohle je moc důležité si uvědomit.

Když odbočím ke lháři, tak lhář lže všeobecně, lže všem. Takže nejen nám, nejen svým kamarádům, nejen kolegům, nejen rodičům, ale taky sobě. Lhaní není omyl, náhoda, je to způsob myšlení člověka. A stejně tak manipulace.

Když manipulátor manipuluje se svým okolím, můžeme vzít jed na to, že tak přistupuje i k sobě. On se snaží manipulovat sám sebou. Přesvědčit sebe, že už za něco stojí, že už něco dokáže, že už má nad někým moc, ne naopak že všichni kolem mají moc nad ním, hlavně Ty, táto, hlavně Ty, mámo. Vám dvěma to ukážu. Jak je možné, že jste mě opustili, jako kdybych byl kus hadru? Tak teď já opustím někoho, jako by byl on kus hadru. Já mu způsobím stejnou bolest, věčnou bolest. A přitom mu nejde o Vás, jde mu pouze o sebe, o touhu cítit, že někoho konečně ovládá. Za každou cenu.

Nikdy se z toho nevymaní…

Proto, jak dobře víte z mé knihy Protože, která se zabývá nejtěžšími vztahovými ranami, když potkáte manipulátora, nesmíte si brát jeho jednání osobně. I když osobní svým způsobem je, i když konkrétně Vám ubližuje a vypočítává Vaše skutečné nedostatky, trefuje Vaše skutečná slabá místa, otevírá Vaše skutečné třinácté komnaty, není to ve výsledku jeho boj s Vámi, ale jen se sebou… Aby sám sobě dokázal, že už je emočně netečný, že je chladný, že ho ani zpětně nic emočně nebolí, jenže i to je lež. Právě proto, co dělá teď, nikdy svou minulost neuzavře. Pořád se bude zdánlivě bezcitně chovat proto, aby se vyhranil proti své minulosti, kterou má pořád v hlavě, jež ho pořád bolí, protože si ji pořád oživuje. On pořád vzpomíná, jak pro někoho nebyl dost dobrý, a tak teď dělá všechno pro to, aby konečně “dost dobrý byl”, aby to všem ukázal, a to například na nás. Není to jeho boj s námi, ale jeho boj se sebou. Kdyby byl na našem místě někdo jiný, odnesl by to též. I jeho máma, táta, kdokoli. Mysleme na to.

A pamatujme si: Manipulátor je velmi raněný, v sebe nevěřící člověk. Proto má potřebu si na někom dokázat opak. Jestliže chcete manipulátora zničit, vysmějte se mu. Dejte mu najevo, že jeho jednání na Vás neplatí. Že je slabý. Že je nemocný. Že to víte.

Uteče. Takové zrcadlo mít poblíž sebe nechce.

Právě od takových zrcadel utíká co nejdál.

Více v knize Protože.

  • Zajímají Vás moje podcasty? Budete-li je poslouchat v bezplatných aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, můžete si v nich zakliknout “odběr” a nepřicházet tak o žádné nové epizody. Nebo je můžete průběžně sledovat v archivu epizod, kam nahráváme nové.
  • Rádi posloucháte před spaním, za volantem, při čekání? Využijte i moje živá vysílání.
  • Raději čtete? Vyberte si z mých knih (každý rok vyjde jedna) nebo magazínů (zaměření na jedno téma každé dva měsíce). Nechcete-li být pravidelným odběratelem mého magazínu, můžete si kupovat samostatné výtisky zde, ale bohužel jsou většinou už vyprodané).
  • Otázky mi můžete pokládat v diskrétní zóně, jako člen FC Premium pak máte přístup jak k magazínu, tak k soukromým živým vysíláním v uzavřené skupině (členství získáte zde).

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart