Proč osamělé maminky s dětmi jsou pro Chlapečky nejlepší na sex a pro Chlapy nejlepší na život

Jak může nevěra rodiče zničit vztahový život dítěte

Do Řešidla, seriálu mých každodenních podcastů, chodí různé dotazy. I takové, které mě pobaví. Například: jestli když druhým něco doporučuji nebo radím, znamená to, že jsem dokonalý člověk. Přesně naopak. Sám jsem udělal a stále dělám v životě obrovské chyby. Právě proto vím, jak snadné je takové chyby udělat, jak těžké je takové chyby napravit, jak moc pak takové chyby bolí mě, který je nemůže vrátit, i toho, komu svou zbytečnou chybou ublížím. Konečně, i moje podcasty často odrážejí mé chyby. Jako ten dnešní.

Bude o chybě, za kterou se na jednu stranu zpětně stydím, ale na druhou stranu jsem za ni rád. Jestliže se totiž za ni stydím, znamená to, že jsem pochopil, že to chyba byla a že už bych ji nikdy neopakoval. Připomněla mi ji autorka tohoto dotazu: „Petře, jsem sama na dvě malé děti. Snažím se najít si partnera, ale stále potkávám jen mladší muže, kteří mi buď upřímně řeknou, že rodinný život nechtějí, ale sex ano, anebo mi tvrdí, že rodinný život chtějí, ale jsou to jenom slova, a časem pochopím, že i jim jde taky jen o sex – na nic jiného čas nemají. Jen přijedou večer a za hodinu zase odcházejí. Co dělám špatně?“

Chlapečci versus Chlapi

„Špatně“ dělají ženy v takovém případě jedno jediné: Buď vůbec neznají, nebo si dosud neuvědomují rozdíl mezi Chlapy a Chlapečky.

Už ve svém článku 5 znaků, které odlišují Chlapy a Chlapečky, jsem psal, že každý Chlap byl někdy Chlapečkem, ale ne každý Chlapeček se stane Chlapem. I já jsem zažil období Chlapečka, kdy jsem „objevil“, že „nejlepší na sex“ jsou osamělé maminky s dětmi. Proč?

Mámy, jež zůstaly samy na děti, mají často syndrom hladového srdce. Jim nechybí láska. Té mají dost. Dávají ji dětem a z dětí ji dostávají nazpět. Jim tedy nechybí dětská láska. Jim chybí dospělá láska. Dospělá energie. Přesněji mužská energie.

Mámy, které zůstaly samy na děti a už se uzdravily z rozchodu, nejenže chtějí, ale přímo potřebují dospělý vztah. Potřebují ho citově i racionálně. Potřebují mít vedle sebe oporu, nebýt na vše samy, potřebují být někým obejmuty, když dítě usne, věřit si, ba dokonce vědět, že všechny výzvy, které před nimi stojí, zvládnou, zkrátka že jsou dost silné, ale taky potřebují moci být před někým křehké a zranitelné. Před dětmi nemohou.

Když mi bylo kolem dvaceti a byl jsem Chlapeček, záhy jsem pochopil, že všechno tohle dát maminkám je strašlivě snadné. Stačí jen žvanit.

TY jsi tak krásná, s TEBOU chci žít, TVÉ dítě je tak roztomilé, šikovné, úžasné, o NĚJ se chci společně s TEBOU starat, s VÁMI chci tvořit rodinu…

Hladové srdce o tomhle sní. Hladové srdce ihned vykřikne: „Konečně je tady ten, na koho tak dlouho čekáme!“ Hladové srdce prostě snadno spolkne lež. A hlavně, Chlapeček záhy zjistí, že s hladovým srdcem se dá snadno manipulovat.

  • Příklad: Takové mamince bez ohlášení zavoláte, že u ní budete za půl hodiny. Že víc času na ni nemáte. Ať někam okamžitě uklidí své dítě. A když to neudělá, tedy kdyby chtěla víc než jenom rychlý sex, pohrdavě řeknete: Tak půjdu za jinou. Zůstaneš sama sama. TY ztratíš, ne já. Navíc ztratí TVÉ DÍTĚ. Tohle žena nechce. Ona přece potřebuje mužskou energii, úplnou rodinu. Chce živit tenhle svůj sen. A tak kývne. Projednou. Pokaždé je to „projednou“. A tak se stává pokaždé na těch pár minut Chlapečkovou matrací. A pak ho znovu prosí, ať tentokrát zůstane. Že ho potřebuje. Ale Chlapeček ji nepotřebuje. Chlapeček jí zase zavolá, až sám bude chtít…

Nebezpečí naděje

Nejhorší pro maminku, která zůstala sama na děti, je naděje. Ta naděje, že by mohlo být líp. Ta naděje, že se Chlapeček třeba jednou změní. Ta naděje, že láska je přece mocnou, ba nejmocnější energií. Ta naděje, že její láska Chlapečka přesvědčí, změní, udrží jej po jejím boku. Chyba v jejím úsudku spočívá v tom, že Chlapeček je proti její lásce imunní. Chlapečka její láska nezajímá. Chlapeček o ni nestojí. On nestojí o city. On stojí o sex.

Obrovskou výhodou Chlapečka je to, že kdykoli to nějaká žena odmítne dál akceptovat, on si opravdu najde jinou. Jiné hladové srdce. Po světě jich chodí spousta. Chlapečci by vymřeli, kdyby přestaly existovat „x-té šance“, kdyby ženy trvaly na Chlapech, kdyby s Chlapečky uměly zacházet, měnit je v Chlapy. V mém případě to zařídil jediný okamžik.

Ty vážně nechápeš, co způsobuješ?

Tehdy mi jedna maminka, kterou jsem s pohrdavým úsměvem opustil, zavolala. Myslel jsem, že mluvit se mnou chce ona. Překvapilo mě, že mi k uchu dala své dítě.

Ta holčička se mě zeptala: „Strejdo, kdy přijdeš? Já Tě mám ráda. Já jsem si na Tebe zvykla. Udělala jsem něco špatně? Proč nepřicházíš? Zlobíš se za to, že nejsem Tvoje?

A mně v tu chvíli vyhrkly slzy. Uvědomil jsem si totiž, že svým Chlapečkovstvím ničím ne tu ženu, ta si koneckonců snadno najde někoho lepšího, ale její dítě. Že tou předstíranou hrou na tatínka, než vyvolám v mamince lásku a dostanu ji do postele, ničím to její dítě!

A v tom okamžiku mi došlo, co její maminka riskovala. Koho ve mně viděla. Koho věřila, že ve mně našla. Partnera. Chlapa. Tedy bývalého Chlapečka, který už dospěl, který už ví, že svou nezralostí může zničit člověka. A proto, že to už ví, tak to už NEUDĚLÁ.

Získáš víc jako Chlap, nebo jako Chlapeček?

Chlapeček nechápe, co dělá.

Chlapem se stane ve chvíli, kdy pochopí. Přesněji, kdy pochopí, že všechno je naopak.

Že žena, která je sama na dítě a na všechny starosti, je mnohem víc než jen potenciální matrace. V první řadě je to silný pilíř, který Tě drží, který Tě posouvá, který je Tvá opora. A když takové ženě dáš svoje všechno, ona Ti dá ještě víc. Jak je to možné?

Žena, která z jakéhokoli důvodu ztratila mužskou energii pro sebe i své dítě a ta energie jí chybí, je potom za skutečného Chlapa vděčná. Nechce ho znovu ztratit, udělá všechno pro vznik a rozvoj vztahu, a to nejen kvůli sobě, také kvůli dítěti. Když tohle Chlapeček pochopí, dojde mu, že maminka, která zůstala sama na dítě, je mnohem víc než dobrou milenkou, je hlavně nejlepší partnerkou. A tomu Chlapečkovi to může dojít. Vždyť mu to sama naznačuje po celou dobu. Ona ho miluje, i když on ji odmítá. Ona doufá, i když on se nemění. Ona s ním trpělivě hraje tu debilní hru na to, jak Chlapečkovi záleží na ní i na jejím dítěti, hraje ji, protože věří, že ten Chlapeček co nevidět dospěje – a že mu na ní i na jejím dítěti opravdu záležet začne. Maminka totiž ví, že každé dítě vyroste. Nicméně v Chlapečkovi se může mýlit. On vyrůst nemusí nikdy – když mu nic z uvedeného nedojde.

Proč je Chlapů méně než Chlapečků

Opakuji: Jsem rád, že jsem touhle nezralou zkušeností prošel. A že dneska vím, že celé životní dilema těchto maminek je jen v tom, jestli chtějí Chlapečka, který je chce JENOM na sex, nebo Chlapa, který je chce NEJENOM na sex. Tím nepřímo ovlivňují počet Chlapů a Chlapečků na světě.

Mnoho maminek na hledání Chlapů rezignuje pouze proto, že mají pocit, že potkávají jen samé Chlapečky – že Chlapi už ani neexistují. Chlapečků je přirozeně víc, protože každý Chlap byl někdy Chlapečkem, ale každý Chlapeček se nestane Chlapem. Chlapi pohrdají Chlapečky, tak jako mé dnešní Já pohrdá touto částí mého dvacetiletého Já. Proto, když chce žena mít po svém boku Chlapa, nesmí mít současně po svém boku Chlapečka. Když totiž Chlap vidí, že po ženině boku je Chlapeček, jde dál. Říká si: Ta žena nejspíše ještě neví, co chce. Zato Chlap ví, co už nechce – kým už nikdy nechce být. Protože to stačilo.

Chlapi pohrdají Chlapečky, tedy i svou Chlapečkovskou minulostí, pro ten hnus, který jim Chlapečkovství připomíná. Chlap si dobře pamatuje, jak hnusné bylo, co jako Chlapeček dělal, ale také jak hnusná byla katarze, vnitřní proces pozdějšího studu a sebeodmítání, jakým musel projít, aby se naprosto očistil od své minulosti a otočil své myšlení – z toho Chlapečkovského, kdy dětinskou hloupostí ztratil možná nejlepší partnerky svého života, k Chlapskému, kdy musí žít s následky své tehdejší nezralosti a s vědomím, že když Vám někdo dává všechno a Vy tím opovrhujete, budou jednou tyhle ženy opovrhovat Vámi. A cesta zpátky už nebude.

Pamatujte si, co napsal William Golding, anglický spisovatel, básník, esejista a dramatik, oceněný Nobelovou cenou: Cokoli ženě dáš, to udělá lepším. Dáš jí spermii, ona Ti dá dítě. Dáš jí dům, ona Ti dá domov. Dáš jí potraviny, ona Ti dá jídlo. Dáš jí úsměv, ona Ti dá srdce. Zkrátka: Cokoli jí dáš, to žena znásobí. Takže pokud se k ní chováš jako vůl, buď připraven, že jednou dostaneš hromadu hnoje.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart