Míjení aneb Proč potkáváme spřízněné duše v nesprávný čas

Úvodu do problematiky míjení jsem se věnoval už v 90. podcastu 3 důvody, proč se míjíme se spřízněnou duší. Tam jsem se zabýval termíny surový diamant, dvojplamen a mistrovská duše. Jenže co když cítíme, že protějšek je OPRAVDU SPRÁVNÝ, kdežto on nás vnímá přesně opačně?

Zažili jste, či právě zažíváte něco podobného? Jste přesvědčeni o tom, že ten, kdo Vás ignoruje nebo nedoceňuje, je Vaší spřízněnou duší? Nechápete, proč máte milovat a emočně se vázat k tomu, kdo Vám momentálně způsobuje především bolest? Jaký to má smysl?

Když v diskrétní zóně (kde se mě ptáte písemně) nebo při osobních setkáních (kde se mě ptáte z očí do očí) se mnou diskutujete tyto případy, odkazuji Vás na svou knihu o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem. Respektuji však, že ne každý ji má. A přesto mi posíláte dotazy týkající se problémů, které Vás trápí, a znějí například takto: „Petře, potkal jsem dívku, kterou jak podle Vašich knih, tak podle Vašich podcastů mohu označit za karmickou spřízněnou duši. Problém je, že ačkoli jsme spolu byli v dokonalé souhře, ona všechno ukončila se slovy, že mě nemiluje. Možná jsem udělal tu chybu, že jsem příliš tlačil na pilu, dával jí moc najevo, jak mi na ní záleží a jak bez ní nemohu být. Možná jsem jí nedal dost citového prostoru. Pořád mi ale hlodá v hlavě: Proč jsme se tedy potkali? Vy říkáte, že všechno se děje ve správný čas. Tak proč jsme se potkali v nesprávný čas?

Správný versus nesprávný čas

Předně, nesprávný čas v přírodě neexistuje. Všechno se děje ve správný čas. A to vždycky.

Lidé obecně dělají tu chybu, že si myslí, že když se něco děje ve správný čas, má to v tu danou chvíli dobrý průběh nebo dobrý konec. Ale je to jinak. I když se s druhým potkáme takzvaně v nesprávnou chvíli, stále je to ve správný čas. A není-li to dobré, prostě to ještě není konec.

Problému, kdy se dva lidé potkají a zase rozejdou, a přitom cítí, že jim spolu bylo dobře, se říká míjení. Jako u komet. Dvě komety se nejprve přibližují, prohlížejí si jedna druhou a možná mají chvíli i společnou dráhu letu. A pak se minou, oddělí, vydají každá jinam. Tento příměr se užívá záměrně, je příznačný. Každá z oddělených komet si totiž letí pro jinou zkušenost. Ale to neznamená, že už se nikdy nepotkají. Někdy se naopak rozdělí proto, aby se později potkaly v JINÉM nastavení. Jak tomu rozumět? Vysvětlím.

Potkat další komety a mít srovnání

Míjení se v partnerské psychologii děje tam, kde se potkávají dvě spřízněné duše, ale každá doposud s jinou úrovní vztahové zralosti. První kometa, například Vy, člověk už připravený na vztah, potká druhou kometu, která ještě není připravena na vztah. Ačkoli k sobě z pohledu dlouhodobosti patříte, pak ta kometa, která ještě není připravena na vztah, musí teprve projít procesem, který už ta první kometa, připravená na vztah, má za sebou. Ptáte se, jaký to má smysl? Aby jedna druhou docenila.

  • Vezměme si příklad setkání dvou lidí. Muž už v minulosti svou hloupostí přišel o ženu, která ho milovala a on ji ne. V té dané chvíli ji ještě neoceňoval. Ale odchodem od ní a poznáním dalších vztahů pochopil, jakou pro něj měla hodnotu. Získal totiž srovnání.
  • Tento muž karmicky potká ženu, kterou miluje, ale ona jeho ne. Jako by se jeho příběh opakoval, jen v reverzním podání. Co on způsobil někomu, nyní jemu způsobuje někdo. Kdo četl mou knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, ví, že začíná slovy: Nikdy neprocítíš, jak moc ubližuješ druhému, dokud někdo jiný nezpůsobí tutéž bolest Tobě. Tvá karma.
  • Proto se stává, že potkáváme ve vztazích lidi, kteří nás ještě nedoceňují. Nemohou nás doceňovat, jestliže nemají srovnání, nezažili jiné vztahy. Musejí odejít, aby nás docenili. V knize Cítit rozumem, myslet srdcem tomu říkám dar rozlišení.

Spřízněné duše, ale jiné cesty

Přestože potkáváme spřízněné duše, musíme si uvědomit, že my a ony nežijeme stejné životy. Každý jdeme jinou cestou, tudíž nabýváme jiné zkušenosti, máme jiné srdce, jsme v každé fázi života jinak zralí. Někdy potřebujeme ještě dozrát, abychom ocenili to, co máme přímo před sebou a čeho si ještě nemůžeme plně vážit, protože jsme to ještě neztratili, a hlavně to ještě dostatečně neporovnali s jinými lidmi…

A proto, prosím, dovolte lidem, ať Vás ztratí. Ať si vyzkoušejí jiné vztahy. Pak se třeba vrátí. A Vy najednou pochopíte, proč jste se měli potkat v takzvaně nesprávnou chvíli. Protože to byla naopak správná chvíle.

Míjení zajistí, že až se v budoucnu opětovně potkáte, tak Vy budete šťastnější a druhá kometa též. Semknete se mnohem víc, mnohem jasněji budete vědět, že k sobě patříte. Lidé někdy potřebují ztratit, aby si uvědomili, co vlastně měli. Všichni občas potřebujeme procházet tmou, abychom tím víc ocenili, když narazíme na kousek světla.

Proto si, prosím, pamatujte: Všechno se vždycky děje ve správný čas. Ve správný čas dokonce i ztrácíme to, co je pro nás důležité, ale my to ještě nedoceňujeme. Právě proto to ztrácíme. Ve správný čas. Abychom se posunuli. Abychom to chtěli zpět. Abychom pro to udělali všechno. Poté ta věc nebo ten člověk pro nás budou mít nesrovnatelně větší hodnotu, jakmile se nám vrátí. Pokud to ovšem správný člověk, spřízněná duše, opravdu byl…

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, které můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts nebo v archivu epizod.
  • Mluveným slovem odpovídám na Vaše otázky také dvakrát týdně v živých vysíláních na Facebooku – v neděli ráno pro veřejnost (záznamy ZDE), uprostřed týdne v soukromé facebookové skupině, kde potřebujete členství FC Klub nebo FC Premium.
  • Mé knihy najdete ZDE.
  • Můj koučovací magazín (vychází každé dva měsíce), jehož zasílání je jednou z výhod členství FC Premium, popisuji ZDE.
  • Osobně potkat se můžeme na Narozeninách s Petrem Casanovou v Brně.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart