Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Pochybnosti. Domněnky. Černé vize. Znáte je?

Už jste se přesvědčili o tom, že na co myslíte, to se uskutečňuje?

Už jste poznali, že tušení, které máte, může mít souvislost s intuicí, darem takzvaného třetího oka, kterým se zabývám mimo jiné v tomto vydání magazínu Jak funguje představivost?

Vysmívá se Vám partner, kterého tím dostáváte do úzkých, a přesto chcete věřit v jeho lepší Já – že se napraví, že Vás přestane trápit, že skoncuje s koketováním, které Vám nedělá dobře?

Možná Vám přijde povědomý následující dotaz, který jsem obdržel v diskrétní zóně (program FC Premium) a který může odpovídat Vaší situaci: „Petře, mám zůstat ve vztahu s přítelkyní, kterou jsem sice nepřistihl přímo při nevěře, ale při pár kuriózních věcech? Jednou jsem přišel dřív domů, byla na gauči se skleničkou vína s údajným kamarádem. Když jsem udělal scénu, byl jsem za špatného, že dělám scénu. Za čas říkala, že jede na lyže s kamarádkou. Jel jsem se tam podívat. Místo kámošky tam byl zase ten údajný kamarád. Miluji ji, nechci o ni přijít, ale když jí pípne esemeska, mám problém s tím, když řekne: To je jenom kamarádka, a já vidím, že jí píše muž. Co mám dělat se sžíravými myšlenkami, s kým je, když nejsme spolu?

O čistém víně

Kdybych byl na Vašem místě a přišel domů, kde by partnerka byla na gauči se svým údajným kamarádem a pili víno, požádal bych taky o skleničku – abychom si nalili čistého vína. Protože bych pochopil, že partnerka má dobrý důvod pro nějakého kamaráda, kterého musí i v dalším případě vydávat za kamarádku, zkrátka kterého přede mnou musí skrývat – a mě by zajímalo PROČ. A to myslím v dobrém. I kvůli ní a kvůli němu.

Milují se? Tak proč spolu nejsou?

Nemilují se? Tak proč takové tajnosti?

Překážím jim? Tak rád půjdu z cesty. Kvůli ní, kvůli němu, ale taky kvůli sobě.

Ale na všechny tyto otázky si nemohu odpovědět já sám, respektive Vy sám, to mi musejí zodpovědět oni dva. Protože pravda může být taky úplně jiná. Víte, já jsem zažil podobný případ, kde se jedna dívka často stýkala s pohledným mužem. Jenže vyšlo najevo, že to muž není. Že to opravdu byla kamarádka. Jenže předělaná na muže. Jinými slovy: Bývala to dívka, ony dvě spolu byly odmalička kamarádky, a to přátelství přečkalo i tu operaci změny pohlaví…

V každém případě je dobré si promluvit. Například takto: Miluješ někoho jiného? Prosím, řekni to upřímně. Najdi v sobě odvahu a řekni mi to, protože nám tím ušetříš spoustu času i starostí. Jestliže miluješ někoho jiného, proč máš být s někým, koho nemiluješ? Proč máš trápit sebe, milence i mě? Proč máme všichni tři trpět a být v pseudovztazích, jaké nechceme, jež jsou falešné, které ve skutečnosti ani neexistují, jen proto, že se bojíš říct: Promiň, já jsem Tě milovala, ale už to neplatí, nezlob se. Já se v takovém případě nebudu zlobit. Naopak, já se budu zlobit, když mě budeš vodit za nos, podvádět mě, krást mi čas, a toho já nemám nazbyt – s každým ránem mám na život o jeden den méně času. A Ty taky. A on taky… Tak buď si řekněme: Chceme být dál spolu, ALE je tady nějaký problém, který musíme vyřešit, odstranit, třeba: Ty na mě, Petře, budeš mít víc času, víc si se mnou budeš povídat, víc se mnou budeš tady na gauči pít víno, víc se mnou budeš jezdit na lyže, a pak s Tebou zůstanu. Nebo: Tuhle Lojza dělá všechno lépe než Ty, už teď je mi to naprosto jasné, nechci být s Tebou… pak řeknu: Fajn, domluvili jsme, buďte spolu šťastní a já si najdu někoho, komu budu víc vyhovovat.

To je celé.

Jak dobře znáte z mých velkých setkání s vámi, povězte mi: Proč bychom spolu měli hrát hry? Proč bychom si měli dělat scény?

Já nebudu tu dívku odsuzovat. Snad té dívce chybí kamarád, milenec, zážitkový člověk. Možná partner je pro ni jenom někdo, ke komu se pouze vrací domů, jako ke svým rodičům, když byla mladší, protože se k nim vracet musela. I oni jí mohli dělat takové scény, když ji našli doma na gauči s někým pít víno, nebo když ji přistihli, že na víkend nejela s kamarádkou, ale s klukem…

Já ji neznám. Prosím, sedněte si s ní. Proberte spolu důsledně, jakou roli máte v jejím životě. Je s Vámi přítelkyně jen z nudy, jen kvůli společné historii, jen proto, že vlastně neví, jak Vám má říct, že s Vámi být nechce? Nebo Vás naopak miluje, ale jen dělá něco, o čem neví, že Vás bolí? To všechno mohou být varianty. Možná je pro ni i normální pít s kámošem víno na gauči, jet s ním na lyže, možná je vnitřně a ve svých hodnotách jiná než Vy. Ale to jenom teoretizuji. O tom SPOLU VY DVA prostě musíte mluvit, dříve než se nějak hloupě a silácky rozejdete.

Tak se potkejte klidně ve třech. Ano, všichni tři. Mějte, jak se říká, koule na to vyslechnout si pravdu. Možná nebude příjemná, ale o to je důležitější. Důležitější než jakékoli domněnky.

A pamatujte si: Držet ve vztahu člověka, který Vás nemiluje, bolí nakonec jeho i Vás, protože nikoho na světě nedělá šťastným, když ví, že s ním ten druhý být nechce, ale musí.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů. Každý všední den odpovídám na otázky. Poslouchat můžete v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts nebo v archivu epizod.
  • Mé knihy, mezi nimi mezinárodní bestseller, najdete ZDE.
  • Koučovací magazín, jednu z výhod programu FC Premium, popisuji ZDE.
  • Kromě podcastů dělám 2x týdně živá vysílání na Facebooku – ve středu v soukromé skupině pro členy FC Klubu a FC Premium a neděli ráno pro veřejnost (záznamy ZDE).
  • Osobně potkat se můžeme nejdříve na Narozeninách v Brně 30. srpna.

© Petr Casanova