Kdo poslouchá mé podcasty (například Jak v dětech rozvíjet sebedůvěru), ví, kolik energie ve své práci věnuji dětem. Nejsou-li prázdniny nebo jiné pauzy, snažím se chodit do škol každé pondělí. Mám pro děti jiné předměty, než jaké běžně znají ze školních osnov… Sebevědomí. Odvahu. Vcítění. Vytrvalost. Trpělivost. Porozumění. Sdílení. Vztahy.

Chci, aby děti rozuměly síle a slabosti.

Že silný není ten, kdo ubližuje, nebo slabý ten, kdo chybuje.

Že nejsilnější lidé nejsou ti, kteří nikdy neprohráli, ale ti, kteří se prohry naučili s pokorou přijímat a překonávat.

Že dílčí neúspěch není opakem úspěchu, ale součástí cesty k úspěchu.

Že láska je uvědomování si potřeb druhých, zatímco sebeláska uvědomování si potřeb vlastních.

Učím děti správně chápat strach i svoje PROZATÍMNÍ limity a strachy, učím je, aby si nedaly pro své nebo cizí pochybnosti vzít své sny, a také aby nikdy nepřestaly být tím zvědavým a učenlivým dítětem, jakým jsou, i když dospějí nebo zestárnou.

Dobře vím, jaké je říkat si: „Nejsem dobrý, všichni jsou lepší než já, nikdy nebudu jako oni.“

A také dobře vím, jaké je den co den slýchat: „Nic nedokážeš, nejsi nic a vždy budeš nic.“

Vím, co je šikana, násilí, stud, vím, co je sebenenávist, sebepoškozování, sebepohrdání, vím, co dobrého i zlého dokážou jedny děti provést druhým dětem, a také vím, jak moc si přejí být šťastné – dokonce tím víc, čím méně se jim to daří.

Ostatně, jeden z mých koučovacích magazínů (Jak být oporou dítěti – už vyprodán), začíná jedním z mých případů. Dopisem -náctiletého hocha, který se rozhodl vzít si život, a to pro zdánlivou malichernost. Nakonec vše dobře dopadlo, společným sezením ve čtyřech – i s rodiči.

Nejlepší doba, ale nejhorší pocity

Na téma vztahů – ať partnerských, pracovních či právě rodinných – jsem napsal už šest knih. Ta základní, 250 zákonů lásky, v anglickém překladu 250 Laws of Love, se stala bestsellerem také v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Největší knižní prodejce světa Amazon mi udělil status AmazonBest-Selling Author, ale já jenom u autorství nezůstávám. Rád s lidmi mluvím, když věří, že bych jim mohl pomoci. Zatímco na mém Facebooku je víc než 300 000 fanoušků, v soukromé skupině, kde společně řešíme konkrétní problémy, je 15 000 vás, členů FC Klub a FC Premium – jednou týdně pouze pro vás živě vysílám (úterý či středa), třikrát týdně píšu speciální článek na Vaše přání. Jako dnes.

Statistiky hovoří jasně. Ještě nikdy tolik dětí, a to už čtrnáctiletých, nemělo diagnostikovanou depresi. Jak to, když žijeme v údajně nejpohodlnější době? Jak to, když v éře technologického pokroku nemají rodiče na děti více času? Jak to, že se děti rodičům méně svěřují, když máme historicky nejvíc komunikačních prostředků? Jak to, že se s dětmi tolik nevídáme, když máme nejrychlejší dopravní prostředky? Proč se děje opak všeho, než by nám doba měla umožňovat?

Proč tolik rodičů přivádí na tento svět děti, na které pak nemají čas, a pak jsou udiveni, že děti z tohoto světa chtějí odejít? Proč jsou rodiče podle průzkumů paradoxně ti poslední, kterým se -náctileté děti svěřují? Proč se cítí nepochopené, nechtěné, nemilované? Jak jim více pomoci?

Disneyho pohled

Když pracuji s rodiči, nešťastnými ze svých dětí, připomínám jim pohled Walta Disneye, který už v šedesátých letech pronesl: „Děti mají vědět, že svět je složen ze světla a stínů. Z dobra a zla. Nepředstírejme, že stíny nejsou, naopak vysvětlujme, že bez ohledu na počet a velikost stínů může být vždy víc dobra a dobré věci představují sílu, zatímco zlé slabost. Říkejme dětem, že mají volbu. Že samy mohou rozhodnout, jestli v jejich životě bude víc dobra, nebo zla. A že když zvolí dobro, zlo v jejich životě prohraje.“

I mé pondělky ve školách stojí koncepčně na deseti tezích. Už ta první je v příkrém rozporu se školními předpisy. Další si zase rodiče a učitelé někdy berou osobně. Ale pro mě je klíčové, aby děti neztrácely samy sebe, chtěly být své, úspěšné, tedy plnit si své sny a hledat svou cestu.

Zajímá Vás těch deset pilířů? A jste členem FC Klubu nebo FC Premium?

Přihlaste se, prosím, a pojďme si jednotlivé pilíře dle Vašeho přání objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde