Hladové srdce. Že jste ten pojem nikdy neslyšeli?

Dobře pro Vás.

Když jsem psal nové vydání svého koučovacího magazínu Jak pracovat se stresemmyslel jsem i na ten druh vnitřního tlaku, který do nás dostanou jiní lidé. Tím, že se necítíme dost dobří, hodní dostatečné lásky, tím, že rezignujeme na lepší život – a současně nás to trápí, protože těm, kteří nám lásku neopětují, dáváme maximum své lásky.

Lidé na velkých setkáních nebo v diskrétní zóně se mě vždy ptají: A proč neodejdeme, když víme, že nedostáváme to, po čem toužíme, co potřebujeme, co si zasloužíme?

Odpověď je prostá: protože máme syndrom hladového srdce.

Proč hladové srdce vždycky spolkne lež

Budu Vám vyprávět případ, který jsem nedávno řešil, se všemi jeho těžkostmi, dobrým koncem i způsobem, jakým jsme k němu dospěli. S hladovým srdcem to nikdy není snadné. Já také nepíšu o ničem, co je snadné. Ve svých knihách a magazínech se věnuji pouze tomu, co v životě stojí za to, byť je to nesnadné.

Máte někdy vyhladovělý žaludek? Pak víte, že ten přijme téměř cokoli. Opravdu vyhladovělí byste jedli třeba „hřebíky“.

A když je „vyhládlé srdce“, spolkne jakoukoli lež, ve které vidí potravu, štěstí, naději.

O syndromu hladového srdce mluvíme tam, kde lidé dostatečně dlouho čekají na vnější lásku. Ale ne zase tak dlouho, aby si odvykli, rezignovali. Dostatečně dlouhá doba znamená, že už lásku jen nechtějí, ale přímo potřebují. Vyhlížejí ji, trápí se tím, že nepřichází, den co den jsou křehčí a žel zneužitelnější.

Stárnoucí bonviván v podání Leoše Suchařípy ve filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne to vyjádřil slovy: „Člověka nejlépe zničíme, když mu vsugerujeme, že ho milujeme…“ Stačí hladovému srdci vsugerovat, že ho asi milujete, rozdá se. A nejen to.

Vypracuje si absolutní emoční závislost na jediném zdroji lásky. „Jediným“ je a zůstane proto, že na něj hladové srdce tak dlouho čekalo. Že je „jediné“, tudíž hladové srdce ví, má to ověřené svou vlastní praxí, bolestí. Hladové srdce udělá vše, aby o svůj zdroj už nepřišlo. A to i tehdy, když ten zdroj přestane lásku dávat.

Je to jedna z nejtěžších citových manipulací, která způsobuje nejhlubší citové zranění. Jak z něj ven, jak utéct ze závislosti na ubližujícím zdroji, si povíme právě dnes.

Na téma partnerských vztahů jsem napsal už šest knih. Už za tu první, 250 zákonů lásky, která se v anglickém překladu 250 Laws of Love stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii i Španělsku, mi největší prodejce knih na světě, Amazon, udělil status Amazon Best-Selling Author, ale já jen u autorství nezůstávám. Mluvím s Vámi o tom, co prožíváte a co Vás trápí. Na velkých setkáních, na facebookové stránce FirstClass.cz, která má dávno přes 300 000 fanoušků, a také v diskrétní zóně (pro členy FC Klub a FC Premium), kde společně řešíme konkrétní problémy. Třikrát týdně pro Vás píšu speciální článek na přání. Jako dnes.

Pojďme si tedy objasnit, jak ze sebezničující smyčky, a to krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde