Usedli jsme v kavárně v pražském centru.

Já a oni dva.

Nemusel jsem položit jedinou otázku. Stačilo vyslechnout jedinou větu. Hned tu první, kterou ona vyslovila. A vše bylo jasné.

Připomnělo mi to můj vlastní vztah, když jsem byl ještě kluk.

„Podvedl jsi mě,“ vyhrkla. „A nic neříkej, nevěřila bych Ti,“ znemožnila jakoukoli mou obranu.

Ta slova mi vyrazila dech. Nechápal jsem, jak se taková myšlenka vůbec dostala do její hlavy. Co říkala, to nebyla pravda.

Jenže na objektivní pravdě ve vztahu nezáleží. Podstatná byla subjektivní pravda, ta její. PRO NI její domněnka pravda byla.

Na konci věty Podvedl jsi mě…“ nebyl otazník, ale tečka. Věděl jsem, že je to tečka i za naším vztahem. A že od té chvíle vůbec nezáleží na tom, co řeknu. „A nic neříkej, nevěřila bych Ti.“

Už chápete?

Moc (ne)důvěry

Když jsem před pěti lety napsal svůj první bestseller 250 zákonů lásky, který se pak v anglickém překladu 250 Laws of Love stal bestsellerem také v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku a který mi vynesl status Amazon Best-Selling Author, knihu o pravidlech, bez jejichž dodržování žádný partnerský vztah dlouhodobě nevydrží, lidé se mi zprvu posmívali, že v lásce nejsou nutná žádná pravidla. Že se přece dva navzájem milující lidé vždy v problémech domluví.

Ale aby se lidé domluvili, musejí se CHTÍT domluvit. Aby se chtěli domluvit, musejí být OCHOTNI s druhým komunikovat. A aby byli ochotni spolu komunikovat, musejí jeden druhého respektovat, brát v potaz, důvěřovat tomu, co říká. Právě jsem použil slovo, které je základem pro vybudování i pokračování jakéhokoli vztahu: důvěřovat.

Bez důvěry nemůže existovat vztah. Když někomu nevěříme, nemá vztah na čem stát. Přitom o důvěru druhého můžeme přijít lusknutím prstů. A dokonce bez vlastní viny.

Stačí jedna domněnka, která se pro partnera stane pravdou. Přesvědčení, že „jsi vinen, a nikdo mi to nevymluví“.

Zažili jste něco takového? Nebo dokonce zažíváte? Pochybujete o svém partnerovi, a tím plíživě kontaminujete své myšlenky i celý vztah? Nebo máte čisté svědomí, jenže vnímáte, že partner o Vás pochybuje nebo Vám už nevěří?

Má špatné zkušenosti z minulého vztahu, všeobecné problémy s důvěrou a Vy ho nedokážete přesvědčit o své nevině, protože vinu prokázat jde, ale – jak se, probůh, prokazuje to, co se nestalo?

Nejsem jen píšící autor. V diskrétní zóně, založené také pro pokládání Vašich důvěrných otázek, společně řešíme Vaše konkrétní těžkosti. V soukromé facebookové skupině se snažím pomoci i živým vysíláním a třikrát týdně píšu článek na Vaše přání. Jako dnes.

Jak pracovat s člověkem, který přestal věřit, a to bez ohledu na objektivní pravdu?

Jak tyto problémy pomáhám řešit v diskrétní zóně, přístupné pouze členům FC Klubu a FC Premium?

To si nyní objasněme krok za krokem na konkrétním uvedeném příběhu:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde