Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Už v článku Jak jsem pochopil karmu, odpustil zradu a poznal skutečné přátele jsem ukázal, jak funguje karma v lidském životě, a to na konkrétním případě muže, zrazeného těmi nejbližšími, respektive „nejbližšími“. V celé knize Cítit rozumem, myslet srdcem, jež vypráví příběh karmy, varuji před negativními činy, které ve výsledku poškodí nás samotné. Přesto mi nedávno přišel dlouhý příběh tazatele, který svůj mail zakončil slovy: „Tak, Petře, jak vlastně funguje karma? Mám pocit, že ti, kdo ubližují, se smějí, ti, kterým je ubližováno, se trápí, a žádná spravedlnost nepřichází.“ Pokud chcete přemýšlet o něčem konstruktivním, mám pro Vás dnešní podcast…

Co je karma

Karma není žádné nadpřirozeno. Karma je osud, který sami sobě vytváříme. Je to oheň, který nás spálí, když si s ním až příliš zahráváme. Karma není osud, který by nám byl sesílán zvenčí nebo shora. Karma je zákon příčin a následků, kdy to, co vytváříme, určuje naši budoucnost.

Jestli chcete během jedné minuty pochopit karmu, tak vzpomenu úryvek z mé knihy Dvanáct srdcí, která je o postupném vyzrávání člověka:

V písku mořské pláže seděly dvě děti. Přely se o to, kdo z nich má větší bohatství.

On si malými dlaněmi chránil nádherné mušličky, které na pobřeží sbíral od rána. Ona ve stejně malých dlaních ukrývala krásné kamínky, které za celé dny vyplavilo moře. Tak kdo má víc?

Jak moře pravidelně vydechovalo a jazyky jeho zpěněné vody ochlazovaly dva dětské horečné soutěživce, nakonec se ti dva dohodli, že si své poklady vymění.

Že on jí dá všechny své mušle, které má, tak jako ona mu dá všechny své kamínky, které má. Tak zněla dohoda.

On si však v písku tu nejkrásnější z mušlí schoval. Zbytek jí dal. Věřil, že na ni vyzrál.

Jenže tu noc nemohl spát. Tížila ho představa, co když ona stejně obelstila jeho. Co když si ponechala ten nejkrásnější kamínek? Určitě mě ošidila, straka jedna, čertil se chlapeček.

Zatímco holčička tu noc spala nádherně. Věděla, že má ty nejúžasnější mušličky na celé pláži.

Tři hlavní zákony karmy

Popsaný příběh ukazuje tři hlavní zákony lidské karmy:

  1. Všechno začíná v hlavě. Jak myslíme, takoví jsme. Negativní myšlenky vytvářejí negativního člověka. Ostýchavé myšlenky vytvářejí ostýchavého člověka. Závistivé myšlenky vytvářejí závistivého člověka. Šťastné myšlenky vytvářejí šťastného člověka. To znamená: Když se soustředíme na pozitivní myšlenky, máme spíše pozitivní život. Když na negativní myšlenky, máme spíše negativní život. A to také proto, že:
  2. Všechno funguje v kruhu. Co vytváříme, to se nám vrací. Protože všechno v hlavě nejen začíná, ale i končí. Je to kruh se začátkem i koncem v hlavě. Kruh je podstatou života. Píroda funguje v cyklech, rotují roční období, a právě tím se měníme. Příroda roste, protože v těch cyklech tvoří. A naopak, když třeba voda v pravidelných rytmech, cyklech boří, svými vlnami naráží do skály, tak tu skálu nakonec podemele, ale ta skála se zřítí do ní. Co zaséváme, to sklízíme. A ten kruh můžeme vidět všude. Hoďte cihlu do vody. I když je hranatá, objeví se kruh. Vypusťte vanu. I když je hranatá, vír vytvoří kruh. Všechno vytváří kruh. I my lidé jsme součástí kruhu. Odcházíme a vracíme se. Ale ne stejní. Život za životem, stejně jako den za dnem jsme lepší, nebo horší, podle toho, jací sami sebe vytváříme.

Proto, když mluvíme o karmě, dám Vám jedno doporučení: Soustřeďte se na pozitivní věci. Pak budete mít pozitivní život. Všechnu špínu nechte na karmě. A to i proto, že:

  • 3. My jsme strůjci svého osudu. Přesně to vyjádřili indiáni z kmene Krí, když řekli: „Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude poslední ryba chycená, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“

A to platí i o vztazích mezi lidmi. Až obelžeme i posledního člověka, který nám naslouchal, až zradíme poslední bytost, která nám důvěřovala, až ublížíme poslední osobě, která nás milovala, pak poznáme, že nikdo nezbyl. Že jsme sami. Že se není o koho opřít, koho požádat o pomoc.

Ale to nebude způsobeno primárně těmi lidmi, kteří od nás odešli. To bude primárně námi. To my jsme svým jednáním všechny odehnali.

Tohle je karma. Karma jsme my.

Pamatujte si: Ať se Vám děje cokoli, soustřeďte se na pozitivní, konstruktivní činy. Ušetříte si svou vlastní hlavu před negacemi. Špínu nechte na karmě. Nepochybujte, že koná. Možná už teď ti lidé, kteří Vás nějakým způsobem podvedli, pykají. Třeba to nevidíte, protože se tak děje v jejich hlavě. Jako u toho chlapce na pláži. Nezapomínejte: V jejich hlavě začíná všechno. Celý jejich život. Celý jejich přístup k ostatním lidem. Celý jejich osud, který si tím vytvářejí.

Více v knize o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde Vám po přihlášení k odběru neutečou žádné nové díly. Nebo lze můj hlas poslouchat v přehrávači na této stránce, kam jednotlivé epizody přidáváme.
  • Vše o mých knihách, které mi vynesly status Amazon Best-Selling Author, najdete ZDE.
  • Vše o mém magazínu, jehož doručování je jednou z výhod programu FC Premium, ZDE.
  • K mluvené tvorbě: Kromě každodenních podcastů pro Vás dělám 2x týdně živá vysílání – uprostřed týdne pro členy FC Klubu a FC Premium (členství je ZDE) a nedělní veřejné na facebookové stránce FirstClass.cz (záznamy ke zpětnému zhlédnutí v sekci Videa).

© Petr Casanova