Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Problém. Navykli jsme si to slovo vnímat negativně.

Když stejné slovo řekne vědec, použije zápal, zaujetí, vzrušení. Problém ho fascinuje.

Problém je jako překážka, která někoho zastaví a odradí, a jiného přiměje běžet ještě s větší energií a odhodlaností – protože někdo chce překážky překonat, někdo se jim vyhnout.

Život však není ráj. Život je posilovna. Je postaven na překážkách a závažích, které se učíme zvládat. Nikdo se nás neptá a šoupne je před nás. My se na osud zlobíme, ale tím jen dáváme najevo, že jsme nepochopili život. Tím překonáváním překážek a zvedáním činek totiž sílíme.

Proto jsme tady. Ať už jako jedinci, nebo páry – které se již potkaly nebo teprve mají potkat. Protože jeden druhého v té posilovně umíme (anebo neumíme) podpořit.

Ačkoli by se někdo nad dnešním dotazem pošklebovat a smést ho se stolu jedním slovem, já věřím tomu, že toto téma je naopak důležité zevrubně vysvětlit: „Petře, četla jsem Vaši knihu 250 zákonů lásky, kde popisujete, co všechno potřebuje partnerský, přátelský i rodinný vztah, aby mohl být dlouhodobý. Myslíte, že existuje pár, který to číst nepotřebuje, protože jeho vztah je bez jakýchkoli problémů? A je možné takového vztahu dosáhnout?

Důležitost PROČ

Odpověď by mohla být jednoslovná: Ne. Není.

Ale cítím potřebu vysvětlit proč.

Vztah bez jakýchkoli problémů by byl proti samotné podstatě vztahu i člověčenství.

Víte, člověk není dokonalý. Tak byl a stále je koncipován. A musíme se ptát proč. Proč někomu tolik záleží na tom, aby takřka dokonalý živý mechanismus svěřil naprosto nedokonalé mysli.

Musíme růst

Když se člověk narodí, neumí prakticky vůbec nic, jen dělat chyby. My to vnímáme negativně, ale ve skutečnosti právě chybami se člověk učí, začíná pomalu něco umět, v tom se zlepšovat neboli zdokonalovat, ale dokonalosti nikdy nedosáhne. Z toho plyne, že dokonalé není a nikdy ani nebude to, co je s člověkem jakkoli spojeno. Ani mezilidské vztahy. Člověk je předurčen k tomu, aby ho celoživotně potkávaly překážky, problémy, výzvy. To všechno jsou činky, kterým má namáháním, trénováním, zlepšováním rozumu přijít na kloub – zjistit, jak ty činky „zvedat“, a tím „zvedáním“ člověk posiluje. Jinak řečeno: Ty činky jsou podstatou růstu člověka.

Musíme o sobě pochybovat a prohrávat

Podle biblické dějepravy měl Bůh vyslovit: „Nikdy na vás nenaložím víc, než unesete.“ (1 K 10,13). Tento výrok ale musíme správně pochopit. Samozřejmě jsou a budou i takové činky, které nás skolí, momentálně je nedokážeme zvednout, přestaneme v sebe věřit. Začneme o své síle pochybovat, možná i o Bohu.

Právě tehdy bychom měli pochopit, že na světě nejsme sami, že jen potřebujeme k sobě někoho, kdo nám pomůže, kdo nás podpoří, kdo nám poradí, jak tu činku máme uchopit.

V posilovně je to trenér, v běžném životě nejprve rodič, pak přítel, potom partner, poté i děti. Ať je po našem boku kdokoli, učíme se, že problémy, které do našeho života či do života našeho partnera přicházejí, nás mají ne oslabit, ale posílit, dokonce i náš vztah mají ne oslabit, ale prověřit, mají nám umožnit pochopit, jestli ten, koho máme vedle sebe, je dál opravdový partner, jestli při nás pořád stojí, potažmo jestli my stojíme při něm.

Kdy má vztah smysl

Všechno je naopak. Čím víc je problémů ve vztahu, tím větší je šance, že se ujistíme, že máme skvělý vztah. Tím lepší pak máme pocity, tím víc držíme při sobě. Protože stále lépe chápeme, o čem je vztah a proč jsme ve vztahu.

Kdyby člověk byl dokonalý, tudíž i jeho život dokonalý a bez jakéhokoli problému, pak bychom žádný vztah nepotřebovali. Všechno bychom zvládli sami. A právě proto, že život náš i druhých je plný těžkostí, a některé z nich se samotným lidem velmi těžko zvládají, správné vztahy mají smysl. V nich jsme totiž silnější než sami, zvládneme víc, cítíme se líp – třeba i proto, že máme příležitost někomu pomoci, buď učinit ho silnějším, šťastnějším (naší aktivní pomocí), nebo naopak užitečnějším (když naopak on pomůže nám a je rád, jestliže jsme za něj vděční).

Pokud takto náš vztah funguje, tehdy oba víme, že NĚKÁM a k NĚKOMU patříme a že vlastně vůbec nezáleží na formě a velikosti prožívaných problémů, protože je spolu zvládneme a díky nim máme dobré pocity – ze sebe i lidí, kteří s námi vztahy tvoří a kterým nejsme lhostejní.

Pamatujte si: Problémy nepřicházejí proto, aby vztah oslabily, nýbrž prověřily a ideálně posílily. A to všechno proto, že partneři si právě v problémech uvědomí, že se mají na koho spolehnout že má smysl jejich vztah rozvíjet. I proto nejšťastnější vztahy na Zemi nejsou ty, které nemají vůbec žádné problémy, takové ani neexistují, ale ty, které se naučily problémy společně řešit.

  • Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých každý všední den odpovídám na nejčastější otázky, jež mi posíláte. Řešidlo můžete poslouchat v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts, kde Vám po přihlášení k odběru neutečou žádné nové díly. Nebo lze můj hlas poslouchat v přehrávači na této stránce, kam jednotlivé epizody přidáváme.
  • Vše o mých knihách, které mi vynesly status Amazon Best-Selling Author, najdete ZDE.
  • Vše o mém magazínu, jehož doručování je jednou z výhod programu FC Premium, ZDE.
  • K mluvené tvorbě: Kromě každodenních podcastů pro Vás dělám 2x týdně živá vysílání – uprostřed týdne pro členy FC Klubu a FC Premium (členství je ZDE) a nedělní veřejné na facebookové stránce FirstClass.cz (záznamy ke zpětnému zhlédnutí v sekci Videa).

© Petr Casanova