Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Muži a ženy jsou principiálně odlišná stvoření. Muži jsou racionálnější, ženy emocionálnější. Pro ženy bývá jedním z vrcholů života mateřství a s ním spojené sdílení. Ženy potřebují mít s kým sdílet a na koho se spolehnout (viz článek 7 maličkostí, po kterých ženy touží).

Muži všeobecně tak sdílní nejsou. FirstClass je toho důkazem. Ačkoli od začátku jeho existence tvoří muži 54 % jeho publika (ženy pouze 46 %), v komentářích pod články, podcasty a živými vysíláními dominují ženy. Muži neradi veřejně hovoří o svých slabostech. I tak je jejich slabosti trápí a chtějí je řešit. Ne však před všemi. Diskrétní zónu (členství FC Klub a FC Premium) jsem zakládal na jejich žádost. Chtěli místo, kde se mnou mohou mluvit, jen se mnou, a bez jakékoli digitální stopy, zpětně dohledatelné. Ostatně, muži vévodí i osobním konzultacím při setkáních.

Mužům velmi záleží na tom, aby byli ve vztazích úspěšní. Chtějí, aby jejich ženy byly šťastné. A trápí se tím, když selhávají. Odmalička slýchají: Musíš být nejlepší, vítěz bere vše. Nebo: Vítěz je jen jeden, ostatní jsou poražení. Chlap nesmí prohrát, brečet, musí si vědět rady se vším. A hlavně musí vyhovovat ženě. Přestože muž není žena. Ale žena ho soudí podle sebe. Tak třeba: Přeje si, aby s ní muž sdílel. Aby byl také emocionální. Aby dával najevo, že ji miluje, nejen činy, i slovy. Pravidelnými slovy. Znáte to? Je to i Váš problém? Potom jsou následující řádky pro Vás.

Když to neříká, znamená to, že nemiluje?

Řešidlo je seriál mých podcastů. Každý všední den odpovídám na otázky. Poslouchat můžete v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts či v archivu epizod. Dnes mě zaujala tato:

„Petře, obracím se na Vás, protože jste ten nejlepší. Čtu Vaše knihy, poslouchám podcasty, ale jedno mě neustále trápí. Mám nového přítele. Jsme spolu měsíc. Jak je v zaměstnání, pošle mi sotva jednu esemesku AHOJ za celý den, to je na začátek vztahu málo, ne? Taky z něj nemohu dostat vyznání Miluji Tě. Leká mě, že není tak citově angažován jako já. I další věci mě varují. Třeba pořád mluví o penězích. O tom, že tvrdě dře, aby je vydělal. Když u mě vypije víno, tak nové nepřinese. I to mě zaráží…“ Dál v podání tazatelky pokračuje výčet mnoha mužových chyb.

Obecně: Nemám rád, když si ze mě čtenáři chtějí udělat partnerského soudce. Já nežiju jejich vztah. A nežiju v jejich kůži. Co je normální pro ně, nemusí být normální pro mě. A naopak, co je normální pro mě, to nemusí být normální pro ně. To je první důležitý vzkaz. Každý jsme jiný. Máme odlišnou minulost, výchovu, cestu, jiné myšlení, hodnoty, potřeby. Já nemohu tvrdit, že normální je říkat Miluji Tě každou hodinu. Pro někoho to normální je. A někdo naopak potřebuje slyšet Miluji Tě každou hodinu. Ale existují lidé, kteří to neříkají, a taky je to pro něj normální

Budeme-li druhé lidi odsuzovat za to, že jsou jiní než my, odsoudíme šmahem celý svět. Vždyť každý je jiný než my. Než soudit, je lepší porozumět. Zeptat se: Proč to neříkáš? Ale ne zapškle Proč to sakra neříkáš?! Možná muž vyrostl v rodině, kde se o citech nemluvilo, kde rozhodovala hmota, hlavně zajistit rodinu, vydělat peníze, ušetřit co nejvíc peněz. To by vysvětlovalo, že je pro něj normální nenosit dárky – vypít, ale už nepřinést. Avšak ne proto, že by ten muž byl zlý. Ale proto, že tak byl vychovaný.

To je důvod, proč v knize Čtyři prány štěstí, která je o všem, co nám zbytečně brání prožívat dlouhodobou radost, zdůrazňuji jedno klíčové slovo: kompatibilita. Pokud spolu dva lidé chtějí dlouhodobě fungovat, musejí být spolu kompatibilní – zcela si rozumět v tom, jak přemýšlejí, jak jednají, jak plánují. O tom, že k sobě dva lidé patří, dlouhodobě nerozhoduje štíhlá figura nebo blonďaté vlasy, protože jak postava, tak účes se věkem mohou změnit. O dlouhodobé kompatibilitě rozhoduje hlavně schopnost být spolu, ladit, souznít a taky vylepšovat se. Být přístupný kritice nebo zpětné vazbě partnera, který nás může inspirovat ke změně.

  • Uvedu příklad: Když je někdo odmalička na peníze, první, co ho přirozeně napadne, je nepřinést víno na návštěvu. Ušetřit. Jenže lidé, kteří opravdu umějí vydělat peníze, vědí, že správnou cestou je opak. Ne šetřit, ale investovat. Když přinesete víno, třeba zákazníkovi či obchodnímu partnerovi, daleko spíše uděláte obchod a vyděláte peníze.
  • A stejné je to s tím Miluji Tě. Když investujete tahle dvě slova do člověka, pro kterého jsou důležitá, tak pro Vás ten člověk potom udělá víc, i tahle investice se Vám vyplatí.
  • Možná že Váš partner tohle, co říkám, nikdy neslyšel. Že rodiče ho učili jen: Šetři slova i peníze! A právě proto je dnes takový, jaký je. Musí tvrdě dřít. Snadno mu to nejde. A kdyby neměl Vás, byl by možná úplně sám, neboť s člověkem bez citů, nerozumějícím citové investici, nelze mít dlouhodobě citový vztah – odkud by se tam ty city braly?

Proto, ženy, prosím. Pokud Vám něco vadí, tak to muži řekněte. Ať začne přemýšlet ne o tom, co může ztratit, ale co může získat poté, když se sám bude ptát, co pro Tebe mohu udělat, čím Ti mohu udělat radost, jaké víno by Ti dnes večer se mnou chutnalo, jak se právě teď máš, jsi se mnou šťastná? Záleží mi na Tobě. Miluji Tě.

V článku 5 znaků, které odlišují chlapce a chlapečky ukazuji, že nezáleží na mužově věku; jako „dítě“ se může chovat i v pokročilém věku. Nikdo z nebe nespadl učený. Všichni jsme se učili a stále se učíme tím, co vidíme kolem sebe. Pamatujte si, prosím, že ani jeho učení neskončilo… Dnes ho neučí rodiče, dnes ho učíte Vy. A on učí Vás. Třeba Vás učí to, že když Vám něco vadí, máte to říct. Když Vám něco chybí, máte se ozvat. A když Vám na někom záleží, máte se snažit mu porozumět, ne ho napřed soudit. V každém člověku je přirozeně potenciál zlepšení. Každý můžeme být lepší verzí svého Já, jenže někdy nám hned nedojde, v čem se můžeme zlepšit – protože nám už může přijít normální to, jací jsme. A právě proto potkáváme druhé lidi, kteří jsou jiní než my, a každý z nich nám může říct: „Jsi fajn, ale tohle by mohlo být ještě lepší.“

Prosím, pamatujte si: Když Vám něco vadí, mluvte. Teprve potom poznáte, koho máte opravdu vedle sebe. Jestli ten druhý opravdu chce něco měnit. Jestli se opravdu snaží přeprat sám sebe či své dětství. Jestli je mu jedno, že nejsme šťastní. I to je cesta, jak skutečně poznat člověka.

  • Mé knihy, mezi nimi mezinárodní bestseller, najdete ZDE.
  • Koučovací magazín, jednu z výhod programu FC Premium, popisuji ZDE.
  • Kromě podcastů dělám 2x týdně živá vysílání na Facebooku – ve středu v soukromé skupině pro členy FC Klubu a FC Premium a neděli ráno pro veřejnost (záznamy ZDE).
  • Osobně potkat se můžeme nejdříve na Narozeninách v Brně 30. srpna.

© Petr Casanova